Akademik Arif Həşimov: “Tarixi Zəfərdən sonra dünyada və regionda nüfuzu olduqca güclənmiş Azərbaycan öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub”
27.04.2022
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun giriş nitqi dinlənilib. Ümumi yığıncağın ölkəmizdə fundamental və tətbiqi tədqiqatların əsas mərkəzi olan Milli Elmlər Akademiyasının 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı hesabata həsr olunduğunu deyən akademik ötən ilin respublikamızın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında bir sıra uğurlarla yadda qaldığını söyləyib.
Onlardan bir neçə mühüm hadisəni qeyd edən akademik Arif Həşimov Nizami Gəncəvinin 880 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlərin, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düşmən üzərində tarixi Zəfərin bir illiyinin təntənəli şəkildə qeyd edilməsinin, ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında xüsusi hadisələrə çevrilən cənab Prezidentin işğaldan azad olunmuş ərazilərə çoxsaylı səfərləri və bu səfərlərdəki dərin məzmunlu çıxışlarının, Şuşada möhtəşəm “Xarıbülbül” festivalı və Vaqif poeziya günlərinin keçirilməsinin bu qəbildən olduğunu bildirib. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərinin, xüsusən Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının istifadəyə verilməsinin, Zəfərin möhkəmlənməsinin, Azərbaycanın regionda və dünyada nüfuzunun gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı siyasi və diplomatik təşəbbüslərin, dost, qardaş Türkiyə ilə “Şuşa Bəyannaməsi”nin imzalanmasının, cənab Prezident İlham Əliyevin Türk Dünyasının Ali Ordeni ilə təltif edilməsinin mühüm tarixi anlar olduğunu vurğulayıb.
“Bütün bunlar ötən ilin ümumi mənzərəsini yaradan və Azərbaycanın strateji inkişaf xəttinin əsas istiqamətlərinə nişan verən hadisələrin az bir qismidir. Beləliklə, tarixi Zəfərdən sonra dünyada və regionda nüfuzu olduqca güclənmiş Azərbaycan öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur”, - deyə akademik Arif Həşimov söyləyib.
Natiq ölkədə baş verən ümumi inkişaf proseslərinə adekvat olaraq 2021-ci ilin elm sahəsində də bir sıra hadisələrlə yadda qaldığını, respublikanın elmi müəssisələrində çalışan alimlərin fundamental və tətbiqi tədqiqatlarını davam etdirdiyini, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət sahələrində bir sıra mühüm nəticələr, uğurlar əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu il Ümumi yığıncağın formatına müəyyən dəyişiklik edilib, əvvəlki illərdən fərqli olaraq, hesabatlar Akademiyanın akademik-katibi tərəfindən deyil, bölmələrə rəhbərlik edən vitse-prezidentlər tərəfindən təqdim olunacaq. O, dəyişikliyin əsas məqsədinin Akademiyanın əsas aparıcı strukturu olan bölmələrin müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə həyata keçirdikləri elmi-tədqiqatları və təşkilati işləri daha müfəssəl təqdim etmək, daha səmərəli müzakirələr keçirmək olduğunu deyib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi 27 mart tarixinin respublikada “Elm günü” olaraq müəyyən edildiyini xatırladan AMEA rəhbəri son illər koronavirus pandemiyasının yaratdığı məhdudiyyətlərə görə, “Elm günü”nün lazımi səviyyədə qeyd edilməsinin mümkün olmadığını söyləyib: “Bu il pandemiya ilə bağlı karantin rejimi şərtləri yumşaldığı üçün AMEA-nın elmi bölmələri, müəssisə və təşkilatları tərəfindən  təqdim  olunan təkliflər  əsasında  “Elm  günü”nə  həsr olunmuş Tədbirlər planı hazırlanıb. Bu tədbirlər elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsi və s. istiqamətləri əhatə edir”.
