Yanvarın 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Pakistanın Lahor Dövlət Kollec Universiteti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində əməkdaşlığın müzakirəsi məqsədilə onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA tərəfindən Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və həmin şöbənin baş mütəxəssisi Məlahət Qurbanova, Lahor Dövlət Kollec Universiteti tərəfindən isə Mühəndislik fakültəsi, Riyaziyyat və Fizika Elmləri fakültəsinin dekanı, professor Riaz Əhməd, Kimya və Təbiət Elmləri fakültəsinin dekanı, professor Əhməd Adnan, Botanika bölməsinin sədri, professor Tehreema İftixar, Urdu bölməsinin sədri, professor Saima İram və Akademik Planlama və Xarici əlaqələr üzrə direktor, dosent Hafiz Hayder Ali iştirak ediblər.
Tərəflər təmsil etdikləri təşkilatların strukturu, elmi potensialı, fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri və əldə edilmiş nailiyyətləri haqqında ətraflı məlumat veriblər. Görüşdə müştərək tədqiqatların həyata keçirilməsi, mükəmməllik mərkəzlərinin yaradılması, kadr və təcrübə mübadiləsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Əməkdaşlığın səmərəli təşkili üçün İşçi qrupun yaradılması və hər iki tərəf üçün maraq kəsb edəcək və prioritet istiqamətləri əhatə edəcək müştərək tədqiqatlar üzrə fəaliyyət planının hazırlanmasına dair təkliflər irəli sürülüb.

An online meeting was held on January 7 to discuss cooperation within the Memorandum of Understanding signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences and Lahore State College of Pakistan.
The meeting was attended by Doctor of Philosophy in Physics, associate professor Rustam Rustamov, Head of the Scientific-Organizational Department of the Presidium, Doctor of Philosophy in Biology, associate professor Esmira Alirzayeva, Head of the International Scientific Cooperation Department and Malahat Gurbanova, chief specialist of that department, Professor Riaz Ahmed, Dean of the Faculty of Engineering, Mathematics and Physical Sciences, Professor Ahmed Adnan, Dean of the Faculty of Chemistry and Natural Sciences, Professor Tehreema Iftixar, Chairman of the Department of Botany,Professor Saima Iram, Chairman of the Urdu Department and associate professor Hafiz Hayder Ali, director of Academic Planning and Foreign Relations.
The parties provided detailed information on the structure, scientific potential, activities, international relations and achievements of the organizations they represent. The meeting focused on the implementation of joint research, the establishment of centers of excellence, the exchange of personnel and experience. Proposals have been made to establish a working group for the effective organization of cooperation and to develop an action plan for joint research that will be of interest and cover priority areas for both parties.