“Həyat elmləri və biotibb” jurnalının yeni nömrəsi işıq üzü görüb
Jurnalın bu nömrəsinə AMEA Rəyasət Heyətinin “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Fəaliyyət proqramı və Tədbirlər planı haqqında” 12 yanvar 2021-ci il tarixli 2/4 nömrəli qərarına müvafiq olaraq keşirilmiş “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda onlayn konfransın məruzələri əsasında yazılmış elmi məqalələr daxil edilib.
Jurnalın baş redaktorunun müavini, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Ön söz”də qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müqəddəs torpaqlarımızın erməni işğalından azad edilməsi nəticəsində tarixi ədalətin bərpası ilə yanaşı, Qarabağ regionuna elmin böyük qayıdışı ilə bağlı tarixi şans yaranıb.
Məlumdur ki, Qarabağ bölgəsi özünün insan resursları, iqlimi, landşaft, flora və fauna müxtəlifliyi, bərəkətli torpaqları, şəfalı suları ilə həmişə seçilib. İşğaldan öncə burada çoxsaylı nadir, o cümlədən Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ına daxil edilmiş bitki və heyvan növləri, qoruq və yasaqlıqlar mövcud olub. 30 ilə yaxın müddət ərzində bu qiymətli müxtəlifliklə bağlı hər hansı elmi iş aparmaq mümkün olmayıb. Ona görə də məqalələrin əksəriyyəti əsasən keçmiş tədqiqatlar, peyk çəkilişləri, regiona alimlərimizin ilkin səfərləri, proqnozlar əsasında hazırlanıb. Lakin əlamətdar haldır ki, bəzi məqalələr son il ərzində regionda aparılmış real monitorinqlərin nəticələrini əks etdirir.
Ümumən, jurnalın bu nömrəsinə daxil edilmiş və regionda gələcək tədqiqatlar üçün baza rolunu oynayacaq 20 məqalənin elmi ictimaiyyət və daha geniş oxucu kütləsi tərəfindən maraqla qarşılanacağı şübhə doğurmur.

A new issue of the journal “Life Sciences and Biomedicine” has been published
The next issue of the journal “Life Sciences and Biomedicine” of ANAS (Volume 3(76), №2, 2021) has been published.
This issue of the journal includes scientific articles written on the basis of online conference lectures on “Karabakh’s biodiversity, land and water resources: past, present and future” held in accordance with the decision of the Presidium of ANAS No. 2/4 dated January 12, 2021 “On the Action Program and Action Plan on the tasks of ANAS in connection with the scientific research work on the liberated territories of Azerbaijan”.
Deputy Editor-in-Chief of the journal, Vice-President of ANAS, academician IradaHuseynova noted in the “Foreword” that during the 44-day war, under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces IlhamAliyev, as a result of the liberation of our sacred lands from Armenian occupation, along with the restoration of historical justice, there was a historic chance for science to return to Karabakh.
It is known that the Karabakh region has always been distinguished by its human resources, climate, landscape, flora and fauna diversity, fertile lands and healing waters. Before the occupation, there were many rare species of plants and animals included in the “Red Book” of Azerbaijan, including reserves and sanctuaries. For nearly 30 years, it has not been possible to conduct any scientific work on this valuable variety. Therefore, most of the articles are based on past research, satellite imagery, initial visits of our scientists to the region, forecasts. However, it is noteworthy that some articles reflect the results of real monitoring conducted in the region over the past year.
In general, there is no doubt that the 20 articles included in this issue of the journal, which will serve as a basis for future research in the region, will be received with interest by the scientific community and the wider readership.