Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində olub
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Akademiyanın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə yerində tanış olmaq, mərkəzin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati hesabatının yekunlarının müzakirəsinə həsr edilmiş iclasda iştirak etmək məqsədilə Lənkəran şəhərində ezamiyyətdə olub.
Səfərdə onu AMEA-nın müşaviri, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının üzvü, akademik Qərib Məmmədov, Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afiq Məmmədov və baş mütəxəssis Aytən Ağayeva müşayiət ediblər.
Səfər çərçivəsində əvvəlcə LREM-in 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmanlıqla şəhid olmuş və ölümündən sonra cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən 4 medalla təltif edilmiş əməkdaşı Məhsun Bağırzadənin barelyefi önünə gül dəstələri qoyulub, xatirəsi anılıb.
Sonra akademik İradə Hüseynova Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin rəhbərliyi ilə görüşüb. LREM-in 2021-ci il üçün elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planının yerinə yetirilməsi istiqamətində çətinliklərin aradan qaldırılması, AMEA-nın institutları ilə daha sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə tədqiqatlara və kadr hazırlığına diqqətin artırılması ilə bağlı müzakirələr, fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra BTEB və LREM-in Elmi şuralarının Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarının müzakirəsinə həsr edilmiş birgə iclası keçirilib.
İclasın giriş nitqində akademik İradə Hüseynova əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin salamlarını kollektivə çatdırıb. Sonra o, 2021-ci ildə ölkənin və AMEA-nın həyatında baş vermiş ən mühüm hadisələr, işğaldan azad edilmiş Qarabağa elmin böyük qayıdışı, AMEA Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”nın BTEB-in institutları tərəfindən yerinə yetirilməsinin vəziyyəti, başlıca elmi istiqamətlər, kadr hazırlığında əldə edilmiş mühüm nailiyyətlər, ötən il keçirilmiş beynəlxalq elmi konfranslar, BTEB-in 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin 19 yanvar tarixli iclasında aparılmış müzakirələr, AMEA-da həyata keçirilən elmi, elmi-təşkilati, struktur islahatları və s. haqqında LREM-in Elmi şura üzvlərinə və qonaqlara geniş məlumat verib.
Akademik İradə Hüseynova “Həyat elmləri və biotibb” jurnalının Qarabağa həsr edilmiş 2-ci (2021) nömrəsini, eləcə də Zəfər günü və şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunmuş II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresinin dərc edilmiş materiallarını mərkəzə hədiyyə edib.
İclasda LREM-in direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev mərkəzin 2021-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin mühüm nəticələrinə həsr edilmiş geniş təqdimatla çıxış edib. Tədqimatda 2 istiqamət - biologiya və aqrar elmləri, daha sonra ictimai və humanitar elmlər üzrə LREM tərəfindən görülmüş işlər, əldə edilmiş nailiyyətlər, elmi koordinasiya məsələləri, mövcud problem və çətinliklər əhatə olunub. Natiq qeyd edib ki, sitrus və subtropik bitkilərin, çay bitkisinin, regiondan toplanmış nadir, endemik, itmək təhlükəsində olan yabanı və mədəni bitki müxtəlifliyinin kolleksiya genefondu LREM-in öz sahəsi olmadığından Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (MÇETİ) Lənkəran flialının ərazisində toplanılır, tədqiq olunur, artırılır, çay, limon, naringi və s. bitkilər üzərində seleksiya işləri aparılır.
Professor Fərman Quliyev, o cümlədən əldə edilmiş seleksiya nailiyyətləri, çay, subtropik və sitrus bitkilərinin yeni sortlarının alınması ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan danışıb. O qeyd edib ki, müsbət göstəriciləri ilə seçilən “FAQ-22” və “FAQ-15” çay forma-klonları Dövlət Sort Sınağına təqdim edilmək üçün hazırlanıb. Azərbaycan Respublikasında “Çayçılığın inkişafına dair 2018-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın yerinə yetirilməsi istiqamətində fəaliyyət gücləndirilib, LREM və MÇETİ tərəfindən yaradılmış və əvvəlki illərdə rayonlaşdırılmış “Fərmançay”, “Lənkəran”, “Xəzər” və “Fərmançay çəhrayı” çay sortlarının və yeni sort-formaların çoxaldılması həyata keçirilib.
Sonra Fərman Quliyev LREM tərəfindən aparılan introduksiya tədqiqatları, AMEA-nın Botanika İnstitutu ilə birgə Şamaxı və Lənkəran rayonlarının meşə ekosistemlərində nadir bitki növlərinin populyasiyalarının vəziyyətinin qiymətləndirilməsindən alınan nəticələr barədə məlumat verib.
