Bu gün AMEA Botanika İnstitutunda dünya şöhrətli siyasətçi, Azərbaycanın müasir tarixinin qurucusu, vətənimizin müstəqilliyi naminə misilsiz xidmətləri olmuş ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Öncə ümummilli liderin əziz və unudulmaz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dahi şəxsiyyətin parlaq xatirəsinə dərin ehtiram ifadə olunub.
Tədbiri Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açaraq, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda demokratik, hüquqi dövlət quruculuğundan, o cümlədən müstəqil ölkəmizdə iqtisadiyyatın, elmin, mədəniyyətin və təhsilin inkişafında misilsiz xidmətlərindən danışıb.
Müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin həyatından bəsh edərkən bildirib ki, Heydər Əliyevin hakimiyyət illəri Azərbaycan Respublikası, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixinə bir sıra əhəmiyyətli səhifələrin əlavə olunması ilə yadda qalmışdır. Hələ 1969-cu ildən sonrakı dövrdə keçmiş ittifaqın yüksək rəhbərlərindən biri kimi fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev respublikamızda elmi potensialın intensiv inkişaf etdirilməsinə və yeni yüksək ixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsinə xüsusi diqqətlə yanaşmışdır. O, 1970-1980-cı illərdə elmin ayrı-ayrı sahələri üzrə respublikamızda bazanın yaradılması üçün dünyanın qabaqcıl elm müəssisələrinə gənc mütəxəssislər göndərmişdir. Məhz H.Ə.Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində hazırda respublikamızda elmin, o cümlədən biologiyanın, biokimya, molekulyar biologiya, biofizika, gen biotexnologiyası, bioinformatika, bioenergetika kimi elmin müasir sahələri inkişaf etmişdir. Bu gün bioloq-alimlərimizin bitkilərin botaniki, texnoloji, tibbi cəhətdən, fiziki-kimyəvi, hüceyrə, gen səviyyəsində hərtərəfli tədqiqi istiqamətinə və son nəticədə kənd təsərrüfatı və sənayenin insanların mənafeyi naminə idarə olunmasına doğru yönəldilmiş elmi-tədqiqat işləri beynəlxalq miqyasda tanınır və qiymətləndirilir. S.İbadullayeva onu da vurğulayıb ki, Təbiətin, yaşıllığın qədrini bilən qüdrətli ulu öndər həmişə onun mühafizəsinin qeydinə qalmışdır. «Azərbaycanın Qırmızı Kitabı»nın II cildi məhz H.Ə.Əliyevin Sərəncamı əsasında işıq üzü görmüşdür. Hazırda III cild onun 100 illiyi şərəfinə hazırlanır.
Tədbir Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən filmin nümayişi ilə başa çatıb.
Sonda Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının üzvləri Fəxri xiyabanda Ümummilli Liderin məzarını ziyarət ediblər.

Сегодня в Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие по случаю 99-летия всемирно известного политического деятеля, основоположника новейшей истории Азербайджана, великого лидера Гейдара Алиева, оказавшего беспримерные услуги независимости нашей страны. Вначале минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева. Открывая мероприятие, генеральный директор Института ботаники, д.б.н., профессор Сайяра Ибадуллаева рассказала об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в построении демократического, правового государства в Азербайджане, а также развитии экономики, науки, культуры и образования в нашей независимой страна.
Гейдара Алиева, является архитектором и строителем нашего независимого государства. Она отметила, что годы правления Гейдара Алиева ознаменовались добавлением ряда важных страниц в историю Азербайджанской Республики, в том числе Национальной академии наук Азербайджана. Будучи с 1969 года одним из высших руководителей бывшего Советского Союза, Гейдар Алиев уделял особое внимание интенсивному развитию научного потенциала страны и подготовке новых высококвалифицированных научных кадров.В 1970-1980 годах он направлял молодых специалистов в ведущие мировые научные учреждения для создания в нашей республике базы в различных областях науки. Благодаря дальновидности Г.А. Алиева в нашей республике получили развитие современные области науки, в том числе биология, биохимия, молекулярная биология, биофизика, генная биотехнология, биоинформатика, биоэнергетика. Сегодня научно-исследовательская работа наших биологов, направленная на всестороннее изучение растений на ботаническом, технологическом, медицинском, физико-химическом, клеточном, генном уровнях и, в конечном счете, на управление сельским хозяйством и промышленностью на благо человечества, признаются и ценятся во всем мире.
С. Ибадуллаева также подчеркнула, что могущественный великий лидер, знающий цену природе и зелени, всегда заботился о ее защите. Второй том «Красной книги Азербайджана» издан на основании Приказа Г.А. Алиева. В настоящее время готовится третий том в честь его 100-летия. Мероприятие завершилось показом фильма о жизни и творчестве Гейдара Алиева. В завершение члены Совета молодых ученых и специалистов Института ботаники посетили могилу общенационального лидера на Аллее почетного захоронения.