“II Xarıbülbül” rəsm və əl işlərindən ibarət Ümumrespublika yaradıcılıq müsabiqəsi keçirilib
Mayın 11-də Dendrologiya İnstitutunda Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Dendrologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa ili” çərçivəsində “II Xarıbülbül” rəsm və əl işlərindən ibarət Ümumrespublika yaradıcılıq müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqənin təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşanın, Qarabağın çoxəsrlik mədəni-tarixi irsini daha dərindən mənimsəmək, Vətən müharibəsində Azərbaycan ordusunun nümayiş etdirdiyi şücaəti gənc rəssamların gözü ilə cəmiyyətə çatdırmaq olub. Tədbirdə könüllü yeniyetmələr ən çox 3 əsər təqdim etməklə iştirak ediblər. Seçim zamanı əl işlərinə kənar müdaxilənin olmaması, həmçinin kompozisiyanın motivi və ideyası əsas götürülüb.
Öncə müsabiqəyə təqdim olunmuş rəsm əsərlərinə baxış keçirib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov çıxış edib. O, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən bəhs edib, bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin gənclərin asudə vaxtlarında intellektual səviyyələrini inkişaf etdirmələrində mühüm rol oynadığını bildirib. Akademik Arif Həşimov məktəbəqədər yaşlı uşaqlara, orta məktəb şagirdlərinə və gənclərə vətənə məhəbbət hisslərini aşılamaqda, onların dünyagörüşlərinin formalaşmasında maarifləndirici xarakterli belə tədbirlərin təşkilini dəstəklədiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri sərgi iştirakçılarının əsərlərinin onların Azərbaycanın həqiqətlərinə dərindən bələd olduqlarını göstərdiyini söyləyib. O, bu baxımdan Azərbaycan dövləti və xalqının gələcəyinin etibarlı əllərdə olduğunu vurğulayıb. Gənclərimizlə fəxr etdiyini deyən akademik Arif Həşimov onların valideynləri və müəllimlərinə minnətdarlığını bildirib, yaradıcı gənclərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısı Aparatının İctimai-siyasi, humanitar məsələlər və dini qurumlarla iş şöbəsinin müdiri Elmin İmanov tədbir iştirakçılarını qurumun rəhbərliyi adından salamlayıb. Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünün qeyd edildiyini xatırladan natiq ən böyük rəsm əsərinin – müstəqil Azərbaycanın müəllifinin məhz Ulu Öndər olduğunu nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, böyük dövlət xadimi ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrdə elə bir Azərbaycan tablosu yaradıb ki, məhz onun strategiyasını uğurla davam etdirməklə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev və rəşadətli ordumuz tarixi torpaqlarımızı azad etməyə nail olmuşdur. Bu gün biz torpaqlarımızın yadelli əsarətindən azad olunması uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızı dərin hörmət və minnətdarlıqla yad edir, onların ölməz və əbədi ruhu qarşısında baş əyirik.
“Bu gün sərgidə iştirak etməklə bir daha necə böyük bir istedada malik xalqın nümayəndələri olduğumuza əmin olduq. Qədim, zəngin və çoxəsrlik tariximizi mənimsəyərək yaşadan gənc istedadları xalqımıza layiqli vətəndaşlar kimi formalaşdıran müəllimlərə dərin minnətdarlığımızı bildiririk”, – deyə Elmin İmanov əlavə edib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova gənclərin intellektual səviyyələrini inkişaf etdirmək üçün bu kimi müsabiqələrin keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O, sərgidə insanlarımıza və təbiətimizə qarşı erməni cəlladlarının həyata keçirdikləri cinayətləri, hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Şuşa döyüşlərini, şəhid və qazilərimizə aid rəsm əsərlərini diqqətlə izlədiyini söyləyib. Vitse-prezident “II Xarıbülbül” mövzusunda müsabiqə formatında uşaq və gənclərin inkişafının təşviqi, ekoloji mədəniyyətin formalaşdırılmasında yaradıcılığa cəlb edilməsi, onlarda vətənə, elmə, təbiətə maraq yaratmaqla, belə tədbirlərin təşkilinin sevindirici hal olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edib ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın şanlı Qələbəsi ilə nəticələndi. Vətən müharibəsinin hər gününü Azərbaycan tarixinə şərəfli bir gün kimi yazaraq igid oğullarımız dayanmadan irəliyə getdi. Qarış-qarış azad edilmiş doğma torpaqlarımızda müqəddəs üçrəngli Azərbaycan bayrağı dalğalandı. 28 illik həsrətdən sonra azadlığına qovuşan Şuşanı xilaskar İlham Əliyev belə dəyərləndirdi: “Şuşa təkcə şuşalılar üçün yox, bütün azərbaycanlılar üçün, vətənini, millətini sevən hər bir vətəndaşımız üçün əziz şəhərdir, əziz bir torpaqdır, əziz bir qaladır, əziz bir abidədir!”
