Dekabrın 15-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının paytaxtı Ər-Riyad şəhərində Azərbaycan Respublikası hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı hökuməti arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, texnika, mədəniyyət, idman və gənclik sahələrində əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 6-ci iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov da iştirak edib.
Komissiyanın 6-cı iclasının gündəliyinə iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, ticarət və investisiya, enerji, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat, səhiyyə, mədəniyyət, elm və təhsil, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə, İslam məsələləri, turizm, gənclər və idman, siyasi, təhlükəsizlik və digər sahələrdə əməkdaşlığa dair məsələlər daxil edilib.
Müzakirələrin yekunu olaraq komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə naziri Samir Şərifov və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İnvestisiya naziri Xalid bin Əbdüləziz Əl-Falih Müştərək Komissiyanın 6-cı iclasının Protokolunu imzalayıblar. Sənəddə siyasi və təhlükəsizlik məsələləri, ticarət və investisiya, energetika, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat, səhiyyə, mədəniyyət, elm və təhsil, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə, İslam məsələləri, turizm, gənclər və idman s. sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Belə ki, sözügedən protokolun 5-ci maddəsində Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən Nizami Gəncəvi yaradıcılığında İslam ənənələrinin, həmçinin onun yaradıcılığının ədəbiyyat və fəlsəfənin inkişafına təsirinin tədqiqinin nəzərdən keçirilməsi əksini tapıb. Eyni zamanda tərəflər AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Orqan Transplantasiyası Mərkəzi arasında “Eksperimental modellərdə immunoloji tolerantlığının yaradılmasına innovativ yanaşmalar” mövzusu üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə razılığa gəliblər. Bundan əlavə, AMEA-nın Fiziologiya İnstitutu Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Müdafiə Nazirliyinin Kral Əbdül-Əziz adına Tibb şəhərciyinin Tibb şöbəsinin Heriatrik Tibb Bölməsi ilə “Yüksək uzunömürlülük indeksli populyasiyalarda qocalmanın tədqiqi: tibbi-bioloji aspektlər” mövzusu üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq edəcək.
Həmçinin tərəflər Əbo Əl-Qasim Əl-Zəhavinin əlyazmaları ilə bağlı Bakıda seminarın keçirilməsi və həmin əlyazmaların tərcüməsi üçün vasitələrin araşdırılması ilə bağlı AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutu ilə əməkdaşlıq etmək barədə razılaşıblar.
Sözügedən protokolun 5-ci maddəsində, o cümlədən Həcc və regiona səfərlərlə bağlı əlyazmaların, sənədlərin, xəritələrin və şəkillərin rəqəmsal surətlərinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Kral Əbdüləziz Fonduna təqdim edilməsi əksini tapıb.

Ряд предприятий НАНА будут сотрудничать с профильными организациями Королевства Саудовская Аравия.
6-е заседание Совместной комиссии по экономическому, торговому, инвестиционному, техническому, культурному, спортивному и молодежному сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Королевства Саудовская Аравия состоялось в Эр-Рияде, столице Королевства Саудовская Аравия 15 декабря.
В мероприятии также принял участие первый вице-президент НАНА, академик Ариф Гашимов.
Повестка дня 6-го заседания Комиссии включает текущее состояние экономического сотрудничества между двумя странами, торговли и инвестиций, энергетики, цифрового развития и транспорта, здравоохранения, культуры, науки и образования, сельского хозяйства и продовольственной безопасности, труда, занятости и социальной защиты.
По итогам обсуждения сопредседатели комиссии, министр финансов Азербайджанской Республики Самир Шарифов и министр инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халид бин Абдель Азиз аль-Фалих подписали протокол 6-го заседания Совместной комиссии. Документ охватывает политические вопросы и вопросы безопасности, торговлю и инвестиции, энергетику, цифровое развитие и транспорт, здравоохранение, культуру, науку и образование, сельское хозяйство и продовольственную безопасность, труд, занятость и социальную защиту, исламские вопросы, туризм, молодежь и спорт. Планируется расширение сотрудничества в различных сферах.
Так, статья 5 протокола предусматривает изучение Саудовской Аравией исследования исламских традиций в произведениях Низами Гянджеви, а также влияние его работ на развитие литературы и философии. В то же время стороны договорились о взаимном сотрудничестве между Институтом физиологии НАНА имени академика Абдуллы Гараева и Центром трансплантации органов Королевства Саудовская Аравия по теме «Инновационные подходы к созданию иммунологической толерантности на экспериментальных моделях».
Стороны также договорились провести семинар по рукописям Або аль-Касима аль-Захави в Баку и сотрудничать с Институтом рукописей НАНА для изучения средств перевода этих рукописей.
Статья 5 протокола предусматривает предоставление цифровых копий рукописей, документов, карт и фотографий, касающихся хаджа и поездок в регион Королевскому фонду Абдулазиза Королевства Саудовская Аравия.