İyulun 1-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistrlərinin “Məzun günü” keçirilib.
Tədbirin aparıcısı, AMEA-nın Botanika İnstitutunun məzunu Gövhər Süleymanova qonaqları salamlayaraq “Məzun günü”nü açıq elan edib. Sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov məzunları əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, Akademiyanın kadr potensialının qorunub saxlanmasında və yeni yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında AMEA-da həyata keçirilən magistratura təhsilinin önəmini vurğulayıb.
AMEA-da ali təhsilin magistratura pilləsinin 2015-ci ildən etibarən yarandığını və ötən müddət ərzində 492 nəfərin Akademiyanın magistraturasında təhsil aldığını deyən akademik Arif Həşimov 2017-2021-ci illər ərzində 328 nəfərin, 2022-ci ildə isə 53 nəfərin məzun olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, professor-müəllim heyətinin peşəkarlığı, gənclərin tələbkarlığı və maddi-texniki tədris bazası sayəsində magistrlərin dərsləri yüksək səviyyədə keçib, nəticədə builki məzunların göstəriciləri yüksək səviyyədə olub.
Akademik məzunların AMEA-nın doktorantura və dissertanturasına yönləndirilmələrinin və onların elmdə qalmalarının təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda magistlərin yetişdirilməsində əməyi keçənlərə, o cümlədən Rəyasət Heyətinin üzvlərinə, həqiqi və müxbir üzvlərə, institut direktorlarına, Təhsil şöbələrinin müdirlərinə və professor-müəllim heyətinə minnətdarlığını bildirib, gənclərə gələcək həyatlarında və elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli isə vurğulayıb ki, bu gün ölkəmizdə ali təhsilin magistratura pilləsinin olması Azərbaycanda təhsilin Avropa standartlarında olmasının əyani göstəricisidir. Magistraturanın ali təhsillə elm arasında körpü rolunu oynadığını deyən akademik diqqətə çatdırıb ki, gənc məzunlar xarici dilləri və müasir informasiya texnologiyalarını yaxşı bilirlər və bu, onların gələcək elmi fəaliyyətlərində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Öz ölkəsinin adət-ənənələri, tarixi, dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə fəxr etməyin elm adamlarının birinci keyfiyyəti olduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli yalnız milli iftixar hissinə malik alimin vətənpərvər gənclər yetişdirə biləcəyini söyləyib.
O, həmçinin ilkin elmi vərdişlərə yiyələnmələri, məqalələrini çap etdirmələri və konfranslarda iştirak etmələri üçün Magistr elmi cəmiyyətinin yaradılmasını təklif edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev isə magistrlərin hələ Qədim Roma dövründən mövcud olduğunu və cəmiyyətin ən nüfuzlu şəxsləri sayıldıqlarını deyib. Bildirib ki, orta əsrlərdə Avropanın bir sıra universitetlərinin rektorları məhz magistrlər tərəfindən seçilirdi. O, Rusiyada magistratura təhsilinin 1801-ci ildə yaradıldığını və 1917-ci ildə ləğv edildiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, 1999-cu ildə bəzi Avropa dövlətlərinin Bolonya təhsil sisteminə keçməsilə magistratura təhsilinə diqqət daha da artırılıb.
Dünyada 22 minə yaxın magistr proqramının olduğunu qeyd edən alim iqtisadiyyatın real sektorları üzrə sifariş əsasında magistr hazırlamağın önəminə toxunub. O, dünyada təhsil sisteminin inkişaf etdiyini və yeniləndiyini deyib, buna hazır olmağın vacibliyini bildirib.
Həmçinin Azərbaycan elminin gələcək inkişafının təmin edilməsi işində gənc yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına daim diqqət yetirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
“Məzun günü”ndə, o cümlədən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək 2015-ci ildə AMEA-da magistratura pilləsi yaranan zaman 18 nəfərin qəbul olunduğunu və ilk buraxılışın 2017-ci ildə gerçəkləşdirildiyini söyləyib. Akademik İradə Hüseynova 2017-2021-ci illər ərzində məzun olan 328 nəfərdən 110-nun təhsillərini doktorantura və dissertantura pilləsindən davam etdirdiyini, onlardan 98-nin öz təhsilini məhz AMEA-da davam etdirdiyini deyib. Qeyd edib ki, 12 nəfər isə xaricdə, Böyük Britaniyanın Oksford, Birmingham, Fransanın Monpelye universitetləri kimi və s. dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında təhsillərini davam etdirirlər. O bildirib ki, keçmiş məzunlardan biri artıq fəlsəfə doktorudur və bu, Akademiyada magistraturaya və gənc elmi kadrların hazırlanması işinə nə dərəcədə diqqət göstərilməsinin əyani sübutudur.
Respublikamızda gənclərə diqqət göstərilməsinin dövlət siyasətinin başlıca prioritetlərindən biri olduğunu deyən akademik İradə Hüseynova hər bir ölkənin gələcəyində elmi intellektual potensialın mühüm rol oynadığını söyləyib. Gənclərin milli ruhda tərbiyələndirilməsinin önəminə diqqət çəkən akademik vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı istedadlı xalqdır və bundan dövlətimizin çiçəklənməsi naminə istifadə edilməlidir.