“Ulu Öndər Heydər Əliyev Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin hər bir azərbaycanlı üçün dəyərini qiymətləndirərkən söyləmişdir: “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız isə ümumiyyətlə, Azərbaycan yoxdur!” Bu, Şuşanın bizim üçün nə dərəcədə dəyərli olduğunun bariz nümunəsi idi. Azərbaycan xalqı otuz ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan Şuşanın həsrəti ilə yaşadı, lakin bu ədalətsizliklə barışmadı. İnanırıq ki, 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan edilməsi 270 illiyi qeyd olunacaq doğma Şuşa şəhərimizin daha da çiçəklənməsinə, tamamilə bərpa olunmasına, onun əvvəlki əsrarəngiz gözəlliyinin və möhtəşəmliyinin geri qaytarılmasına, yenidən Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtına çevrilməsinə töhfələr verəcək”, – deyə İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb.
Cari ilin sentyabr ayında Şuşa şəhərində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdıran vitse-prezident sözügedən tədbirdə də bu kimi sərgilərin təşkilinin məqsədəuyğun olduğunu söyləyib.
Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov institutun təşkilatçılığı ilə silsilə olaraq təşkil edilən əyləncəli, metodik layihələrdən bəhs edib. O, Azərbaycanı gənc nəslə tanıtmaq, Vətən müharibəsində həmrəylik və birliyimizin qorunmasını, vətən uğrunda fədailik və şəhidlik zirvəsinə yüksələn qəhrəmanlarımızı tərənnüm etmək, gənc rəssamların bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə bu kimi tədbirlərin təşkilinin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “II Xarıbülbül” müsabiqəsinə ideyası, rəng seçimi və kompozisiyaların motivi əsas götürülməklə, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasından, AMEA-nın müxtəlif institutlarından, Lənkəran-Astara, Gəncə, Qazax və digər bölgələrin orta ümumtəhsil mərkəzlərindən qatılan gənc və yeniyetmələrin 400-dək rəsm və əl işləri təqdim olunub.
Məktəblilərin hazırladıqları şeir və rəqs nömrələrindən ibarət kompozisiyalar təqdim olunduqdan sonra müsabiqənin Təşkilat Komitəsi qaliblərin adlarını açıqlayıb. İlk üç yerin qalibinə diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Прошел Второй общереспубликанский творческий конкурс живописи и изделий ручной работы «Харыбюльбюль»
12.05.2022
11-го мая в Институте дендрологии при совместной организационной поддержке Исполнительной власти города Баку, Национальной академии наук Азербайджана и Института дендрологии в рамках «Года города Шуша» прошел Второй общереспубликанский творческий конкурс живописи и изделий ручной работы «Харыбюльбюль».
Цель конкурса заключалась в пропаганде многовекового культурного и исторического наследия культурной столицы Азербайджана – города Шуша и Карабаха в целом, а также в демонстрации произведений молодых художников, посвященных отваге и героизму, проявленному Национальной армией Азербайджана в ходе Отечественной войны. Каждый участник мог представить на конкурс до 3-х произведений. Во время отбора за основу были взяты такие критерии, как отсутствие постороннего вмешательства в изделия ручной работы, мотив и идея композиции.
Вначале гости ознакомились с представленными на конкурс произведениями живописи.
На мероприятии, которое началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Академик рассказал об освобождении от оккупации наших земель под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, героизме военнослужащих армии Азербайджана, а также отметил, что проведение подобных мероприятий играет важную роль в развитии интеллектуального уровня молодежи и организации интересного и полезного досуга. Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что поддерживает организацию подобных мероприятий, которые развивают в дошкольниках, школьниках и молодежи чувство любви к родине и носят просветительский характер, формируя их мировоззрение.
И.о. президента НАНА сообщил, что произведения участников конкурса свидетельствует о том, насколько глубоко они осведомлены о реалиях Азербайджана. Подчеркнув, что будущее Азербайджанского государства и народа находится в надежных руках, академик Ариф Гашимов отметил, что гордится нашей молодежью, выразил благодарность родителям и учителям участников мероприятия и пожелал творческой молодежи успехов в дальнейшей деятельности.
