Dekabrın 15-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının paytaxtı Ər-Riyad şəhərində Azərbaycan Respublikası hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı hökuməti arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, texnika, mədəniyyət, idman və gənclik sahələrində əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 6-ci iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov da iştirak edib.
Komissiyanın 6-cı iclasının gündəliyinə iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, ticarət və investisiya, enerji, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat, səhiyyə, mədəniyyət, elm və təhsil, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə, İslam məsələləri, turizm, gənclər və idman, siyasi, təhlükəsizlik və digər sahələrdə əməkdaşlığa dair məsələlər daxil edilib.
Müzakirələrin yekunu olaraq komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə naziri Samir Şərifov və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İnvestisiya naziri Xalid bin Əbdüləziz Əl-Falih Müştərək Komissiyanın 6-cı iclasının Protokolunu imzalayıblar. Sənəddə siyasi və təhlükəsizlik məsələləri, ticarət və investisiya, energetika, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat, səhiyyə, mədəniyyət, elm və təhsil, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə, İslam məsələləri, turizm, gənclər və idman s. sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Belə ki, sözügedən protokolun 5-ci maddəsində Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən Nizami Gəncəvi yaradıcılığında İslam ənənələrinin, həmçinin onun yaradıcılığının ədəbiyyat və fəlsəfənin inkişafına təsirinin tədqiqinin nəzərdən keçirilməsi əksini tapıb. Eyni zamanda tərəflər AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Orqan Transplantasiyası Mərkəzi arasında “Eksperimental modellərdə immunoloji tolerantlığının yaradılmasına innovativ yanaşmalar” mövzusu üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə razılığa gəliblər. Bundan əlavə, AMEA-nın Fiziologiya İnstitutu Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Müdafiə Nazirliyinin Kral Əbdül-Əziz adına Tibb şəhərciyinin Tibb şöbəsinin Heriatrik Tibb Bölməsi ilə “Yüksək uzunömürlülük indeksli populyasiyalarda qocalmanın tədqiqi: tibbi-bioloji aspektlər” mövzusu üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq edəcək.
Həmçinin tərəflər Əbo Əl-Qasim Əl-Zəhavinin əlyazmaları ilə bağlı Bakıda seminarın keçirilməsi və həmin əlyazmaların tərcüməsi üçün vasitələrin araşdırılması ilə bağlı AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutu ilə əməkdaşlıq etmək barədə razılaşıblar.
Sözügedən protokolun 5-ci maddəsində, o cümlədən Həcc və regiona səfərlərlə bağlı əlyazmaların, sənədlərin, xəritələrin və şəkillərin rəqəmsal surətlərinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Kral Əbdüləziz Fonduna təqdim edilməsi əksini tapıb.

A number of enterprises of ANAS will cooperate with relevant organizations of the Kingdom of Saudi Arabia
20.12.2021
On December 15, the 6th meeting of the Joint Commission on cooperation in the fields of economy, trade, investment, technology, culture, sports and youth between the government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Saudi Arabia was held in Riyadh, the capital of the Kingdom of Saudi Arabia.
The event was also attended by the Acting First Vice-President of ANAS, academician Arif Hashimov.
The agenda of the 6th meeting of the Commission included issues related to the current state of economic cooperation between the two countries, trade and investment, energy, digital development and transport, health, culture, science and education, agriculture and food security, labor, employment and social protection, Islam, tourism, youth and sports, politics, security and other areas.
Following the discussions, the Co-Chairs of the Commission, Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan Samir Sharifov and Minister of Investment of the Kingdom of Saudi Arabia Khalid bin Abdulaziz Al-Falih signed the Minutes of the 6th meeting of the Joint Commission.
Thus, the 5th article of the protocol reflects Saudi Arabia's consideration of the study of the influence of Islamic traditions in the work of Nizami Ganjavi, as well as the influence of the poet's work on the development of literature and philosophy. At the same time, the parties agreed on mutual cooperation between the Institute of Physiology named after Academician A.Karayev of ANAS and the Center for Organ Transplantation of the Kingdom of Saudi Arabia on the topic "Innovative approaches to the creation of immunological tolerance on experimental models".
The parties also agreed to cooperate with the Institute of Manuscripts of ANAS in connection with the holding of a seminar in Baku on the manuscripts of Abu al-Qasim al-Zahawi and the study of means for the translation of these manuscripts.