“Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
09.03.2022
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkilatçılığı ilə 5-6 iyul 2022-ci il tarixlərində Şuşa və Bakı şəhərlərində “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans (hibrid formatda) keçiriləcək.
Konfransın mövzuları:
- Şuşa və ətraf ərazilərin flora, fauna, mikobiota müxtəlifliyi, dərman əhəmiyyətli bioresursları, onların bərpa, mühafizə və səmərəli istifadə məsələləri;
- Regionun meşə və otlaq ekosistemləri;
- Şuşa və ətraf ərazilərin qırmızı siyahıları, introduksiya və reintroduksiya məsələləri;
- Qarabağın qorunan əraziləri, mövcud vəziyyət və perspektivlər;
- Regionun genetik ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi;
- Şuşa və ətraf ərazilərin su və torpaq ehtiyatlarının bərpası, səmərəli və təhlükəsiz istifadəsində müasir yanaşmalar;
- İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpa və inkişafı;
- Aqvamüxtəliflik və aqvakulturanın inkişaf perspektivləri;
- Herantoloji tədqiqatlar;
- Biotəhlükəsizlik məsələləri;
- Ekoturizm və biomüxtəliflik;
- Yaşıl iqtisadiyyat.
Tezislər [email protected] elektron ünvanına göndərilməlidir.
Konfransın dili: Azərbaycan və ingilis dilləri
Məktubun mövzu yerində “ŞUŞA-QARABAĞ Konfrans” sözlərinin mütləq yazılması tələb olunur. Tezis faylının adı birinci müəllifin latın hərfləri ilə yazılmış soyadı və adı ilə başlanmalı, ardınca tezisin adının ilk sözləri verilməlidir, məsələn: Rasouli_Aliakbar_APPLICATION_OF...
Tezisin adından yuxarıda sağdan aid olduğu seksiyanın nömrəsi göstərilir və sonra bir sətir buraxılır.
Tezisin mətni:
- Tezislər Word A4 formatında, Arial 12 pt şrifti ilə (sahələr: hər tərəfdən 2 sm qoyulmaqla), sətirlərarası 1.05 olmaqla, 1-2 səhifə həcmində olmalıdır;
- Abzaslar arasında məsafə qoyulmur, mətn hər iki tərəfdən düzləndirilir;
- Tezisin adı ortadan böyük hərflərlə Bold (qara) şriftlə, bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirdə ortadan adi şriftlə tezisin müəlliflərinin ad və soyadları (ad açıq yazılır), bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirin əvvəlindən hər müəllifin iş yeri, ölkəsi, korrespondent müəllifin e-mail ünvanı və mobil telefonu verilir;
- Bir sətir buraxıldıqdan sonra abzasdan (abzas - 1 sm) adi şriftlə əsas mətn başlanır.
Nümunə ilə buradan tanış ola bilərsiniz.
Tezislərin göndərilməsi üçün son tarix - 06.06.2022-ci ildir.
Vaxtında təqdim edilməmiş, elmi səviyyəsi tələblərə cavab verməyən, yuxarıda qeyd edilən qaydalara riayət olunmamış və ciddi redaktə edilməmiş tezislər qəbul edilməyəcək.

Состоится международная конференция «Биоразнообразие Шуши и прилегающих территорий, земельные и водные ресурсы: взгляд в будущее»
С организацией Отделения Биологических и Медицинских Наук НАНА 5-6 июля 2022 года в городах Шуша и Баку, состоится международная конференция (в гибридном формате) на тему «Биоразнообразие Шуши и прилегающих территорий, земельные и водные ресурсы: видение будущего».
Темы конференции:
- Разнообразие флоры, фауны, микобиоты Шуши и прилегающих территорий, лечебные биоресурсы, вопросы их восстановления, охраны и эффективного использования;
- Лесные и пастбищные экосистемы региона;
- Красные книги Шуши и прилегающих территорий, вопросы интродукции и реинтродукции;
- Охраняемые территории Карабаха, текущее состояние и перспективы;
- Генетические ресурсы и продовольственная безопасность региона;
- Современные подходы к восстановлению, эффективному и безопасному использованию водных и земельных ресурсов в Шуше и прилегающих районах;
- восстановление и развитие сельского хозяйства на освобожденных территориях;
- Перспективы развития аквакультуры и аквакультуры;
- герантологические исследования;
- вопросы биобезопасности;
- Экотуризм и биоразнообразие;
- Зеленая экономика.
Тезисы следует направлять по адресу [email protected].
Язык конференции: азербайджанский и английский.
В теме письма необходимо указать слова «Конференция ШУША-КАРАБАХ». Название файла диссертации должно начинаться с фамилии и имени первого автора, написанных латинскими буквами, после чего следуют первые слова названия диссертации, например: Расули_Алиакбар_ЗАЯВЛЕНИЕ_ОФ...
Номер раздела, к которому относится диссертация, справа сверху, а затем строчка пропускается.
Текст диссертации:
- Тезисы должны быть выполнены в формате Word А4, шрифт Arial 12 пт (поля по 2 см с каждой стороны), межстрочный интервал 1,05, объем 1-2 страницы;
- Между абзацами нет пробела, текст выпрямлен с обеих сторон;
- Название диссертации прописными буквами Жирным шрифтом (черным), после оставления одной строки в следующей строке посередине, имена и фамилии авторов диссертации (имя пишется открыто), после оставления одной строки в начале следующей строки указывается место работы каждого автора, страна, корреспондентский почтовый адрес и мобильный телефон;
- После пропуска строки основной текст начинается с абзаца (абзац - 1 см) обычным шрифтом. Ознакомиться с примером можно здесь.
Срок подачи тезисов до 06.06.2022.
Тезисы, не представленные в срок, не соответствующие требованиям научного уровня, не соответствующие вышеизложенным правилам и серьезно не отредактированные, приниматься не будут.