Mayın 18-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Texnologiya və innovasiyalar” İşçi qrupunun nəzdində fəaliyyət göstərən “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi) yaxşılaşdırılması üzrə” altqrupunun iclası keçirilib.
Məqsəd “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulan tədbirlər, həyata keçirilmiş işlər və bu istiqamətdə müzakirələrin aparılması, təkliflərin dinlənilməsi olub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, sözügedən altqrupun rəhbəri, “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin direktoru Fariz Cəfərov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının aidiyyəti şöbələri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası akademik Arif Həşimov açaraq elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üzrə bundan öncə də görüşlərin keçirildiyini, geniş müzakirələrin aparıldığını və bir sıra sualların ortaya çıxdığını söyləyib. AMEA-nın Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “İnsan kapitalı” və “Texnologiya və innovasiya” işçi qruplarında təmsil olunduğunu deyən akademik Arif Həşimov bu prosesin elm və təhsil arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində, beynəlxalq reytinq göstəricilərində ölkəmizin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasında xüsusi rol oynayacağını söyləyib, iclasda bu istiqamətdə uzun illərdir təcrübəsi olan alimlərimizin səsləndirəcəyi rəy və təkliflərin nəzərə alınacağını bildirib.
Daha sonra “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi) yaxşılaşdırılması üzrə” altqrupunun rəhbəri Fariz Cəfərov çıxış edərək 2022-ci ilin Yol Xəritəsi üzrə cari ilin mart-aprel ayları ərzində görülmüş işlərə dair hesabatı təqdim edib. O bildirib ki, altqrupun fəaliyyətinin məqsədi elm və təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin yaradılması, koordinasiyasının təşkili, beynəlxalq təcrübənin Azərbaycana gətirilməsi və bu sahədə peşəkar mütəxəssislərdən istifadə etməklə prosesin qurulmasıdır. F.Cəfərov bu prosesə müxtəlif qurumların, AMEA-nın, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Təhsil Nazirliyinin, Ali Attestasiya Komissiyasının, Elmin İnkişafı Fondunun və digərlərinin cəlb olunduğunu, 2022-ci il üzrə tədbirlər planının icrasından sonra növbəti 3 il üçün sənədin hazırlanmasının nəzərdə tutulduğunu deyib.
2021-ci ildə Azərbaycanın Qlobal İnnovasiyalar İndeksində mövqeyinin yaxşılaşdığını və 80-ci sırada qərarlaşdığını deyən F.Cəfərov bir sıra indekslərdə isə Azərbaycanın mövqeyinin gerilədiyini bildirib. Məruzəçi qeyd edib ki, bunun başlıca səbəbləri bütün dünya nəşrlərinin əhatə olunmasının fiziki baxımdan mümkünsüzlüyü, jurnallarda müəyyən elmi paradiqmaların dominantlığı, nəşrlərin yayılmasına maneə olan qeyri-ənənəvi baxışlar, tətbiqi tədqiqatların kifayət qədər təqdim olunmaması, məqalələrin məzmununun yetərli dəyərləndirilməməsi və milli təcrübənin xüsusiyyətləri nəzərə alınmadan impakt faktor əsasında jurnalların məlumat bazasında yerləşdirilməsi üçün seçilməsidir. O, bu problemin aradan qaldırılması istiqamətində işlərin görüldüyünü, BMT və Dünya Bankı ilə yaxşı əlaqələrin qurulduğunu və bütün yeniliklərin dərhal onlara göndərildiyini diqqətə çatdırıb, həmçinin digər reytinq göstəricilərində ölkəmizin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına hədəflənmiş tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Məruzəçi bu gün Azərbaycan elminin beynəlxalq reytinq göstəricilərində riyaziyyat, fizika və digər sahələrin dominantlıq etdiyini, lakin tarix və digər sahələrdə göstəricilərin aşağı olduğunu deyib. O, mənfi tendensiya müşahidə edilən sahələrdə önəmli araşdırmalar aparılmasına baxmayaraq, ingiliscə materialların az olduğunu və nəticədə bunun onların reytinq göstəricilərinə təsir etdiyini vurğulayıb. F.Cəfərov jurnallarımızın indeksinin artırılması, impakt faktorun alınması, onların beynəlxalq elmi bazalara daxil edilməsi, məqalələrin keyfiyyətinin, eləcə də istinad göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində bir sıra müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
Natiq “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində 5 istiqamətdə - qlobal elmi məkana inteqrasiya, elmi əqli potensialın gücləndirilməsi, təşviq mexanizmlərinin formalaşdırılması, dövlətin elmi-tədqiqat sahəsində aydın hədəflərinin və qiymətləndirmə siyasətinin müəyyən edilməsi və elmi nəşrlərin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına dair tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, elm və təhsil müəssisələri üçün alimlərin şəxsi profilini əhatə edən, eləcə də “Web of Science”, “Scopus” və s. bazalarda əksini tapan jurnallar, məqalələr, qrantlar və digər məlumatları özündə cəmləşdirən vahid portalın hazırlanmasının nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Bildirib ki, müəssisələr üçün portala giriş imkanları veriləcək və onlara alimlərin elmi nəticələrini mütəmadi yeniləmələri üçün şərait yaradılacaq.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, sözügedən altqrupun üzvü, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov yaradılmış mühitin beynəlxalq standartlara cavab verən sistemin qurulmasında və mövcud problemlərin həllində mühüm rol oynayacağını bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-da bu işlərin effektiv həyata keçirilməsi üçün müvafiq İşçi qrup yaradılıb və aidiyyəti qurumlarla birbaşa təmaslar qurulub.
