AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın sədrliyi ilə hibrid formatda baş tutan tədbirdə AMEA-nın Botanika, Zoologiya, Dendrologiya institutlarının və Mərkəzi Nəbatat Bağının alim və mütəxəssisləri, o cümlədən, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya elmləri doktorları, professorlar Elman İskəndər, Elşad Əhmədov, Aydın Əsgərov, eləcə də AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun baş elmi işçisi, akademik Tariyel Talıbov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Gəncə Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov və başqaları iştirak ediblər.
Toplantını giriş sözü ilə açan akademik İradə Hüseynova yeni nəşrlə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyətlərə 2019-cu ildə başlanıldığını bildirib, ötən dövrdə III nəşrin AMEA üzrə Redaksiya heyəti, işçi qrupları, elmi müəssisələr və alimlər tərəfindən görülmüş müvafiq işlər, elmi və elmi-təşkilati tədbirlər haqqında iştirakçıları məlumatlandırıb.
İ. Hüseynova qeyd edib ki, 2021-ci ildə “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması üzrə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə birgə Botanika İnstitutu, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Dendrologiya İnstitutu və Zoologiya İnstitutu tərəfindən tədqiqatlar təşkilatların mövzu planlarının icrası üçün ayrılmış büdcə vəsaitləri hesabına aparılıb.
Sonra akademik İradə Hüseynova qeyd edilən tədqiqatlardan alınmış nəticələri təqdim etmək üçün sözü Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayevaya və Zoologiya İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədova verib.
Məruzələrdən sonra müzakirələr aparılıb, gələcək fəaliyyət istiqamətləri dəqiqləşdirilib, perspektivlərdən və problemlərdən danışılıb, onların həlli ilə bağlı çoxsaylı təkliflər səsləndirilib. Akademik Tariyel Talıbov, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Tofiq Məmmədov, Vaqif Novruzov, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya elmləri doktoru, professor Elman İskəndər, biologiya elmləri doktoru Aydın Əsgərov, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov, biologiya elmləri doktoru, dosent Dilzarə Ağayeva, biologiya elmləri doktoru, dosent Naibə Mehdiyeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərvanə Qaraxani, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov, Natiq Allahverdiyev və digər iştirakçılar çıxış edərək məsələlərə öz münasibətlərini bildiriblər.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova tədbirin və bundan sonra atılacaq addımların əhəmiyyətindən danışıb, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə daimi məsləhətləşmələrin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb, mövcud planların icrasının intensivləşdirilməsi istiqamətində tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

В актовом зале Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА состоялось заседание рабочих групп НАНА по подготовке III издания «Красной книги» Азербайджанской Республики.
В мероприятии, проведенном в гибридном формате под председательством вице-президента НАНА, академика Ирады Гусейновой, приняли участие ученые и специалисты Институтов ботаники, зоологии, дендрологии и Центрального ботанического сада НАНА, в том числе член-корреспондент НАНА Тофиг Мамедов, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева, доктора биологических наук, профессора Эльман Искандер, Эльшад Ахмедов, Айдын Аскеров, а также старший научный сотрудник Института биоресурсов Нахичеванского отделения НАНА, академик Тариел Талыбов, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, заведующий кафедрой Гянджинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов и другие.
Открывая встречу, академик Ирада Гусейнова сказала, что в 2019 году была начата последовательная и целенаправленная деятельность, связанная с новым III изданием,проинформировала участников о соответствующей работе, научных и научно-организационных мерах, предпринятых редакцией НАНА, рабочими группами, научными учреждениями и учеными за истекший период.
Гусейнова отметила, что Институт ботаники, Центральный ботанический сад, Институт дендрологии и Институт зоологии совместно со специалистами Министерства экологии и природных ресурсов провели исследования по подготовке третьего издания Красной книги в 2021 году за счет бюджетных средств, выделенных на выполнение тематических планов.
Затем академик Ирада Гусейнова предоставила слово генеральному директору Института ботаники, доктору биологических наук, профессору Сайяре Ибадуллаевой и исполнительному директору Института зоологии, доктору биологических наук, доценту Эльшад Ахмедовой для представления результатов исследования.
После состоялась обсуждения, уточнены будущие направления деятельности, обсуждены перспективы и проблемы, озвучены многочисленные предложения по их решению.
Академик Тариел Талыбов, члены-корреспонденты НАНА Эльшад Гурбанов, Тофик Мамедов, Вагиф Новрузов, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева, доктор биологических наук, профессор Эльман Искандер, доктор биологических наук Айдын Аскеров, доктор биологических наук, доцент Эльшад Ахмедов, доктор биологических наук, доцент Дильзара Агаева, доктор биологических наук, доцент Наиба Мехтиева, доктор философии по биологии, доцент Парвана Гарахани, доктор философии по аграрным наукам Аладдин Эйвазов, Натиг Аллахвердиев и другие участники выступили и высказали свое мнение по вопросам.
Подводя итоги обсуждения, академик Ирада Гусейнова рассказала о важности мероприятия и о шагах, которые необходимо предпринять, отметив, что будут проводиться регулярные консультации со специалистами Министерства экологии и природных ресурсов, и дала рекомендации и поручения по активизации и реализации существующихпланов.