Bu gün botanika elmi sahəsində tanınmış alim, “Şöhrət” ordenli, Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun 65 yaşı tamam olur.
Tofiq Sadıq oğlu Məmmədov 10 fevral 1957-ci ildə Naxçıvan MR Ordubad rayonunun Dırnıs kəndində anadan olmuşdur. O, Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunun İnşaatçı-mühəndis fakültəsini (1982) bitirmiş, AMEA-nın Botanika İnstitutunun dissertantı olmuşdur (1995-1999).
Azərbaycan SSR EA Botanika İnstitutunun Mərdəkan Dendrarisində baş mühəndis, direktor müavini (1986), direktor vəzifələrində (1996) çalışmışdır. 2014-2021-ci illərdə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun direktoru olmuşdur. 2021-ci ildən institutun baş direktorudur. O, Bakı Dövlət Universitetinin Botanika və Odlar Yurdu Universitetinin Tibbi biologiya kafedralarının professorudur.
Tofiq Məmmədov 2000-ci ildə botanika üzrə fəlsəfə, 2004-cü ildə biologiya və ekologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 2014-cü ildə profesor elmi adını almışdır. 2007-ci ildən AMEA-nın müxbir üzvüdür.
Alimin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri respublikanın müxtəlif ərazilərində ağac və kol bitkilərinin, xüsusən nadir və məhv olmaq təhlükəsində olan növlərin genofondunun qorunub saxlanması, biomüxtəlifliyinin artırılması, təbii еhtiyаtlаrının bərpаsı, düzgün və səmərəli istifаdə еdilməsi üçün iqlim şəraitinə uyğun ağac və kol növlərinin introduksiyasının prioritet istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi üzrə mühim tövsiyələrin verilməsi olmuşdur. Onun rəhbərliyi və məsləhətçiliyi ilə 2 fəlsəfə və 1 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Tofiq Məmmədov 310-dan çox elmi əsərin, o cümlədən 32 kitab, 276 məqalə, 11 patent, 2 sertifikatın müəllifidir. O, dünyanın bir sıra ölkələrində 50-dən çox beynəlxalq konfrans, qurultay və simpoziumlarda elmi məruzələrlə çıxış etmişdir. “Ekologiya” (2004), “Gülçülük ensiklopediyası” (2006), “Qazon və bəzək memarlığı” (2006), “Ekoloji oyunlar” (2007), “Bitkilərin anatomiyası və morfologiyası üzrə izahlı terminlər” (2013), “Bitki ekologiyası” (2013) kitabları ali məktəblərdə dərs vəsaiti kimi istifadə edilir. “Azərbaycan dendroflorası” beşcildliyində (2011-2019) Böyük və Kiçik Qafqaz ərazilərində bitki genofondunun qorunması, biomüxtəlifliyin artırılması, ətrаf mühitin mühafizəsi, təbii еhtiyаtlаrdаn səmərəli istifаdə еdilməsi və оnlаrın bərpаsı üzrə mühüm nəticələr öz əksini tapmışdır.
Onun təşəbbüsü və səyləri ilə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Beynəlxalq Botanika Bağları konfransları (2006, 2010, 2013, 2015, 2017) keçirilmiş, institut Dünya Botanika Bağlarının (2005), Amerika Botanika Cəmiyyətinin üzvü (2009) seçilmişdir.
Tofiq Məmmədov Bolqarıstanın “Poleobotanika” və “Hortus Botanicus” jurnallarının redaksiya şurasının, MDB ölkələri üzrə Botanika Bağlarının, Türkiyə İman Universiteti dərgisinin ekspert şurasının üzvüdür. 2013-2016-cı illərdə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini vəzifəsində çalışmış, büro üzvü olmuş (2016-2019), hazırda bölmənin Elmi şurasının üzvüdür. 2014-2015-ci illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunda Dissertasiya müdafiəsi şurasının üzvü olmuşdur.
2005-ci ildə ekologiya sahəsində “İlin adamı” adı, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Fəxri fərmanı, Qafqaz İctimai Birliyinin “Heydər Əliyev”, Araz Maarifçilik Cəmiyyətinin “Y.H. Məmmədəliyev”, “H. Zərdabi”, “Z. Tağıyev”, “Ş.İ. Xətai” və s. mükafatları, 2 dəfə AMEA-nın Fəxri fərmanı, 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovu yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

Today, Tofig Mammadov, a well-known scientist in the field of botany, Order of Glory, Director General of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS, turns 65.
Tofig Sadig oglu Mammadov was born on February 10, 1957 in Dirnis village of Ordubad region of Nakhchivan AR. He graduated from the Faculty of Civil Engineering of the Azerbaijan Institute of Civil Engineers (1982), was a dissertation of the Institute of Botany of ANAS (1995-1999).
He worked as a chief engineer, deputy director (1986), director (1996) at the Mardakan Arboretum of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. In 2014-2021 he was the director of the Institute of Dendrology of ANAS. Since 2021, he is the director general of the institute. He is a professor at the Department of Medical Biology, Baku State University, University of Botany and Odlar Yurdu.
Tofig Mammadov received a PhD in botany in 2000, a doctorate in biology and ecology in 2004, and a professorship in 2014. He has been a corresponding member of ANAS since 2007.
The main directions of the scientist's scientific activity are to determine the priority directions of the introduction of trees and shrubs in different areas of the country for the preservation of the gene pool of trees and shrubs, especially rare and endangered species, increasing biodiversity, restoration of natural resources, proper and efficient use. , as well as giving important recommendations on environmental protection. Under his leadership and advice, 2 doctors of philosophy and 1 doctor of sciences were trained.
Tofig Mammadov is the author of more than 310 scientific works, including 32 books, 276 articles, 11 patents and 2 certificates. He has presented papers at more than 50 international conferences, congresses and symposiums in a number of countries around the world . “Ecology” (2004), “Floriculture Encyclopedia” (2006), “Lawn and decorative architecture” (2006), “Ecological games” (2007), “Explanatory terms on plant anatomy and morphology” (2013), “Plant ecology” (2013) books are used as textbooks in universities. The five-volume “Azerbaijan Dendroflora” (2011-2019) contains important results on the protection of plant gene pool in the Greater and Lesser Caucasus, increasing biodiversity, protecting the environment, efficient use of natural resources and their restoration.
At his initiative and efforts, International Botanical Gardens Conferences (2006, 2010, 2013, 2015, 2017) were held at the Institute of Dendrology of ANAS, the institute was elected a member of the World Botanical Gardens (2005), American Botanical Society (2009).
Tofig Mammadov is a member of the editorial board of the Bulgarian journals Poleobotanika and Hortus Botanicus, the Botanical Gardens of the CIS countries, and the expert council of the Turkish Iman University magazine. In 2013-2016 he worked as a deputy academician-secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, was a member of the bureau (2016-2019), now he is a member of the Scientific Council of the department. In 2014-2015 he was a member of the Dissertation Defense Council at the Institute of Botany of ANAS.
In 2005 he was awarded the title of "Man of the Year" in the field of ecology, Honorary Decree of the Baku City Executive Power, "Heydar Aliyev" of the Caucasus Public Union, "YH Mammadaliyev" of the Araz Enlightenment Society, H. Zardabi ”,“ Z. Tagiyev ”, Sh.I. Khatai ”and so on. awards, 2 times Honorary Decree of ANAS, in 2015 by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev he was awarded the Order of Glory of the Republic of Azerbaijan.
We congratulate the corresponding member of ANAS Tofig Mammadov on the anniversary, wish him good health, long life, greater success in scientific and scientific-organizational activity.