Bu gün AMEA Botanika İnstitutunda dünya şöhrətli siyasətçi, Azərbaycanın müasir tarixinin qurucusu, vətənimizin müstəqilliyi naminə misilsiz xidmətləri olmuş ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Öncə ümummilli liderin əziz və unudulmaz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dahi şəxsiyyətin parlaq xatirəsinə dərin ehtiram ifadə olunub.
Tədbiri Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açaraq, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda demokratik, hüquqi dövlət quruculuğundan, o cümlədən müstəqil ölkəmizdə iqtisadiyyatın, elmin, mədəniyyətin və təhsilin inkişafında misilsiz xidmətlərindən danışıb.
Müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin həyatından bəsh edərkən bildirib ki, Heydər Əliyevin hakimiyyət illəri Azərbaycan Respublikası, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixinə bir sıra əhəmiyyətli səhifələrin əlavə olunması ilə yadda qalmışdır. Hələ 1969-cu ildən sonrakı dövrdə keçmiş ittifaqın yüksək rəhbərlərindən biri kimi fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev respublikamızda elmi potensialın intensiv inkişaf etdirilməsinə və yeni yüksək ixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsinə xüsusi diqqətlə yanaşmışdır. O, 1970-1980-cı illərdə elmin ayrı-ayrı sahələri üzrə respublikamızda bazanın yaradılması üçün dünyanın qabaqcıl elm müəssisələrinə gənc mütəxəssislər göndərmişdir. Məhz H.Ə.Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində hazırda respublikamızda elmin, o cümlədən biologiyanın, biokimya, molekulyar biologiya, biofizika, gen biotexnologiyası, bioinformatika, bioenergetika kimi elmin müasir sahələri inkişaf etmişdir. Bu gün bioloq-alimlərimizin bitkilərin botaniki, texnoloji, tibbi cəhətdən, fiziki-kimyəvi, hüceyrə, gen səviyyəsində hərtərəfli tədqiqi istiqamətinə və son nəticədə kənd təsərrüfatı və sənayenin insanların mənafeyi naminə idarə olunmasına doğru yönəldilmiş elmi-tədqiqat işləri beynəlxalq miqyasda tanınır və qiymətləndirilir. S.İbadullayeva onu da vurğulayıb ki, Təbiətin, yaşıllığın qədrini bilən qüdrətli ulu öndər həmişə onun mühafizəsinin qeydinə qalmışdır. «Azərbaycanın Qırmızı Kitabı»nın II cildi məhz H.Ə.Əliyevin Sərəncamı əsasında işıq üzü görmüşdür. Hazırda III cild onun 100 illiyi şərəfinə hazırlanır.
Tədbir Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən filmin nümayişi ilə başa çatıb.
Sonda Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının üzvləri Fəxri xiyabanda Ümummilli Liderin məzarını ziyarət ediblər.

An event dedicated to the 99th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Botany
10.05.2022
Today, an event was held at the ANAS Institute of Botany on the occasion of the 99th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, a world-famous politician, the founder of the modern history of Azerbaijan, and the great leader who made incomparable services for the independence of our country.
First, the dear and unforgettable memory of the national leader was commemorated with a minute of silence, and deep respect was expressed to the brilliant memory of the genius.
Opening the event, general director of the Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva spoke about the democratic and legal state-building of National Leader Heydar Aliyev in Azerbaijan, as well as his unparalleled services in the development of economy, science, culture and education in our independent country.
Describing the life of Heydar Aliyev, the architect and founder of the modern and independent state of Azerbaijan, he said that the years of Heydar Aliyev's rule were remembered by the addition of a number of important pages to the history of the Republic of Azerbaijan, including the Azerbaijan National Academy of Sciences. Even after 1969, Heydar Aliyev, who acted as one of the top leaders of the former union, paid special attention to the intensive development of scientific potential in our republic and the training of new highly qualified scientific personnel. In the 1970s and 1980s, he sent young specialists to the leading scientific institutions of the world to create a base in our republic in different fields of science. Thanks to H.A.Aliyev's foresight, modern fields of science, including biology, biochemistry, molecular biology, biophysics, gene biotechnology, bioinformatics, bioenergetics, have developed in our republic. Today, scientific-research works of our biologists-scientists aimed at the comprehensive study of plants at the botanical, technological, medical, physico-chemical, cellular, and genetic level and, ultimately, the management of agriculture and industry for the benefit of people, are internationally recognized and appreciated. S.Ibadullayeva also emphasized that the mighty great leader, who knows the value of nature and greenery, has always made a note of its protection. Volume II of the "Red Book of Azerbaijan" was published on the basis of H. Aliyev's  Order. Volume III is currently being prepared in honor of his 100th anniversary.
The event ended with the screening of a film about the life and activities of Heydar Aliyev.
In the end, members of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Botany visited the grave of the National Leader in the Alley of Honor.