Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə Problem Şurasının 2022-ci ildə 5-ci iclası keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Problem şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova “Zoom” proqramı üzərindən keçirilən iclası açaraq müzakirəyə 16 dissertasiya mövzusunun çıxarılacağını bildirib.
Sonra Problem şurasının katibi, biologiya elmləri doktoru, dosent Dilzarə Ağayeva həmin mövzuları təqdim edib.
Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirələrdə Problem şurasının, işçi qruplarının üzvləri, eləcə də iddiaçılar, müvafiq dissertasiya işlərinin elmi rəhbərləri və məsləhətçiləri iştirak ediblər.
AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, professorlar Eldar Qasımov, Emma Ağayeva, Nizami Bağırov, Səyyarə İbadullayeva, Rövşən Xəlilov, Elman İsgəndər, tibb elmləri doktoru Sayman Qədimova, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov və başqaları çıxış edərək mövzulara öz münasibətlərini və müvafiq təkliflərini bildiriblər.
Nəticədə 14 iş bəzi mövzuların adında dəyişikliklər edilməklə təsdiqlənib, 2 iş təkrar baxılmaq üçün geri qaytarılıb.

In 2022, the 5th meeting of the Problem Council on Biological, Agricultural and Medical Sciences of the Scientific Research Coordinating Council of the Republic of Azerbaijan was held.
Vice-president of ANAS, chairman of the Problem Council, academician Irada Huseynova opened the meeting on "Zoom" program and said that 16 dissertation topics will be discussed.
Then the Secretary of the Problem Council, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Dilzare Aghayeva presented those topics.
Members of the Problem Council, working groups, as well as claimants, scientific supervisors and advisers of relevant dissertations took part in the discussions led by Academician Irada Huseynova.
Corresponding member of ANAS, Ilham Shahmuradov, professors Eldar Gasimov, Emma Aghayeva, Nizami Bagirov, Sayyare Ibadullayeva, Rovshan Khalilov, Elman Isgander, Doctor of Medical Sciences Sayman Gadimova, Doctor of Biological Sciences Shahniyar Bayramov and others spoke and expressed their attitudes and relevant proposals.
As a result, 14 cases were approved with changes in the names of some topics, and 2 cases were returned for reconsideration.