“Azərbaycanın elm və mədəniyyət mərkəzi - Şuşa” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutu (ETİ) 8 may 2022-ci il tarixdə Şuşa şəhərinin 270 illiyinə həsr olunan “Azərbaycanın elm və mədəniyyət mərkəzi - Şuşa” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirəcək.
Beynəlxalq konfrans Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq təşkil ediləcək. Konfransın məqsədi şəhərin tarixi, görkəmli şəxsiyyətləri, milli-mənəvi və sosial-mədəni irsi, ədəbiyyat, incəsənət, memarlıq, din, fəlsəfə və digər aspektlərdən araşdırılmasıdır.
Konfrans Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olaraq Şuşa və onun tarixi, Şuşanın Azərbaycan ədəbi irsində yeri, Şuşada incəsənət və memarlıq nümunələri, Şuşada dini-mədəni abidələr, Şuşanın geosiyasi əhəmiyyəti və 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız zəfər və digər mövzuları əhatə edəcək.
Tədbirə alimlər, elmi işçilər, doktorant və magistrlar məruzə və məqalələr təqdim edə bilərlər. Məqalələr orijinal, heç bir yerdə dərc edilməmiş, 14 “Times New Roman” şrifti, kənarları 2 sm aralıqla, 1.5 intervalla, rus və ingilis dillərində rezüme və açar sözlərlə tərtib edilməlidir.
Məqalələri Azərbaycan, türk, ingilis və ya rus dillərində 1 aprel 2022-ci il tarixinə qədər elmtarixi@gmail.com elektron poçt ünvanına göndərə bilərsiz.

Состоится международная конференция на тему «Азербайджанский центр науки и культуры - Шуша»
8 мая 2022 года Институт истории науки НАНА проведет международную конференцию «Азербайджанский центр науки и культуры - Шуша», посвященную на 270-летию Шуши. Международная конференция будет организована в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом Шуши» в Азербайджанской Республике. Целью конференции является изучение истории города, выдающихся личностей, национально-духовного и социально-культурного наследия, литературы, искусства, архитектуры, религии, философии и других аспектов.
На конференции будут освещена Шуша как культурная столица Азербайджана и ее история, место Шуши в литературном наследии Азербайджана, искусство и архитектура в Шуше, религиозные и культурные памятники в Шуше, геополитическое значение Шуши и победа в 44-дневной Отечественной войне и другие темы.  На мероприятие могут быть представлены доклады и статьи ученых, исследователей, докторантов и магистров.
Статьи должны быть оригинальными, неопубликованными, шрифт должен быть TimesNewRoman 14, поля 2 см, интервал 1,5, резюме и ключевые слова на русском и английском языке. Вы можете присылать статьи на азербайджанском, турецком, английском или русском языке на электронный адрес [email protected] до 1 апреля 2022 года.