R.Rüstəmov bu gün ölkəmizdən “Web of Science”, “Scopus” kimi bazalarda əksini tapan jurnalların, məqalələrin və istinadların 48-50 faizinin AMEA-nın payına düşdüyünü vurğulayıb, “Web of Science” və digər bazalarla sıx əməkdaşlığın davam etdirildiyini söyləyib.
Həmçinin AMEA-nın TÜBİTAK, SOCAR-ın Elm Fondu və Elmin İnkişafı Fondu ilə birgə müsabiqələr həyata keçirdiyini və qrantları qazananların əksəriyyətinin Akademiyanın əməkdaşları olduğunu deyib. Bundan əlavə, AMEA ilə TÜBİTAK arasında elmin fundamental inkişafına kömək göstərəcək Mükəmməllik mərkəzlərinin yaradılması istiqamətində geniş müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
İclasda, həmçinin akademiklər İradə Hüseynova, Fikrət Əliyev, Vaqif Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mərdanov, Vaqif Quliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mehman Həsənli və Əzizağa Nəcəfov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər. Təkliflərdə elmi işlərin beynəlxalq jurnallarda təbliği, jurnalların redaksiya heyətində aktiv rol oynayan alimlərin təmsil edilməsi, yüksək reytinqli jurnallarda məqaləsi çıxan alimlərin mükafatlandırılması, Akademiyanın elmi nəşriyyatının yaradılması, ikili diplomların verilməsinin hüquqi mexanizminin formalaşdırılması, əvvəllər işıq üzü görmüş məqalələrin elektronlaşdırılması ilə alimlərimizin istinadlarının sayının artırılması, milli elmimetrik bazanın yaradılması və s. təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov Akademiyada işıq üzü görən jurnalların və məqalələrin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasında mühüm rol oynayan AMEA-nın Nəşriyyat Şurasının bərpa edilməsi və təkliflərdə nəzərdə tutulan mükafatların şuranın təqdimatı əsasında verilməsinin önəminə toxunub, elmi nəşrlərin keyfiyyətinin və beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində müzakirələrin mütəmadi keçiriləcəyini bildirib.

В НАНА состоялось заседание, посвященное улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями
19.05.2022
18-го мая в Главном здании НАНА состоялось заседание подгруппы по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями (индекс Хирша), которая функционирует при Рабочей группе «Технологии и инновации» Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам Азербайджанской Республики.
Целью заседания было рассмотрение мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями, на 2022-й год», обсуждение выполненных работ и озвучивание соответствующих предложений.
На мероприятии приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, руководитель указанной подгруппы, директор юридического лица публичного права «Центр развития электронного правительства» Фариз Джафаров, исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Мехрибан Иманова, члены Президиума НАНА, представители соответствующих управлений и отделов аппарата Президиума, генеральные директора и сотрудники научных учреждений и организаций.
Открыв заседание, академик Ариф Гашимов сообщил, что встречи, посвященные улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями, проводились и раньше, в ходе дискуссий возникли некоторые вопросы. Отметив, что НАНА представлена в рабочих группах «Человеческий капитал» и «Технологии и инновации» Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам, академик Ариф Гашимов добавил, что данный процесс сыграет особую роль в еще большем развитии связей между наукой и образованием, улучшении позиций нашей страны в области международных рейтинговых показателей, а отзывы и предложения, которые будут озвучены в ходе встречи учеными, имеющими многолетний опыт в данной сфере, обязательно будут учтены.
Затем выступил руководитель подгруппы по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями (индекс Хирша), Фариз Джафаров, который представил отчет о работе, проделанной в марте-апреле текущего года для реализации Дорожной карты 2022-го года. Он сообщил, что целью деятельности подгруппы является налаживание связей и организация координации между научными и образовательными учреждениями, освоение в Азербайджане международной практики и налаживание процесса в данной сфере при помощи специалистов. Фариз Джафаров отметил, что к этому процессу привлечены различные структуры, НАНА, Государственное агентство по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям, Министерство образования, Высшая аттестационная комиссия, Фонд развития науки и т.д., и после реализации Плана мероприятий на 2022-й год планируется разработать документ на следующие три года.
