Mərkəzi Nəbatat Bağında abadlıq işləri sürətlə davam etdirilir
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında bu müəssisənin baş direktoru Natiq Allahverdiyevin və icraçı direktor Həsən Babayevin rəhbərliyi altında aparılan abadlıq işləri uğurla davam etdirilir. Belə ki, bağ ərazisində ağac və kolların mövsümi budanması həyata keçirilir, dekorativ bəzək bitkiləri əkilir, mövcud yaşıllıqlara lazımi aqrotexniki qulluq göstərilir.
Bağ ərazisində ziyanverici həşərat və xəstəlik törədicilərin yayılması nəzərə alınaraq, genişmiqyaslı mübarizə tədbirləri həyata keçirilir. Həmişəyaşıl ağacların gövdələrində ziyanverici həşərat və xəstəlik törədicilərə qarşı dərmanlamada “Ultimatum” adlı pestisitdən istifadə olunur.
Qeyd edək ki, ağaclarda gövdə qurdunun yayılmasının əsas səbəbi bağın illərlə baxımsız qalması və düzgün aqrotexniki qulluğun göstərilməməsidir.

Landscaping work is underway in the Central Botanical Garden
The landscaping work carried out in the Central Botanical Garden of ANAS under the leadership of the general director of this enterprise Natig Allahverdiyev and the executive director Hasan Babayev is successfully continued. Thus, seasonal pruning of trees and shrubs is carried out in the garden area, ornamental plants are planted, necessary agro-technical care is provided to the existing greenery.
Taking into account the spread of pests and pathogens in the garden, large-scale control measures are being implemented. An “Ultimatum” pesticide is used against harmful insects and pathogens in tree trunks.
It should be noted that the main reason for the spread of trunk worms in trees is that the garden has been neglected for years and proper agro-technical maintenance is not provided.