İyunun 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin açıq iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri ilə yanaşı, elmi ictimaiyyətin nümayəndələri, doktorant və dissertantlar, eləcə də digər aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Rəyasət Heyətinin açıq iclaslarının davamlı olaraq təşkil olunmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Daha sonra AMEA rəhbəri gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
O, əvvəlcə Özbəkistan Respublikasına rəsmi səfərinin nəticələrindən bəhs edib. Akademik Arif Həşimov Özbəkistan səfəri çərçivəsində Özbəkistan Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyində olduğunu və görüşlərdə iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq imkanları, onun genişləndirilməsi və gələcək inkişafı məsələlərinin müzakirə edildiyini diqqətə çatdırıb. Alim əlavə edib ki, bu qurumlarla qarşılıqlı maraq doğuran, dövlətlərin iqtisadi və sosial inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən elmi və texniki problemlər üzrə birgə tədqiqatların aparılması və s. məsələləri nəzərdə tutan əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumları imzalanıb. AMEA rəhbəri memorandumlardan irəli gələn məsələlərin icrası üçün Özbəkistandan olan nümayəndələrin Akademiyaya dəvət olunduğunu da vurğulayıb.
Müzakirəyə çıxarılan digər məsələ “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nın icrası ilə əlaqədar AMEA-nın vəzifələri haqqında olub. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın müvafiq elmi bölmlərinə və AMEA-nın Elmi innovasiyalar və alternativ enerji texnologiyaları üzrə Elmi Şurasına “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nının icrasından irəli gələn məsələlərin həllinin təmin edilməsi tapşırılıb.
Daha sonra akademik Arif Həşimov AMEA-nın magistrlərinə fərqlənmə diplomlarının verilməsi üçün meyarlar haqqında çıxış edib. Bildirib ki, AMEA prezidenti tərəfindən “AMEA-da magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış şuraların yaradılması və fəaliyyətinin təşkili” haqqında 2 iyun 2022-ci il tarixli sərəncam imzalanmışdır. Sərəncamın 5.2. bəndinə əsasən, fərqlənmə diplomlarının verilməsi üçün bir sıra meyarlar müəyyənləşdirilmişdir. Bu meyarlara əsasən, ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi 91 baldan yüksək olan, dissertasiya mövzusuna aid ən azı 1 məqalə və 1 tezisi çap olunmuş və magistrlik dissertasiyasını yüksək səviyyədə müdafiə edən magistrantlara fərqlənmə diplomlarının verilməsi nəzərdə tutulub.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə sözügedən sərəncama əsasən yaradılmış ixtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarının sədrlərinə magistrlərə fərqlənmə diplomların verilməsində həmin sərəncamın 5.2. bəndində göstərilən meyarların nəzərə alınması tapşırılıb.
AMEA-nın Aspirantlar Yataqxanasında yaşayan Akademiya əməkdaşlarının mənzil təminatı məsələsi barədə danışan akademik Arif Həşimov bu problemlərin həlli üçün xüsusi komissiyanın yaradılması təklifi ilə çıxış edib. Təklif Rəyasət Heyətinin üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
İclasda Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə “Həyat Elmləri və Biotibb” jurnalının redaksiya heyətinin, o cümlədən AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiq edilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov və Əlövsət Quliyevin 75 illik yubileylərinin, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvü Azadə Rüstəmovanın 90 illik yubileyinin keçirilməsinə dair qərar qəbul olunub.
Digər bir qərarla Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrinin, Azərbaycançılıq ideyasının idealdan ideologiyaya qədərki formalaşma və inkişaf proseslərini tədqiq və təbliğ etmək məqsədilə AMEA-da ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən AMEA-nın “Azərbaycançılıq” elmi-nəzəri seminarının yaradılması qərara alınıb.
Bundan başqa, iyulun 1-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Akademiyanın magistrlərinin “Məzun günü”nün keçirilməsi qərara alınıb.

29 июня состоялось открытое заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Наряду с членами Президиума НАНА, на мероприятии приняли участие представители научной общественности, докторанты, диссертанты и другие соответствующие лица.
Открыв заседание вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что открытые заседания Президиума будут проводиться и в дальнейшем.
Затем руководитель НАНА ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Говоря об итогах официального визита в Республику Узбекистан, академик Ариф Гашимов отметил, что в рамках поездки посетил Академию наук Узбекистана и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан, в ходе проведенных встреч были обсуждены возможности научного сотрудничества между двумя странами, его расширение и дальнейшее развитие. Ученый добавил, что с этими структурами были подписаны меморандумы о взаимопонимании по научному сотрудничеству, предусматривающие проведение совместных исследований, нацеленных на решение научных и технических вопросов и способствующих экономическому и социальному развитию обеих стран. Руководитель НАНА подчеркнул, что для реализации мероприятий, нашедших свое отражение в меморандумах, представители из Узбекистана были приглашены в Академию.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о задачах, которые стоят перед НАНА в связи с реализацией «Плана мероприятий по созданию зоны «зеленой энергии» на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики в 2022-2026 годах». Постановлением Президиума соответствующим научным отделениям Академии и Научному совету по научным инновациям и технологиям альтернативной энергетики НАНА было поручено обеспечить решение вопросов, связанных с выполнением «Плана мероприятий по созданию зоны «зеленой энергии» на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики в 2022-2026 годах».
Далее академик Ариф Гашимов говорил о критериях, которые необходимо учитывать при выдаче магистрам НАНА дипломов с отличием. Академик сообщил, что согласно пункту 5.2. Распоряжения «О создании в НАНА специализированных советов по защите магистерских диссертаций и организации их деятельности», для выдачи дипломов с отличием был определен ряд критериев. По этим критериям, дипломы с отличием выдаются магистрантам, средние показатели успеваемости которых составляют выше 91-го бала, по темам их диссертационных работ опубликованы хотя бы 1 статья и 1 тезис и которые защитили свои магистерские диссертации на высоком уровне.
Постановлением Президиума НАНА при выдаче магистрам дипломов с отличием председателям созданных по вышеназванному распоряжению специализированных советов по защите было поручено учитывать критерии, указанные в пункте 5.2. этого документа.
Говоря о вопросе обеспечения жильем сотрудников Академии, которые проживают в Общежитии аспирантов НАНА, академик Ариф Гашимов выдвинул предложение создать специальную комиссию для решения этих проблем. Предложение было принято членами Президиума.
Следующими постановлениями Президиума были утверждены новые составы редакционной коллегии журнала «Науки о жизни и биомедицина» и Ученого совета Института зоологии НАНА.
На мероприятии также были приняты постановления о проведении 75-летних юбилеев членов-корреспондентов НАНА Ибрагима Азизова и Аловсата Гулиева, а также 90-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Азады Рустамовой.
Другим постановлением было решено создать в НАНА на общественных началах научно-теоретический семинар «Азербайджанство», целью которого будет изучение и пропаганда многовековых традиций национальной государственности азербайджанского народа и процесса формирования и развития идеологии азербайджанства.
Помимо этого, было постановлено провести 1 июля в Центральной научной библиотеке НАНА «День выпускника» магистров Академии.