AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Qarabağın coğrafiyası: təbii şərait və resurs potensialı” adlı yeni nəşri çapdan çıxıb.
Kitab institutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun baş redaktorluğu, institutun 12 alimindən ibarət redaksiya heyətinin iştirakı ilə işıq üzü görüb.
10 fəsli əhatə edən monoqrafiya Azərbaycanın tarixi-coğrafi bir hissəsi olan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisinin coğrafi mövqeyinin təbii şəraitə və sosial-iqtisadi inkişafa təsirini, müasir fiziki və iqtisadi-coğrafi problemlərini, eləcə də öyrənilməsi tarixi və toponimikasını ətraflı işıqlandıran fundamental və tətbiqi xarakter daşıyan elmi əsərdir.
Çoxsaylı xəritə, şəkil, qrafik və faktiki statistik materialların qarşılıqlı müqayisəli təhlili nəticəsində hazırlanmış cədvəllərin əksini tapdığı kitabda ərazisinin geoloji quruluşu, paleocoğrafiyası, relyefi və əsas oroqrafik vahidləri ətraflı araşdırılıb, relyefinin əsas xüsusiyyətləri və ekogeomorfoloji qiymətləndirilməsi aparılıb, oroqrafiyası, geoloji-geomorfoloji quruluşu, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü, heyvanlar aləmi, landşaft müxtəlifliyi geniş təhlil edilib.
Əsər dövlət təşkilatlarının mütəxəssisləri, elmi işçilər, ali məktəblərin professor-müəllim heyəti, bakalavr, magistr, doktorantlar və eləcə də geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

A new publication entitled "Geography of Karabakh: natural conditions and resource potential" has been published
A new publication of the Institute of Geography named after academician HA Aliyev of ANAS "Geography of Karabakh: natural conditions and resource potential" has been published.
The book was published with the participation of the editor-in-chief of the institute, editor-in-chief Zakir Eminov, director general of the institute, doctor of geographical sciences, consisting of 12 scientists.
The monograph, which covers 10 chapters, is a fundamental and applied scientific document covering the impact of the geographical position of Karabakh and East Zangazur on the natural conditions and socio-economic development, modern physical and economic-geographical problems, as well as the history and toponymy of the study. is a work.
The book includes tables prepared as a result of comparative analysis of numerous maps, pictures, graphs and actual statistical materials. Inland waters, soil and vegetation, fauna, landscape diversity were extensively analyzed.
The book is intended for specialists of government agencies, researchers, university faculty, bachelors, masters, doctoral students, as well as the general public.