Azərbaycan xalqının tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrindən artıq 32 il keçir. Bu, xalqımızın yaddaşına təkcə faciə kimi deyil, milli azadlıq istəyinin oyanış günü, xalqın azadlığı uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli tarix kimi əbədi həkk olunub.
20 Yanvar faciəsi öz başlanğıcını 1980-ci illərin sonlarında Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində cərəyan edən hadisələrdən götürmüşdü. Sovet rəhbərliyi tərəfindən erməni separatizminə rəvac və dəstək verilməsi, respublika rəhbərliyinin milli mənafeyə zidd mövqeyi xalqın etirazına səbəb olmuşdu. Əldən gedən torpaq uğrunda mübarizə tədricən ümumxalq hərəkatına çevrilmişdi.
Bakı küçələrində fasiləsiz mitinqləri dağıtmaq, xalq hərəkatını yatırmaq məqsədi ilə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı dəhşətli, kütləvi qırğın hadisəsi törədilmişdi. Həmin gecə Azərbaycanda günahsız insanların gülləbaran edilməsi əməliyyatı SSRİ Müdafiə Nazirliyi, DİN xüsusi təyinatlıları və SSRİ DTK-nın təxribat qrupları tərəfindən təşkil olunmuşdu. 19-dan 20-nə keçən gecə mərkəzi hakimiyyət heç bir xəbərdarlıq etmədən Bakı şəhərində fövqəladə vəziyyətin tətbiqinə başladı. Sovet ordusu hissələrinin, xüsusi təyinatlı dəstələrin, daxili qoşunların iri kontingentinin və hətta SSRİ-nin ermənilərin sıx yaşadığı digər regionlarından olan ehtiyatdakı hərbçilərin iştirakı ilə həyata keçirilmiş hərbi təcavüz nəticəsində paytaxtda dinc əhaliyə divan tutuldu, yüzlərlə insan qətlə yetirildi, yaralandı və itkin düşdü. Həlak olanlar arasında yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar, qocalar, əlillər də var idi. Bakıda və Azərbaycanın digər bölgələrində 147 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu. Qabaqcadan düşünülüb hazırlanmış bu təcavüzkarlıq aksiyası Azərbaycan xalqının demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini boğmaq, xalqı təhqir edərək ona mənəvi zərbə vurmaq məqsədi daşımışdı. Lakin bütün bunlar Azərbaycan xalqının gözünü qorxutmadı, əksinə, onun sovet imperiyasına qarşı nifrətini qat-qat artırdı.
Şəhidlər müstəqillik uğrunda mübarizə qəhrəmanları kimi milyonlarla insanın çiynində Şəhidlər Xiyabanında son mənzilə yola salındı. Dəfn mərasimində yaşanan izdiham Azərbaycan xalqının mərdliyini, bir amal uğrunda necə sıx birləşdiyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Artiq Şəhidlər Xiyabanı Azərbaycan xalqının illər əvvəl məruz qaldığı böyük faciə ilə yanaşı, yenilməz iradəsinin rəmzi, mübarizlik məktəbi, müqəddəs ziyarətgahıdır.
Ötən 32 il ərzində Azərbaycanın siması çox dəyişdi. İndi iqtisadi gücü, güclü ordusu, beynəlxalq səviyyədə qazanılan uğurları var ölkəmizin. Ötüb keçən illərin axarında dəyişməz qalan yalnız xalqın milli həmrəyliyi, birliyi oldu. Bu həmrəyliyi xalqımız Vətən müharibəsi zamanı bir daha nümayiş etdirdi. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi və Azərbaycan ordusunun rəşadəti sayəsində Vətən müharibəsi şanlı qələbə ilə sona çatdı. 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar çərçivəsində işğalçı Ermənistanın illər ərzində qurduğu silahlı qüvvələr darmadağın edildi, dövlətimiz böyük zəfərə imza atdı. Qəhrəman əsgərlərimizin şücaəti, fədakarlığı nəticəsində əzəli torpaqlarımız düşməndən azad olundu.
