AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Leyla Xəlilova Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən təşkil olunan Gənc Alim və Tədqiqatçıların 6-cı qrant müsabiqəsinin qalibi olub.
Müsabiqə gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onlara elmi tədqiqatlar aparmaq üçün əlverişli imkanların yaradılması, gənc kadr potensialının gücləndirilməsi üçün proqramların işlənib hazırlanması, onların elmi və peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsi, innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, regional və beynəlxalq səviyyəli proqram və layihələrdə iştirak etməyə cəlb edilməsi məqsədi ilə elan edilib. Himayədarlar Şurasının qərarına əsasən, Gənc Alim və Tədqiqatçıların 6-cı qrant müsabiqəsində 32 layihədən fundamental-tətbiqi xarakterli 13 layihə, o cümlədən Leyla Xəlilovanın “Fotosintetik, karboanhidraza və qlütation reduktaza aktivliyinin inhibitorları kimi benzimidozoldihidrotiofen və dihidropiridinkarboksamid törəmələri” layihəsi qalib olub.

The employee of the institute Leyla Khalilova won the 6th grant competition of the Young Scientists and Specialists
25.01.2022
Junior researcher of the international laboratory of Bionanotechnology Leyla Khalilova won the 6th grant competition of the Young Scientist and Specialists organized by Science Development Fund. The purpose of the competition is to stimulate the scientific activity of the young scientists and specialists and create favorable conditions for them to conduct scientific research, develop programs to strengthen the capacity of young staff, increase their scientific and professional levels, support innovation activity, attract to participate in regional and international programs and projects. According to the decision of the Council of Trustees, 13 projects of fundamental-applied nature out of 32 projects won in the 6th grant competition of Young Scientists and Specialists, including Leyla Khalilova's project "Benzimidozoldihydrotiophene and dihydropyridine carboxamide derivatives as photosynthetic, carbonic anhydrase and glutathione reductase activity inhibitors".