Daha sonra arxeologiya, numizmatika, folklor üzrə tədqiqatlar müzakirə mövzusu olub. Azərbaycanın böyük tarixi potensiala malik cənub-şərq regionunda arxeoloji qazıntılardan əldə edilmiş materialların, antropoloji tapıntıların araşdırılmasında, yeni ekspedisiyaların təşkilində, kurqanların, qədim yaşayış məskənlərinin, qayaüstü yazıların və digər tarixi abidələrin daha dərindən tədqiqi və mühafizəsində AMEA institutlarının dəstəyinə böyük ehtiyac olduğu vurğulanıb.
LREM-in baş direktoru təşkilatın nəşr fəaliyyəti barədə də məlumat verib. O qeyd edib ki, 2021-ci ildə LREM-in əməkdaşları tərəfindən 4 kitab, 25 məqalə (17-si xaricdə indeksləşən jurnallarda), 5 tezis nəşr olunub.
Natiq regionda fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələri, xüsusən Lənkəran Dövlət Universiteti ilə elm və təhsil sahəsində əlaqələr və digər məsələlər barədə də danışıb.
Təqdimatın sonunda LREM-in elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı təkliflər verilib və bir sıra problemlər haqda müzakirələr aparılıb.
Professor Fərman Quliyev öz çıxışında, həmçinin Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsinin nadir, endemik, relikt, itmək təhlükəsində olan bitki müxtəlifliyinin toplandığı Nəbatat Bağının yaradılmasının məqsədəmüvafiqliyinə diqqət çəkib.
Hesabat məruzəsindən sonra BTEB-in və LREM-in nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademik Qərib Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, LREM-in Elmi şurasının üzvləri – Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran Təcrübə Sahəsinin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həzər  Hüseynov, LREM-in Folklor, etnoqrafiya və arxeologiya şöbəsinin müdiri Sərraf Talıbov, şöbənin  aparıcı elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov, elmi işçisi Samir Kərimov, Çay və subtropik bitkilər şöbəsinin elmi işçisi Aqil Həsənov və başqaları iştirak ediblər.
Sonda akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq bir sıra məsələlərə öz münasibətini bildirib, 2021-ci ildə LREM-də aparılmış elmi-tədqiqat işlərini və rəhbərliyin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib.
İclasda LREM-in 2021-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin mühüm yekunları ilə bağlı hesabatın AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra mərkəzin KTN-nin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran filialının ərazisində genefond və seleksiya tədqiqatları üçün ayrılmış sahəsində LREM-in alim və mütəxəssisləri tərəfindən aparılan işlərə baxış keçirilib. Akademik İradə Hüseynovaya və onu müşayiət edən şəxslərə təcrübə sahəsində aparılan tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verilib.
Səfərin sonunda keçirilən görüşdə LREM tərəfindən region üçün çox vacib tədqiqatlar aparıldığına və bir sıra mühüm nəticələr əldə edildiyinə bir daha diqqət çəkilib, bu tədqiqatların davam və inkişaf etdirilməsi, əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi üçün mərkəzin bina, laboratoriya, sahə və kadrlarla bağlı problemlərinin həllinin məqsədəmüvafiqliyi vurğulanıb.
Sonda akademik İradə Hüseynova LREM-in inkişafı üçün təkliflərlə bağlı AMEA-nın prezidentinə məlumat veriləcəyini bildirib.

Вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова находилась в командировке в городе Ленкоран с целью ознакомления с научно-исследовательской работой, проводимой в Ленкоранском Региональном научном центре (ЛРНЦ) Академии, а также участвовала в заседании, посвященном обсуждению итогов научного и научно-организационного отчета Центра за 2021 год.
В поездке ее сопровождали советник НАНА, член Научного совета отделения биологических и медицинских наук, академик Гариб Мамедов, генеральный директор Института ботаники, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева, заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологии, доктор биологических наук Яшар Фейзиев, ученый секретарь службы вице-президента НАНА, доктор философии по аграрным наукам, доцент Афиг Мамедов и главный специалист Айтен Агаева.
В рамках визита были возложены цветы к барельефу Махсуна Багирзаде, героически погибшего в 44-дневной Отечественной войне и посмертно награжденного Президентом Ильхамом Алиевым 4 медалями.
Затем академик Ирада Гусейнова встретилась с руководством Ленкоранского Регионального научного центра. Были проведены обсуждения, обмен мнениями по устранению трудностей в выполнении комплексного плана научно-исследовательских работ НАНА на 2021 год, а также по установлению более тесных связей сотрудничества с институтами НАНА и повышению внимания к совместным исследованиям и подготовке кадров.
