Naxçıvan Bölməsində İşçi qrupların iclası keçirilib
Ötən il AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı təşkil olunmuş müşavirədə Naxçıvanın hərtərəfli tədqiqi və aparılan araşdırmaların səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra mühüm tapşırıqlar verilib. Muxtar respublikanın hər bir rayonunun tarixinin yazılması, Naxçıvanın qədim və müasir dövlətçilik tarixinin əsas tədqiqat predmeti olması, bölgənin ən qədim dövrlərdən Azərbaycan türklərinə məxsusluğu ilə bağlı elmi materialların sayının artırılması, arxeoloji ekspedisiyaların davam etdirilməsi, hər bir yaşayış məntəqəsinin etnoqrafik xüsusiyyətlərinin araşdırılması, Naxçıvan ədəbi mühitinin obyektiv təhlil olunması, min illər ərzində formalaşmış xalq deyimlərinin, folklor nümunələrinin toplanaraq sistemləşdirilməsi, muxtar respublikanın təbii sərvətləri və bioresursları öyrənilməklə tətbiqyönümlü araşdırmaların aparılması kimi vəzifələr tədqiqatların istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində böyük önəmə sahibdir.
Bununla əlaqədar olaraq, Naxçıvan Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələrində əsaslı araşdırmaların aparılması üçün tədqiqat qrupları yaradılıb. Nəzərdə tutulan işlərin vaxtında yerinə yetirilməsi və səmərəli icrası məqsədilə İşçi qruplarının növbəti iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, 2022-ci il üçün iş planından əlavə olaraq “Naxçıvanın dövlətçilik tarixi”, “Naxçıvan tarixinin səhifələrindən”, “Naxçıvan arxeologiyası”, “Naxçıvan etnoqrafiyası” (iki cilddə), “Naxçıvan Muxtar Respublikasının xalq deyimləri”, “Şərur rayonunun tarixi”, “Babək rayonunun tarixi”, “Ordubad rayonunun tarixi”, “Culfa rayonunun tarixi”, “Şahbuz rayonunun tarixi”, “Kəngərli rayonunun tarixi”, “Sədərək rayonunun tarixi”, “Naxçıvan folkloru” (Uşaq folkloru, IV cild) adlı 13 kitabın  nəşri nəzərdə tutulub. Rayonların tarixinin və “Naxçıvan etnoqrafiyası” ikicildliyinin  hazırlanması məqsədilə İşçi qrupları yaradılıb. Hər bir əsərin nəşri ilə bağlı müvafiq plan tərtib olunaraq icra mərhələsindədir.
Tədqiqat qruplarının üzvləri aparılan axtarışların nəticələri, kitabların nəşri məqsədilə görülən işlərin icra vəziyyəti haqqında məlumat veriblər. Toplanan yeni materiallar təhlil olunaraq qruplaşdırılıb, kitabların redaktəsi və nəşri üçün son tarixlər müəyyənləşdirilib.
Rayonların tarixinin öyrənilməsi ilə bağlı aparılan axtarışlar, İşçi qruplarının gördüyü işlər təhlil edilib. Vurğulanıb ki, hər bir kitab əhatə etdiyi rayonun adının etimologiyası, tarixi, təbii-coğrafi şəraiti, sosial-iqtisadi inkişafı, kənd təsərrüfatı, sənaye, mədəniyyət, ədəbi mühit, təhsil, səhiyyə və başqa mühüm sahələri tam əhatə etməli, dəyərli məlumat bazası rolu oynamalıdır. Məlumatların dolğunluğunu, əhatəliliyini təmin etmək və yeni materialların kitablara əlavə olunması məqsədilə rayon və kəndlərə təşkil olunan ekspedisiyaların nəticələri ilə maraqlanan bölmə rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, davam edən araşdırmaların vəziyyəti yeni materialların aşkar olunacağına dəlalət edir.
İclasda “Naxçıvan etnoqrafiyası” (iki cilddə) və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının xalq deyimləri” kitablarının hazırlanması, tərtibi və strukturu ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib. “Elm Festivalı”nın keçirilməsi ilə bağlı qarşıya qoyulan məsələlərin həlli istiqamətində görülən işlər müzakirə olunub.

На организованном в прошлом году заседании, посвященной деятельности Нахичеванского отделения НАНА и предстоящим задачам, был поставлен ряд важных задач в целях повышения эффективности всестороннего изучения Нахичевана и проводимых там исследований.
Имеет огромное значение писать историю каждого региона Нахичеванской Автономной Республики. Нахичеванская Автономная Республика является как основной предмета исследования истории древней и современной государственности. Увеличение количества научных материалов, связанных с принадлежностью региона азербайджанским тюркам с древних времен, продолжение археологических экспедиций, изучение этнографических особенностей каждого поселения, объективные задачи, такие как анализ, сбор и систематизация народных поговорок и фольклорных образцов, сформировавшихся на протяжении тысячелетий, проведение прикладных исследований путем изучения природных богатств и биоресурсов автономной республики, имеют большое значение при определении направлений исследовательских работ.
В связи с этим были созданы исследовательские группы для проведения фундаментальных исследований в научно-исследовательских учреждениях Нахичеванского филиала. Очередное заседание рабочих групп было проведено с целью обеспечения своевременного и эффективного выполнения запланированных работ.
Выступивший на заседании председатель Нахичеванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев отметил, что помимо плана работ на 2022 год, также планируется издательства 13 книг - «История Нахичеванской государственности», «Со страниц истории Нахичевана», «АрхеологияНахичевана», «Этнография Нахичевана» (в двух томах), «Народные выражения Нахичеванской Автономной Республики», «История Шарурского района», «История Бабекского района», «История Ордубадского района», «История Джульфинского района», «История Шахбузского района». », «История Кенгерлинского района», «История Садаракского района», «Нахчыванский фольклор» (Детский фольклор, том IV). Созданы рабочие группы по подготовке истории регионов и двухтомника «Этнография Нахичевана». Разработан и реализуется соответствующий план публикации каждой работы.
Члены исследовательских групп доложили о результатах поиска, о выполнении проделанной работы по изданию книг. Собранные новые материалы были проанализированы и сгруппированы, установлены сроки редактирования и издания книг.
Было подчеркнуто, что каждая книгадолжна охватывать определенный регион и их этимологию, историю, природно-географические условия, социально-экономическое развитие, сельское хозяйство, промышленность, культуру, литературную среду, образование, здравоохранение и другие важные области, а также играть роль ценной базы данных.
Начальник отдела, который интересовался результатами экспедиций по районам и селам с целью обеспечения полноты информации и дополнения книг новыми материалами, сказал, что проводимые исследования свидетельствуют об открытии новых материалов.
На встрече были даны соответствующие рекомендации по подготовке, составлению и структуре книг «Этнография Нахичевана» (в двух томах) и «Народные выражения Нахичеванской Автономной Республики». Обсуждена проделанная работа по решению вопросов, связанных с проведением «Фестиваля науки».