Сказав, что в 2021 году позиции Азербайджана в Глобальном индексе инноваций улучшились, республика заняла 80-е место, Фариз Джафаров добавил, что в ряде индексов позиции Азербайджана, наоборот, снизились. Докладчик сообщил, что физически невозможно охватить все мировые издания. Среди главных причин снижения показателей Фариз Джафаров назвал доминирование определенных научных парадигм в журналах, нетрадиционные подходы, препятствующие распространению публикаций, недостаточное количество прикладных исследований, недостаточный охват содержания статей и отбор журналов для размещения в базе данных только на основе импакт-фактора, т.е. без учета особенностей национального опыта. Он отметил, что для устранения этой проблемы реализуются определенные мероприятия, налажены хорошие связи с ООН и Всемирным банком, все новшества сразу направляются в эти структуры. Также, продолжил докладчик, ведутся работы по улучшению позиций республики по другим рейтинговым показателям.
Фариз Джафаров сообщил, что сегодня в международных рейтинговых показателях отечественной науки доминируют такие отрасли, как математика, физика и т.д., а показатели по истории и другим областям низкие. Он подчеркнул, что хотя в сферах, в которых наблюдаются отрицательные тенденции, и ведутся важные исследования, материалов на английском языке мало, и это влияет на рейтинговые показатели данных отраслей. Фариз Джафаров отметил, что ведутся дискуссии, нацеленные на решение вопросов по повышению индекса наших журналов, получению импакт-фактора, включению их в международные научные базы, улучшению качества статей и показателей цитирования.
Оратор сообщил, что в рамках «Дорожной карты по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями, на 2022-й год» реализуются мероприятия, охватывающие 5 направлений: интеграция в глобальную научную среду, усиление научного интеллектуального потенциала, формирование механизмов поощрения, определение целей и политики оценивания государства в научно-исследовательской сфере, приведение научных публикаций в соответствие с международными стандартами.
Помимо этого, Фариз Джафаров отметил, что для научных и образовательных учреждений планируется создать единый портал, который будет охватывать личный профиль ученых и в котором найдут свое отражение такие сведения, как журналы, включенные в базы «Web of Science», «Scopus» и др., статьи, гранты и т.д., и добавил, что учреждениям будут предоставлены возможности для входа в портал и регулярного обновления материалов, освещающих научные результаты ученых.
Далее выступил начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, член указанной подгруппы, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов, который отметил, что сформированная среда сыграет важную роль в построении отвечающей международным стандартам системы и решении имеющихся проблем. Ученый сообщил, что для эффективного выполнения работ в НАНА создана Рабочая группа и налажены непосредственные связи с соответствующими организациями.
Рустам Рустамов подчеркнул, что 48-50 процентов из всего числа отечественных журналов, статей и ссылок, нашедших свое отражение в базах «Web of Science» и «Scopus», приходится на долю НАНА, и добавил, что тесное сотрудничество с международными научными базами продолжается.
Он также отметил, что НАНА проводит совместные с ТЮБИТАК, Научным фондом ГНКАР и Фондом развития науки конкурсы, большинство ученых, получивших гранты, являются сотрудниками Академии. Кроме этого, начальник управления сообщил, что ведутся широкие дискуссии по созданию центров совершенствования, которые будут способствовать сотрудничеству между НАНА и ТЮБИТАК и развитию фундаментальной науки.
На заседании также выступили академики Ирада Гусейнова, Фикрет Алиев, Вагиф Аббасов, члены-корреспонденты НАНА Мисир Марданов, Вагиф Гулиев, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктора философии по филологии Мехман Гасанлы и Азизага Наджафов. Ученые поделились своими мыслями и озвучили предложения, в которых нашли свое отражение такие вопросы, как освещение научных работ в международных журналах, включение в редколлегии журналов ученых, занимающихся активной научной деятельностью, поощрение ученых, статьи которых опубликованы в журналах с высоким рейтингом, создание научного издательства Академии, формирование правового механизма получения двойных дипломов, увеличение ссылок на труды ученых путем оцифровывания вышедших ранее статей, создание национальной наукометрической базы и т.д.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который рассказал о необходимости восстановления деятельности Издательского совета НАНА, играющего важную роль в улучшении качества выпускаемых в Академии журналов и публикуемых статей, а также вручения предусмотренных в озвученных предложениях премий на основе рекомендаций этого совета, и сообщил, что дискуссии, нацеленные на решение вопросов, связанных с повышением качества научных публикаций и международных рейтинговых показателей, будут проводиться регулярно.