“Qarabağ ədəbi-mədəni mühiti yeni baxış müstəvisində” mövzusunda respublika konfransı keçiriləcək
5-6 may 2022-ci il tarixlərində AMEA-nın Gəncə Bölməsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərinin 270 illiyinə həsr olunan “Qarabağ ədəbi-mədəni mühiti yeni baxış müstəvisində” mövzusunda respublika konfransı keçiriləcək.
Ölkə başçısının Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq baş tutacaq tədbirin məqsədi Şuşa şəhərinin tarixini, görkəmli şəxsiyyətlərini,  milli-mənəvi və sosial-mədəni irsini, ədəbiyyatını, incəsənətini, memarlığını müxtəlif aspektlərdən araşdırmaqdan ibarətdir.
Konfrans Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olaraq Şuşa və onun tarixi, Şuşa şəhərinin Azərbaycan ədəbi irsində yeri, incəsənət və memarlıq nümunələri,  dini-mədəni abidələri,  44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız zəfər və digər mövzuları əhatə edəcək.
Tədbirə alimlər, elmi işçilər, doktorant və magistrantlar məruzə və tezislərini təqdim edə bilərlər. Tezislər orijinal, heç bir yerdə dərc edilməmiş, 14 “Times New Roman” şriftli, kənarları 2 sm aralıq və 1.5 intervalla, rus, ingilis dillərində xülasə və açar sözlərlə tərtib edilən 2-3 səhifə həcmində olmaqla [email protected] elektron poçt ünvanına göndərilməlidir.

On May 5-6, 2022, the Republican Conference on “Karabakh literary and cultural environment in the new perspective”dedicated to the 270th anniversary of Shusha will be organized by the Ganja Branch of ANAS.
The purpose of the event, which will take place in accordance with the Presidential Decree on declaring 2022 the “Year of Shusha” in the Republic of Azerbaijan, is to study the history, prominent personalities, national-spiritual and socio-cultural heritage, literature, art and architecture of Shusha.
The conference will cover Shusha and its history as the cultural capital of Azerbaijan, the place of Shusha in the Azerbaijani literary heritage, art and architectural samples, religious and cultural monuments, our victory in the 44-day Patriotic War and other topics.