Akademik Arif Həşimov: “Tarixi Zəfərdən sonra dünyada və regionda nüfuzu olduqca güclənmiş Azərbaycan öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub”
27.04.2022
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun giriş nitqi dinlənilib. Ümumi yığıncağın ölkəmizdə fundamental və tətbiqi tədqiqatların əsas mərkəzi olan Milli Elmlər Akademiyasının 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı hesabata həsr olunduğunu deyən akademik ötən ilin respublikamızın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında bir sıra uğurlarla yadda qaldığını söyləyib.
Onlardan bir neçə mühüm hadisəni qeyd edən akademik Arif Həşimov Nizami Gəncəvinin 880 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlərin, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düşmən üzərində tarixi Zəfərin bir illiyinin təntənəli şəkildə qeyd edilməsinin, ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında xüsusi hadisələrə çevrilən cənab Prezidentin işğaldan azad olunmuş ərazilərə çoxsaylı səfərləri və bu səfərlərdəki dərin məzmunlu çıxışlarının, Şuşada möhtəşəm “Xarıbülbül” festivalı və Vaqif poeziya günlərinin keçirilməsinin bu qəbildən olduğunu bildirib. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərinin, xüsusən Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının istifadəyə verilməsinin, Zəfərin möhkəmlənməsinin, Azərbaycanın regionda və dünyada nüfuzunun gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı siyasi və diplomatik təşəbbüslərin, dost, qardaş Türkiyə ilə “Şuşa Bəyannaməsi”nin imzalanmasının, cənab Prezident İlham Əliyevin Türk Dünyasının Ali Ordeni ilə təltif edilməsinin mühüm tarixi anlar olduğunu vurğulayıb.
“Bütün bunlar ötən ilin ümumi mənzərəsini yaradan və Azərbaycanın strateji inkişaf xəttinin əsas istiqamətlərinə nişan verən hadisələrin az bir qismidir. Beləliklə, tarixi Zəfərdən sonra dünyada və regionda nüfuzu olduqca güclənmiş Azərbaycan öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur”, - deyə akademik Arif Həşimov söyləyib.
Natiq ölkədə baş verən ümumi inkişaf proseslərinə adekvat olaraq 2021-ci ilin elm sahəsində də bir sıra hadisələrlə yadda qaldığını, respublikanın elmi müəssisələrində çalışan alimlərin fundamental və tətbiqi tədqiqatlarını davam etdirdiyini, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət sahələrində bir sıra mühüm nəticələr, uğurlar əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu il Ümumi yığıncağın formatına müəyyən dəyişiklik edilib, əvvəlki illərdən fərqli olaraq, hesabatlar Akademiyanın akademik-katibi tərəfindən deyil, bölmələrə rəhbərlik edən vitse-prezidentlər tərəfindən təqdim olunacaq. O, dəyişikliyin əsas məqsədinin Akademiyanın əsas aparıcı strukturu olan bölmələrin müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə həyata keçirdikləri elmi-tədqiqatları və təşkilati işləri daha müfəssəl təqdim etmək, daha səmərəli müzakirələr keçirmək olduğunu deyib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi 27 mart tarixinin respublikada “Elm günü” olaraq müəyyən edildiyini xatırladan AMEA rəhbəri son illər koronavirus pandemiyasının yaratdığı məhdudiyyətlərə görə, “Elm günü”nün lazımi səviyyədə qeyd edilməsinin mümkün olmadığını söyləyib: “Bu il pandemiya ilə bağlı karantin rejimi şərtləri yumşaldığı üçün AMEA-nın elmi bölmələri, müəssisə və təşkilatları tərəfindən  təqdim  olunan təkliflər  əsasında  “Elm  günü”nə  həsr olunmuş Tədbirlər planı hazırlanıb. Bu tədbirlər elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsi və s. istiqamətləri əhatə edir”.
Akademik Arif Həşimov “Elm günü” ilə bağlı tədbirlərin zirvə toplantısının Ümumi yığıncaqla bir gündə qeyd edilməsinin qərara alındığını, yığıncaq çərçivəsində bir sıra tədbirlərin, o cümlədən aprelin 29-dək fəaliyyət göstərəcək Akademiyanın nailiyyətləri sərgisinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimovun giriş nitqindən sonra AMEA-nın elmi bölmələrinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı hesabatları dinlənilib.

On April 27, the General meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Acting president of ANAS, academician Arif Hashimov made an opening speech at the event. Noting that the General meeting is dedicated to the report on the scientific and scientific-organizational activities of the National Academy of Sciences, which is the main center of fundamental and Applied Research in the country in 2021, the academician said that last year was remembered for a number of successes in the socio-economic and cultural-spiritual development of the Republic.
Among them, academician Arif Hashimov, noting several important events, noted that this is due to the holding of a series of events related to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, the solemn celebration of the anniversary of the historic victory over the enemy under the leadership of the President of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, numerous visits of Mr. President to the territories liberated from occupation, which have become special events in the socio-political and the cultural life of the country, the grandiose festival “Kharibulbul” and Vagif Poetry Days were held in Shusha. He also stressed that the reconstruction and construction works carried out in the liberated territories, in particular the commissioning of the Fuzuli International Airport, the strengthening of victory, numerous political and diplomatic initiatives aimed at strengthening the authority of Azerbaijan in the region and the world, the signing of the “Shusha Declaration” with friendly, fraternal Turkey, awarding Mr. President Ilham Aliyev the highest the Order of the Turkic World, are important historical moments.
“All these are just a few of the events that created the overall picture of last year and marked the main directions of Azerbaijan's strategic development line. Thus, Azerbaijan, whose influence in the world and in the region has greatly strengthened after the historic victory, entered a new stage of its development,” said academician Arif Hashimov.
The speaker noted that 2021 was remembered with a number of events in the field of science in accordance with the general development processes in the country, continued fundamental and applied research of scientists working in scientific institutions of the Republic, achieved a number of important results and successes in the field of scientific and scientific-organizational activities. He said that this year some changes have been made to the format of the General meeting, unlike previous years, reports will be presented not by the academician-secretary of the Academy, but by the vice-presidents leading the divisions. He said that the main purpose of the change is to present more detailed scientific research and organizational work carried out by the divisions, which are the main leading structure of the Academy and to hold more effective discussions.
Recalling that, according to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 9, 2018, March 27 was established in the Republic as a “Science Day”, the head of ANAS noted that due to the limitations created by the coronavirus pandemic in recent years, it is impossible to mark the “Science Day” at the proper level: “This year, an action plan dedicated to the “Science Day” was prepared on the basis of proposals submitted by scientific divisions, enterprises and organizations of ANAS, as the conditions of the quarantine regime in connection with the pandemic mitigated. These measures are aimed at strengthening the authority of scientific activity in society, popularizing science, evaluating the work of scientists, promoting them to new scientific achievements and successes, etc. it covers directions”.
Academician Arif Hashimov noted that it was decided to celebrate the summit of events related to the “Science Day” on a single day with the General meeting and a number of events were organized within the framework of the meeting, including an exhibition of achievements of the Academy, which will operate until April 29: “Starting today, the exhibition will operate within three days. Representatives of scientific and educational institutions of the Republic, pupils, students, our citizens can come and get acquainted with the exhibition when they want.”
After the introductory speech of academician Arif Hashimov, reports of scientific divisions of ANAS on scientific and scientific-organizational activities in 2021 were heard.