Затем заведующий Отделом общественно-политических, гуманитарных вопросов и работы с религиозными структурами Аппарата главы Исполнительной власти города Баку Эльмин Иманов поприветствовал участников мероприятия от имени руководства ведомства. Напомнив, что 10-го мая отмечалась 99-ая годовщина со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, оратор отметил, что автором самого крупного произведения живописи – независимого Азербайджана – был именно великий лидер. Он сообщил, что в годы своего руководства страной выдающийся государственный деятель создал такое табло Азербайджана, что, успешно продолжая именно его стратегию, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев и героическая азербайджанская армия смогли освободить наши исторические земли. Сегодня мы с глубоким почтением и благодарностью чтим память павших за родину шехидов, преклоняем свои головы перед их бессмертной и светлой памятью.
Эльмин Иманов добавил: «Ознакомившись с выставкой, мы еще раз убедились в том, что являемся представителями очень талантливого народа. Выражаем свою глубокую благодарность педагогам, которые прививают молодым талантам любовь к многовековой и богатой истории и культуре Азербайджана и формируют из них достойных граждан».
Далее в своем выступлении вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила особое значение подобных конкурсов для развития интеллектуального уровня молодежи. Академик сообщила, что внимательно ознакомилась с представленными на конкурс произведениями, в которых нашли свое отражение преступления, осуществленные армянскими вандалами по отношению к нашим гражданам и природе, бои за Шушу, которые золотыми буквами вписаны в военную историю, а также героизм наших шехидов и гази. Вице-президент подчеркнула, что проведение мероприятий наподобие конкурса «Харыбюльбюль» является знаменательным и радостным событием, ведь они способствуют развитию детей и молодежи, повышению интереса к науке и природе, прививают им экологическую культуру и чувство любви к родине.
Сказав, что начавшаяся 27 сентября 2020 года 44-дневная Отечественная война завершилась славной победой Азербайджана, академик Ирада Гусейнова добавила, что храбрые сыны республики вписали каждый день этой войны в историю Азербайджана и неустанно шли вперед, пядь за пядью освобождая наши земли, на которых сегодня развевается трехцветный флаг Азербайджана. О Шуше, которая обрела свободу через 28 лет заточения, Президент Ильхам Алиев сказал следующее: «Шуша дорога не только для шушинцев, она дорога для каждого азербайджанца, для каждого, кто любит свою родину, свой народ!».
Академик Ирада Гусейнова отметила: «Говоря о значении венца Карабаха – города Шуша – для каждого азербайджанца, великий лидер Гейдар Алиев сказал: «Без города Шуша нет Карабаха, а без Карабаха нет Азербайджана!». Эти слова являются наглядным примером того, насколько Шуша для нас дорога. Около тридцати лет азербайджанский народ жил в тоске по Шуше, но не смирился с этой несправедливостью. Мы уверены, что объявление 2022 года «Годом города Шуша» внесет весомый вклад в дальнейшее процветание этого города, который в текущем году отмечает свое 270-летие, его полную реконструкцию и возвращение прежнего великолепия и чарующей красоты культурной столицы Азербайджана».
Сообщив, что в сентябре текущего года в городе Шуша при организационной поддержке НАНА пройдет международная конференция «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы города Шуша и прилегающих территорий: взгляд в будущее», вице-президент добавила, что было бы целесообразным организовать подобные выставки и на указанном мероприятии.
Затем генеральный директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофиг Мамедов рассказал о развлекательных и методических проектах, которые периодически организовываются при поддержке руководимого им учреждения. Ученый подчеркнул, что организация подобных мероприятий, целью которых является ознакомление молодого поколения с Азербайджаном, популяризация знаний о солидарности и единстве азербайджанского народа в ходе Отечественной войны, героизме и отваге военнослужащих армии Азербайджана, а также развитие способностей молодых художников, продолжится и в дальнейшем.
Отметим, что для участия на конкурсе «Харыбюльбюль» были представлены около 400 произведений живописи и изделий ручной работы из Азербайджанской государственной академии художеств, ряда институтов НАНА и средних общеобразовательных заведений различных регионов страны.
После представления школьниками композиций из стихотворных и танцевальных номеров Организационный комитет конкурса объявил имена победителей. Победителям, занявшим первые три места, были вручены дипломы и денежные призы.