Fevralın 24-də Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Avropa Komissiyasının Horizon Avropa Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə MƏŞŞ-in koordinatoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, eləcə də Azərbaycanın müxtəlif dövlət təşkilatları, AMEA-nın elmi müəssisələri, təhsil və səhiyyə müəssisələrindən yeni seçilmiş MƏŞŞ üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açıb. O, proqramla bağlı məlumatların ölkə üzrə müvafiq müəssisələrə, təşkilatlara və mütəxəssislərə çatdırılmasının təşkili işini həyata keçirən MƏŞŞ-nin fəaliyyəti və Avropa Komissiyasının Horizon Avropa (Horizon Europe) Proqramı çərçivəsində məlumatlandırma istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, problemlər və gələcək proqramlar haqqında məlumat verib.
E.Əlizayeva Avropa Komissiyasının MƏŞŞ qarşısında qoyduğu tələblərdən bəhs edib. Bildirib ki, şəbəkə yüksək peşəkarlıqla müvafiq müəssisə və şəxslərə dəstəyin həyata keçirilməsi, sahəsindən asılı olmayaraq tədqiqatçıların, iş adamlarının vaxtında məlumatlandırılması, şəbəkənin fəaliyyətində bütün istiqamətlərin əhatə olunması, MƏŞŞ-ə əlçatanlığın təmin edilməsi, hədəf qrupları üçün xüsusi mövzularda treninqlərin keçirilməsi və s. kimi vəzifələri icra edir.
O, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin “Horizon-2020” də iştirakı ilə bağlı statistik məlumatları diqqətə çatdırıb. Şöbə müdiri Azərbaycanda MƏŞŞ üzvlərinin bu istiqamətdə gördüyü işlərdən bəhs edərək qeyd edib ki, bu məqsədlə Azərbaycanın elm, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin, həmçinin dövlət təşkilatlarının alim və mütəxəssisləri üçün “Horizon-2020” çağırışları üzrə məlumatlandırıcı seminar və vebinarlar keçirilib, eyni zamanda COST və Mari-Sklodovska Küri proqramları haqqında KİV-də mütəmadi olaraq məlumatlar təqdim edilib.
E.Əlirzayeva, həmçinin yeni çərçivə proqramı olan Horizon Avropanın prioritet istiqamətləri və ayrılmış maliyyə imkanları haqqında məlumat verib. Məruzəçi bu istiqamətdə İsrailin uğurlu təcrübəsindən, eləcə də qabaqcıl təşkilatların təcrübəsindən söz açıb.
Tədbirdə MƏŞŞ üzvləri çıxış edərək son illər ərzində fəaliyyətin nəticələri və qarşılaşdıqları problemləri diqqətə çatdırıblar. Həmçinin proqramda iştirak fəallığının artırılması, təşviqat işinin düzgün təşkili üzrə təkliflər irəli sürülüb, müzakirələr aparılıb.
Görüşdə İqlim, enerji və mobillik istiqaməti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov, Avropa Tədqiqatlar Mərkəzi və COST fəaliyyəti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin Keyfiyyət təminatı departamentinin direktoru İlham Hümbətov və Mari-Sklodovska Küri fəaliyyəti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur Həsənov Horizon Avropa çərçivəsində Azərbaycan alimləri üçün yaranmış imkanlar haqqında geniş təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonda akademik Arif Həşimov Azərbaycanın alim və mütəxəssislərinin Horizon Avropa proqramının geniş imkanlarından istifadə faizinin yüksəldilməsi məqsədilə tədbirlər planının hazırlanması, bu istiqamətdə MƏŞŞ üzvlərinin fəaliyyətinin sistemləşdirilməsi, prioritet sahələr üzrə tərəfdaş təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi üzrə təkliflərini səsləndirib. O, MƏŞŞ üzvləri ilə görüş və müzakirələrin mütəmadi keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Academician Arif Hashimov met with representatives of the Network of National Coordinators for the European Commission's Horizon Research and Innovation Program
25.02.2022
On February 24, at the Presidium of ANAS, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov met with representatives of the Network of National Coordinators for the European Commission's Horizon Research and Innovation Program
The meeting was attended by the coordinator of the NNC, Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, Head of the Department of International Scientific Cooperation of the Office of the Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva, Head of the Scientific and Organizational Department, Doctor of Philosophy in Physics, Associate Professor Rustam Rustamov, as well as newly elected NNC members from various state organizations of Azerbaijan, scientific institutions, educational and health institutions.
The event was opened by the head of the Department of International Scientific Cooperation of the Office of the Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva. She informed about the activities of the NNC, which is working to organize the communication of information about the program to relevant enterprises, organizations and specialists throughout the country, as well as about the activities carried out within the framework of the European Commission's Horizon Europe program, about problems and future programs.
E.Alirzayeva spoke about the requirements of the European Commission before the NNC. She noted that the network with high professionalism provides support to relevant enterprises and individuals, timely informing researchers, business people, regardless of the field of activity, covering all areas of the network's activities, providing access to the NNC, conducting trainings on specific topics for target groups, etc. tasks.
She brought to attention statistical data on the participation of the Eastern Partnership countries in Horizon 2020. Speaking about the work done by COST members in Azerbaijan in this direction, the head of the Department noted that for this purpose, informational seminars and webinars on the Horizon 2020 appeal were held for scientists and specialists of science, education and healthcare institutions of Azerbaijan, as well as state organizations, and information about the COST and Maria Sklodovskaya-Curie programs was regularly presented in the media.
E.Alirzayeva also spoke about the priority areas and allocated financial opportunities of the new Horizon Europe framework program. The speaker spoke about Israel's successful experience in this area, as well as the experience of leading organizations.
Speaking at the event, the seminar members brought to attention the results of their activities and the problems they have faced in recent years. Proposals were also put forward to increase the activity of participation in the program, the correct organization of campaigning work and discussions were held.
At the meeting, extensive presentations were made about the opportunities created for Azerbaijani scientists within the framework of Horizon Europe: national coordinator for Climate, Energy and Mobility, Leading Researcher at the Institute of Geography named after academician Hasan Aliyev of ANAS, Doctor of Philosophy in Geography Rovshan Kerimov, national coordinator for the activities of the Center for European Studies and COST, Director of the Quality Assurance Department of the Agency for Quality Assurance in Education under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Ilham Gumbatov and the national coordinator for the activities of Marie-Sklodowska Curie, Executive Director of the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology, PhD in History, Associate Professor Zaur Hasanov.
In conclusion, academician Arif Hashimov voiced proposals for the preparation of an action plan to increase the percentage of use by scientists and specialists of Azerbaijan of the wide opportunities of the Horizon Europe program, systematization of the activities of the members of the National Assembly in this direction, as well as expanding ties with partner organizations in priority areas. He stressed the importance of holding regular meetings and discussions with the NNC members.