“Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
09.03.2022
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkilatçılığı ilə 5-6 iyul 2022-ci il tarixlərində Şuşa və Bakı şəhərlərində “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans (hibrid formatda) keçiriləcək.
Konfransın mövzuları:
- Şuşa və ətraf ərazilərin flora, fauna, mikobiota müxtəlifliyi, dərman əhəmiyyətli bioresursları, onların bərpa, mühafizə və səmərəli istifadə məsələləri;
- Regionun meşə və otlaq ekosistemləri;
- Şuşa və ətraf ərazilərin qırmızı siyahıları, introduksiya və reintroduksiya məsələləri;
- Qarabağın qorunan əraziləri, mövcud vəziyyət və perspektivlər;
- Regionun genetik ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi;
- Şuşa və ətraf ərazilərin su və torpaq ehtiyatlarının bərpası, səmərəli və təhlükəsiz istifadəsində müasir yanaşmalar;
- İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpa və inkişafı;
- Aqvamüxtəliflik və aqvakulturanın inkişaf perspektivləri;
- Herantoloji tədqiqatlar;
- Biotəhlükəsizlik məsələləri;
- Ekoturizm və biomüxtəliflik;
- Yaşıl iqtisadiyyat.
Tezislər [email protected] elektron ünvanına göndərilməlidir.
Konfransın dili: Azərbaycan və ingilis dilləri
Məktubun mövzu yerində “ŞUŞA-QARABAĞ Konfrans” sözlərinin mütləq yazılması tələb olunur. Tezis faylının adı birinci müəllifin latın hərfləri ilə yazılmış soyadı və adı ilə başlanmalı, ardınca tezisin adının ilk sözləri verilməlidir, məsələn: Rasouli_Aliakbar_APPLICATION_OF...
Tezisin adından yuxarıda sağdan aid olduğu seksiyanın nömrəsi göstərilir və sonra bir sətir buraxılır.
Tezisin mətni:
- Tezislər Word A4 formatında, Arial 12 pt şrifti ilə (sahələr: hər tərəfdən 2 sm qoyulmaqla), sətirlərarası 1.05 olmaqla, 1-2 səhifə həcmində olmalıdır;
- Abzaslar arasında məsafə qoyulmur, mətn hər iki tərəfdən düzləndirilir;
- Tezisin adı ortadan böyük hərflərlə Bold (qara) şriftlə, bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirdə ortadan adi şriftlə tezisin müəlliflərinin ad və soyadları (ad açıq yazılır), bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirin əvvəlindən hər müəllifin iş yeri, ölkəsi, korrespondent müəllifin e-mail ünvanı və mobil telefonu verilir;
- Bir sətir buraxıldıqdan sonra abzasdan (abzas - 1 sm) adi şriftlə əsas mətn başlanır.
Nümunə ilə buradan tanış ola bilərsiniz.
Tezislərin göndərilməsi üçün son tarix - 06.06.2022-ci ildir.
Vaxtında təqdim edilməmiş, elmi səviyyəsi tələblərə cavab verməyən, yuxarıda qeyd edilən qaydalara riayət olunmamış və ciddi redaktə edilməmiş tezislər qəbul edilməyəcək.

With the organization of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, an international conference on the theme “Biodiversity, land and water resources of Shusha and adjacent territories: a look into the future” (in a hybrid format) will be held on July 5-6, 2022 in the cities of Shusha and Baku.
Conference theme :
- Diversity of flora, fauna, microbiota, bioresources of medicinal value, issues of their restoration, protection and rational use;
- Forest and pasture ecosystems of the region;
- Red lists of Shusha and adjacent territories, issues of introduction and reintroduction;
- Protected territories of Karabakh, current situation and prospects;
- Genetic resources and food security of the region;
- Modern approaches in restoration, rational and safe use of water and land resources of Shusha and adjacent territories;
- Restoration and development of agriculture in the territories liberated from occupation;
- Diversity and prospects for the development of aquaculture;
- Gerontological research;
- Biosafety issues;
Theses should be sent to the email address [email protected]
Conference language: azerbaijani and english
The words “Shusha-Karabakh Conference” must be written in the subject field of the letter. The name of the thesis file should begin with the surname and first name of the first author, written in Latin letters, followed by the first words of the thesis title, for example: Rasouli_Aliakbar_APPLICATION_OF...
Above the title of the thesis on the right, the number of the section to which it belongs is indicated and then the line is skipped.
The text of the thesis:
- Theses should be in Word A4 format, Arial font 12 pt (margins: indented 2 cm on each side), 1-2 pages in size, with a line spacing of 1.05;
- The distance between paragraphs is not set, the text is aligned on both sides;
- The title of the theses should be written in Bold (black) with capital letters from the middle to the end, after skipping one line in the next line in the usual font from the middle to the end, the name and surname of the authors of the thesis are indicated (the name is written openly), after skipping one line at the beginning of the next line, the place of work of each author, country, e-mail address and mobile phone of the corresponding author are indicated;
- After skipping one line, the main text begins with a paragraph (paragraph - 1 cm) in the usual font.
An example can be found here.
The deadline for submitting abstracts is 06.06.2022.
Theses that were not submitted on time, did not meet the requirements of the scientific level, did not comply with the above rules and were not seriously edited will not be accepted.