Akademik Arif Həşimov “Elm günü” ilə bağlı tədbirlərin zirvə toplantısının Ümumi yığıncaqla bir gündə qeyd edilməsinin qərara alındığını, yığıncaq çərçivəsində bir sıra tədbirlərin, o cümlədən aprelin 29-dək fəaliyyət göstərəcək Akademiyanın nailiyyətləri sərgisinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimovun giriş nitqindən sonra AMEA-nın elmi bölmələrinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı hesabatları dinlənilib.

27-го апреля состоялось Общее собрание Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии со вступительной речью выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Сказав, что Общее собрание посвящено итогам научной и научно-организационной деятельности Национальной академии наук, которая является основным центром фундаментальных и прикладных исследований в республике, в 2021 году, академик сообщил, что прошлый год запомнился рядом успехов в социально-экономическом и культурно-нравственном развитии страны.
Среди значимых событий академик Ариф Гашимов перечислил цикл мероприятий, связанных с празднованием 880-летия Низами Гянджеви, торжественное празднование первой годовщины исторической Победы над врагом, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, многочисленные поездки господина Президента на освобожденные от оккупации территории, ставшие особыми событиями в общественно-политической и культурной жизни страны, и его глубоко содержательные выступления во время этих поездок, проведение в Шуше фестиваля «Харыбюльбюль» и дней поэзии Вагифа. Также академик подчеркнул, что важными историческими событиями стали проводимые на освобожденных от оккупации территориях работы по восстановлению и строительству, особенно сдача в эксплуатацию Международного аэропорта в Физули, многочисленные политические и дипломатические инициативы по укреплению Победы и усилению авторитета Азербайджана в регионе и в мире, подписание «Шушинской декларации» с дружественной и братской Турцией, награждение Президента Ильхама Алиева Высшим орденом тюркского мира: «Все это – лишь малая толика событий, которые отражают общую картину прошлого года и указывают на основные направления линии стратегического развития Азербайджана. Таким образом, Азербайджан, авторитет которого в мире и регионе значительно возрос после исторической Победы, вступил в новый этап своего развития».
Оратор сообщил, что 2021-й год запомнился также рядом событий в научной сфере, которые шли параллельно происходящим в стране процессам развития, занятые в научных учреждениях республики ученые продолжали свои фундаментальные и прикладные исследования, в сфере научной и научно-организационной деятельности были получены важные результаты, достигнуты большие успехи. Академик отметил, что в этом году в формат Общего собрания были внесены определенные изменения: в отличие от предыдущих лет отчеты будут представлены не академиком-секретарем НАНА, а вице-президентами, которые руководят отделениями, и добавил, что основной целью этих изменений является более обширное представление научно-исследовательских и организационных работ в различных отраслях науки, реализованных отделениями, которые являются ведущими структурами Академии, и проведение более плодотворных дискуссий.
Напомнив, что по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 9 апреля 2018 года день учреждения Академии наук – 27 марта был объявлен в республике Днем науки, и.о. президента НАНА сообщил, что из-за ограничений, которые создала в последние годы пандемия коронавирусной инфекции, День науки не отмечался на должном уровне: «Так как в этом году условия карантинного режима были смягчены, на основе предложений, выдвинутых научными отделениями, учреждениями и организациями НАНА, был разработан План мероприятий, посвященных Дню науки. Эти мероприятия нацелены на повышение авторитета научной деятельности в обществе, популяризацию науки, оценивание труда ученых, их стимулирование для получения новых научных достижений и успехов и т.д.».
Академик Ариф Гашимов сообщил, что было решено провести итоговое мероприятие по празднованию Дня науки в один день с Общим собранием, в рамках собрания организованы различные мероприятия, в том числе выставка достижений НАНА, которая будет функционировать до 29 апреля.
После вступительной речи академика Арифа Гашимова были заслушаны отчеты о научной и научно-организационной деятельности научных отделений НАНА в 2021 году.