Tədbirdə, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, ingilis dili müəllimi Aynur Məhərrəmova, AMEA-nın magistraturasının keçmiş məzunları - Arxeologiya, Etnoqafiya və Antropologiya İnstitutunun doktorantı Nigar Mustafayeva, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun doktorantı Gəray Əşirov və cari məzunlar - Geologiya və Geofizika İnstitutunun magistri Nazim Əliyev və Botanika İnstitutunun magistri Gövhər Süleymanova çıxış edərək AMEA-da həyata keçirilən magistratura təhsilinin önəmindən, məzunların təhsillərini doktorantura və dissertanturada davam etdirmələrinin vacibliyindən və daim öz üzərlərində çalışaraq xalqımız və dövlətimiz üçün faydalı işlər görmələrinin zəruriliyindən danışıblar.

1 июля в Центральной научной библиотеке состоялся «День выпускника» магистров Национальной академии наук Азербайджана.
Поприветствовав гостей, ведущая мероприятия, выпускник Института ботаники НАНА Говхар Сулейманова объявила «День выпускника» открытым. Затем прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики.
Далее выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который поздравил выпускников с этим знаменательным днем и подчеркнул значение организации ступени магистратуры в НАНА для сохранения кадрового потенциала Академии и подготовки новых высокоспециализированных кадров.
Сказав, что обучение на ступени магистратуры проходит в НАНА, начиная с 2015 года, и что за истекший период в магистратуре Академии обучались 492 человека, академик Ариф Гашимов сообщил, что в 2017-2021 гг. выпускниками стали 328 человек, а в 2022 году – 53 человека. И.о. президента НАНА отметил, что благодаря профессионализму профессорско-педагогического состава, требовательности молодежи и современной материально-технической учебной базе уроки магистрантов проходили на высоком уровне, вследствие чего выпускники этого года показали высокие результаты.
Академик подчеркнул, что важно направить выпускников в докторантуру и диссертантуру НАНА и создать все условия, чтобы они остались в науке.
В заключение своего выступления академик Ариф Гашимов выразил благодарность всем тем, кто принимал участие в подготовке магистров, в том числе членам Президиума, действительным членам и членам-корреспондентам, директорам институтов, заведующим отделами образования и профессорско-педагогическому составу, пожелал выпускникам успехов в дальнейшей жизни и научной деятельности.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который подчеркнул, что наличие ступени магистратуры в республике является наглядным показателем того, что образование в Азербайджане соответствует европейским стандартам. Отметив, что магистратура играет роль связующего моста между высшим образованием и наукой, академик добавил, что молодые выпускники хорошо знают иностранные языки и современные информационные технологии, что сыграет важную роль в их дальнейшей научной деятельности.
Сказав, что основным качеством ученого является чувство гордости за обычаи и традиции, историю, язык, литературу, культуру своей Родины, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что только обладающий чувством национальной гордости ученый может подготовить патриотически настроенных молодых специалистов.
Академик также предложил учредить Магистерское научное общество для осваивания молодыми кадрами первичных навыков научно-исследовательской работы, публикации их статей и участия молодежи на конференциях.
На мероприятии выступил вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, который сообщил, что еще во времена Древнего Рима магистры считались самыми почитаемыми людьми в обществе, а в средние века ректора ряда университетов Европы избирались именно магистрами. Академик отметил, что обучение в магистратуре возникло в России в 1801 году и было упразднено в 1917 году. По его словам, с переходом некоторых европейских стран в 1999 году к Болонской системе образования внимание к ступени магистратуры возросло.
Сказав, что в мире насчитывается около 22-х тысяч программ магистратуры, ученый подчеркнул значение подготовки магистров на основе заказов по реальным секторам экономики и добавил, что необходимо быть готовыми к тому, что система образования в мире постоянно развивается и обновляется.
Академик также отметил, что для обеспечения дальнейшего развития отечественной науки необходимо всегда уделять особое внимание подготовке молодых высокоспециализированных кадров.
Далее выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая сообщила, что во время организации в НАНА ступени магистратуры в 2015 году в магистратуру Академии поступили 18 человек, первый выпуск состоялся в 2017 году. Академик отметила, что 110 из 328-ми студентов, которые стали выпускниками в 2017-2021 гг., продолжили свое обучение в докторантуре и диссертантуре, 98 из них продолжили свое обучение именно в НАНА. Вице-президент Академии добавила, что 12 человек обучаются за рубежом в таких престижных высших учебных заведениях, как Оксфордский и Бирмингемский университеты Великобритании, Университет Монпелье Франции и т.д., а один из бывших выпускников уже стал доктором философии, что является наглядным свидетельством того, насколько большое внимание уделяется в НАНА магистратуре и подготовке молодых научных кадров.
Сказав, что внимательное отношение к молодежи является одним из основных приоритетов государственной политики в Азербайджане, академик Ирада Гусейнова отметила, что будущее каждой страны напрямую зависит от научного и интеллектуального потенциала. Академик подчеркнула значение воспитания молодежи в национальном духе и добавила, что азербайджанский народ – народ талантливый, и это необходимо использовать во имя процветания нашего государства.
На мероприятии также выступили заведующий отделом Института философии и социологии, доктор философских наук Физули Гурбанов, педагог английского языка Айнур Магеррамова, выпускники магистратуры НАНА – докторант Института археологии, этнографии и антропологии Нигяр Мустафаева и докторант Института катализа и неорганической химии Герай Аширов, а также выпускники этого года – магистр Института геологии и геофизики Назим Алиев и магистр Института ботаники Говхар Сулейманова. Они говорили о значении обучения в магистратуре НАНА и продолжения выпускниками своего обучения в докторантуре и диссертантуре, необходимости постоянной работы над собой и реализации ими полезных для нашего народа и государства мероприятий.