İllər keçdikcə Qanlı Yanvar hadisəsinə baxışlar dəyişir. Vaxtilə bu faciəyə görə matəm tutur, yas saxlayır, şəhid məzarlarına qərənfillər düzməklə təskinlik tapırdıqsa, indi həm də sonsuz qürur hissi ilə anırıq. Birliyimiz sübut etdi ki, Azərbaycan xalqı güclüdür, həmrəydir, istənilən çətinliyin öhdəsindən gəlməyə qadirdir. Əldə etdiyimiz bu tarixi zəfər, torpaqlarımızın azad edilməsi həm də Azərbaycan xalqının özünə inamını qaytardı, xalqın öz liderinə, ordusuna, onun gücünə etibarını daha da möhkəmləndirdi. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda ölümə gedənlər ölməzliyə – əbədiyyətə, xalqımız isə azadlığa qovuşdu. Bu, bir tarixdir. Qanlı, amma şərəfli bir tarix!

Прошло 32 года после событий 20 января 1990 года, вошедших в историю азербайджанского народа как Кровавая январская трагедия. Она навсегда запечатлялась в памяти нашего народа не только как трагедия, но и как день пробуждения стремления к национальному освобождению, славная история мужества народа к свободе.
Трагедия 20 января началась с событий в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджана в конце 1980-х годов. Поддержка советским руководством армянского сепаратизма и позиция руководства республики против национальных интересов вызвали народный протест. Борьба за потерянные земли постепенно превратилась во всенародное движение.
В ночь с 19 на 20 января 1990 года Советская армия учинила чудовищную расправу над мирным населением с целью сорвать непрекращающиеся митинги и подавить народное движение на улицах Баку. В ту ночь Министерство обороны СССР, спецслужбы МВД и провокационные группы КГБ СССР организовали операцию по расстрелу невинных людей в Азербайджане. В ночь с 19-го на 20-е центральное правительство без предупреждения объявило в Баку чрезвычайное положение. В результате военной агрессии, осуществленной с участием частей Советской Армии, спецназа, большого контингента внутренних войск и даже резервистов из других армянонаселенных районов СССР, в столице были убиты сотни человек,а также ранены и пропали без вести. Среди погибших были несовершеннолетние, женщины, старики и инвалиды. В Баку и других районах Азербайджана зверски убито 147, ранено 744, арестовано более 800 человек. Этот преднамеренный акт агрессии, имел цель задушить борьбу азербайджанского народа за демократию и национальное освобождение, оскорбить народ и нанести ему моральный удар. Однако все это не пугало азербайджанский народ, наоборот, усиливало его ненависть к советской империи. Этот преднамеренный акт агрессии имел целью задушить борьбу азербайджанского народа за демократию и национальное освобождение, оскорбить народ и нанести ему моральный удар. Однако все это не пугало азербайджанский народ, наоборот, усиливало его ненависть к советской империи. Этот преднамеренный акт агрессии имел целью задушить борьбу азербайджанского народа за демократию и национальное освобождение, оскорбить народ и нанести ему моральный удар. Однако все это не пугало азербайджанский народ, наоборот, усиливало его ненависть к советской империи.
Шехиды, как герои борьбы за независимость, были отправлены впоследний путь на Аллею шехидов на плечах миллионов людей. Толпа на похоронах продемонстрировала всему миру мужество азербайджанского народа, насколько тесно он сплочен одним делом. Аллея шехидов сегодня является символом непобедимой воли азербайджанского народа, школой борьбы, священной святыней, наряду с великой трагедией, пережитой азербайджанским народом много лет назад.
За последние 32 годаАзербайджан сильно изменился. Теперь у нашей страны есть экономическая мощь, сильная армия и успех на международном уровне. Лишь национальная солидарность и единство народа остались неизменными с годами. Наш народ еще раз продемонстрировал эту солидарность в годы Великой Отечественной войны. Благодаря руководству Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и мужеству азербайджанской армии Отечественная война завершилась славной победой. В рамках 44-дневной военной операции были расформированы созданные Арменией за долгие годы вооруженные силы и наше государство одержало большую победу. В результате мужества и самопожертвования наших героических воинов наши древние земли были освобождены от врага.
С годами взгляды на «Кровавый январь» менялись. В прошлом мы оплакивали эту трагедию, а теперь вспоминаем о ней с бесконечной гордостью. Наш союз доказал, что азербайджанский народ силен, сплочен и способен справиться с любыми трудностями. Эта историческая победа и освобождение наших земель, также восстановила уверенность азербайджанского народа в себе, укрепиладоверие народа к своему лидеру, к армии и ее силе. Кто погиб за свободу наших земель, стали бессмертными - вечностью, и наш народ был освобожден. Этоистория. Кровавая, но славная история!