Затем состоялось совместное заседание научных советов ОБТН и ЛРНЦ, посвященное обсуждению итогов научной и научно-организационной деятельности Ленкоранского Регионального научного центра в 2021 году.
Далее академик рассказала о самых важных событиях в жизни страны и НАНА в 2021 году, о Великом возвращении науки в освобожденный от оккупации Карабах, о положении выполнении институтами ОБМН «Плана мероприятий по задачам НАНА в связи с научно-исследовательской работой по освобожденным от оккупации территориям Азербайджана», утвержденного постановлением Президиума НАНА от 12 января 2021 года, об основных научных направлениях, важных достижениях, достигнутых в подготовке кадров, о результатах работ, проделанных в прошлом году, о международных научных конференциях, а также дала подробную информацию членам Ученого совета и гостям ЛРНЦ об обсуждениях, проведенных на заседании Президиума НАНА 19 января в связи с итогами научной и научно-организационной деятельности , о научно-организационных и структурных реформах НАНА в 2021 году .
Академик Ирада Гусейнова подарила центру 2-й (2021) номер журнала «Наука о жизни и биомедицина», посвященный Карабаху, а также материалы II Международного Карабахского Конгресса прикладных наук, посвященного Дню Победы и памяти наших шехидов.
На заседании директор ЛРНЦ, доктор аграрных наук, профессор Фарман Гулиев выступил с широкой презентацией, посвященной важным результатам научной и научно-организационной деятельности центра в 2021 году. В исследовании были освещены работы, проделанные ЛРНЦ по 2 направлениям - биологическим и аграрным наукам, а затем общественным и гуманитарным наукам, достигнутые успехи, вопросы научной координации, существующие проблемы и трудности. Докладчик отметил, что коллекционный генофонд цитрусовых и субтропических растений и чайных растений, находящихся под угрозой исчезновения, собранных в регионе, не является областью ЛРНЦ и поэтому на территории Ленкоранского филиала Научно-исследовательского Института плодоводства и чаевоводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики (МСХАР) собираются, исследуются и выращиваются, а также здесь проводятся селекционные работы на растениях (чай, лимон, мандарин и т.д.).
Затем Фарман Гулиев проинформировал о результатах интродукционных исследований, проведенных ЛРНЦ, оценки состояния популяций редких видов растений в лесных экосистемах Шемахинского и Ленкоранского районов совместно с Институтом ботаники НАНА.
Далее предметом обсуждения стали исследования по археологии, нумизматике, фольклору. Было подчеркнуто, что в юго-восточном регионе Азербайджана, обладающем большим историческим потенциалом, существует большая потребность в поддержке институтов НАНА в изучении материалов археологических раскопок, антропологических находок, организации новых экспедиций, более глубоком изучении и охране курганов, древних поселений, наскальных надписей и других исторических памятников.
Генеральный директор ЛРНЦ также проинформировал об издательской деятельности организации. Он отметил, что в 2021 году сотрудниками ЛРНЦ издано 4 книги, 25 статей (17-в индексируемых за рубежом журналах), 5 тезисов.
Он также рассказал о связях в области науки и образования с действующими в регионе научными и образовательными учреждениями, в частности Ленкоранским государственным университетом и о других важных вопросах.
В конце презентации были высказаны предложения по усилению научной деятельности ЛРНЦ и был обсужден ряд проблем.
В своем выступлении профессор Фарман Гулиев также обратил внимание на целесообразность создания Ботанического сада, в котором собраны редкие, эндемичные, реликтовые, находящиеся под угрозой исчезновения растения юго-восточного региона Азербайджана.
После отчетного доклада были проведены широкие обсуждения с участием представителей ОБМН и ЛРНЦ. В обсуждениях приняли участие академик Гариб Мамедов, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева, доктор биологических наук Яшар Фейзиев, члены Ученого совета ЛРНЦ директор Ленкоранского опытного поля Научно-исследовательского института овощеводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, доктор философии по аграрным наукам, доцент Хазар Гусейнов, заведующий Отделом фольклора, этнографии и археологии Сарраф Талыбов, ведущий научный сотрудник отдела, доктор философии по историческим наукам Майис Джафаров, научный сотрудник Самир Керимов, научный сотрудник Отдела чая и субтропических растений Агиль Гасанов и другие.
В заключение академик Ирада Гусейнова, подводя итоги обсуждений, выразила свое отношение к ряду вопросов, положительно оценила научно-исследовательскую работу и деятельность руководства ЛРНЦ в 2021 году.
На заседании было принято решение о вынесении на обсуждение Президиума НАНА отчета о важных итогах научной и научно-организационной деятельности ЛРНЦ в 2021 году.
В заключение академик Ирада Гусейнова сообщила, что Президент НАНА будет проинформирован о предложениях по развитию ЛРНЦ.