Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə Problem Şurasının 2022-ci ildə 4-cü iclası keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Problem şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova “Zoom” proqramı üzərindən keçirilən iclası açaraq müzakirəyə çıxarılan 45 mövzunun botanika, zoologiya, aqrar və fiziki-kimyəvi biologiya üzrə işçi qruplarında geniş müzakirə olunduğunu qeyd edib.
Dissertasiya mövzuları botanika işçi qrupu üzrə biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, aqrar işçi qrupu üzrə aqrar elmlər doktoru, professor Mustafa Mustafayev, zoologiya işçi qrupu üzrə biologiya elmləri doktoru Saleh Məhərrəmov və fiziki-kimyəvi biologiya işçi qrupu üzrə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Ömərova tərəfindən təqdim edilib.
Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirələrdə Problem şurasının, işçi qruplarının üzvləri, eləcə də iddiaçılar, müvafiq dissertasiya işlərinin elmi rəhbərləri və məsləhətçiləri iştirak ediblər.
Botanika üzrə 6, zoologiya üzrə 1, aqrar üzrə 16 və fiziki-kimyəvi biologiya üzrə 10 iş olmaqla, ümumilikdə 33 iş bəzi mövzuların adında dəyişikliklər edilməklə müsbət qiymətləndirilərək qeydiyyata alınıb, 12 iş təkrar baxılmaq üçün geri qaytarılıb.

In 2022, the 4th meeting of the Problem Council on Biological, Agricultural and Medical Sciences of the Coordinating Scientific Research Council of the Republic of Azerbaijan was held.
Vice-President of ANAS, Chairman of the Problem Council, Academician Irada Huseynova opened the meeting on the "Zoom" program and noted that the 45 topics discussed were widely discussed in the working groups on botany, zoology, agrarian and physico-chemical biology.
Dissertation topics were presented by Dr. Sayyara Ibadullayeva, Doctor of Biological Sciences for the Botany Working Group, Doctor of Agrarian Sciences, Professor Mustafa Mustafayev for the Agricultural Working Group, Saleh Maharramov, Doctor of Biological Sciences for the Zoological Working Group and Doctor of Philosophy for the Physico-Chemical Biology Working Group, associate professor Sabina Omarova.
Members of the Problem Council, working groups, as well as claimants, scientific supervisors and advisers of relevant dissertations took part in the discussions led by Academician Irada Huseynova.
6 works on botany, 1 on zoology, 16 on agriculture and 10 on physico-chemical biology, a total of 33 works were positively assessed and registered with changes in the names of some subjects, 12 works were returned for reconsideration.