AMEA əməkdaşları ağacəkmə aksiyasında iştirak ediblər
IDEA İctimai Birliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Yaşıl Marafon” kampaniyası çərçivəsində növbəti ağacəkmə aksiyasına Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da qoşulub.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əməkdaşları tərəfindən Bakının Binəqədi rayonunun Xocəsən qəsəbəsində xeyli miqdarda müxtəlif cins ağaclar əkilib.
Ağacəkmə kampaniyasında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüsaynova da iştirak edib.
Qeyd edək ki, IDEA İctimai Birliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən bu aksiyaların əsas məqsədi respublikada yaşıllıq sahələrini artırmaq, ağac əkilməsini təşviq edərək ətraf mühitin və flora biomüxtəlifliyinin mühafizəsinə, yaşıllıqların qorunması ilə bağlı maarifləndirməyə töhfələr verməkdir.

Национальная академия наук Азербайджана присоединилась к очередной кампании по посадке деревьев в рамках кампании «Зеленый марафон», организованной Общественным объединением IDEA и Министерством экологии и природных ресурсов.
В поселке Ходжасан Бинагадинского района Баку сотрудники Отделения биологических и медицинских наук НАНА посадили большое количество деревьев разных пород.
В акции по посадке деревьев приняли участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, генеральный директор Института микробиологии член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, генеральный директор Центрального ботанического сада НАНА Натиг Аллахвердиев, исполнительный директор ЦБС Гасан Бабаев и другие.
Отметим, что основная цель «Зеленого марафона» заключается в увеличении «зеленых» зон, популяризации посадок деревьев и внесении вклада в охрану окружающей среды, включая увеличение биоразнообразия флоры нашей страны и повышение осведомленности о защите зеленых насаждений.