“Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
25.07.2022
29-30 sentyabr 2022-ci il tarixlərində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa və Bakı şəhərlərində “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Konfransın mövzuları:
- Flora, fauna, mikobiota müxtəlifliyi, dərman əhəmiyyətli bioresurslar, onların bərpa, mühafizə və səmərəli istifadə məsələləri;
- Meşə və otlaq ekosistemləri;
- Qırmızı siyahılar, introduksiya və reintroduksiya məsələləri;
- Qorunan ərazilər, mövcud vəziyyət və perspektivlər;
- Genetik ehtiyatlar və ərzaq təhlükəsizliyi;
- Təbii və antropogen fəlakətlərdən sonra su və torpaq ehtiyatlarının bərpası, onların səmərəli və təhlükəsiz istifadəsində müasir yanaşmalar;
- İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpa və inkişafı;
- Aqvamüxtəliflik və aqvakulturanın inkişaf perspektivləri;
- Herantoloji tədqiqatlar;
- Biotəhlükəsizlik məsələləri;
- Ekoturizm və biomüxtəliflik;
- Yaşıl iqtisadiyyat.
Tezislər [email protected] elektron ünvanına göndərilməlidir.
Konfransın dili: Azərbaycan və ingilis dilləri
Məktubun mövzu yerində “ŞUŞA-QARABAĞ Konfrans” sözlərinin mütləq yazılması tələb olunur. Tezis faylının adı birinci müəllifin latın hərfləri ilə yazılmış soyadı və adı ilə başlanmalı, ardınca tezisin adının ilk sözləri verilməlidir, məsələn: Rasouli_Aliakbar_APPLICATION_OF...
Tezisin adından yuxarıda sağdan aid olduğu seksiyanın nömrəsi göstərilir və sonra bir sətir buraxılır.
Tezisin mətni:
- Tezislər Word A4 formatında, Arial 12 pt şrifti ilə (sahələr: hər tərəfdən 2 sm qoyulmaqla), sətirlərarası 1.05 olmaqla, 1-2 səhifə həcmində olmalıdır;
- Abzaslar arasında məsafə qoyulmur, mətn hər iki tərəfdən düzləndirilir;
- Tezisin adı ortadan böyük hərflərlə Bold (qara) şriftlə, bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirdə ortadan adi şriftlə tezisin müəlliflərinin ad və soyadları (ad açıq yazılır), bir sətir buraxdıqdan sonra növbəti sətirin əvvəlindən hər müəllifin iş yeri, ölkəsi, korrespondent müəllifin e-mail ünvanı və mobil telefonu verilir;
- Bir sətir buraxıldıqdan sonra abzasdan (abzas - 1 sm) adi şriftlə əsas mətn başlanır.
Nümunə ilə buradan tanış ola bilərsiniz.
Tezislərin göndərilməsi üçün son tarix - 20.08.2022-ci ildir.
Vaxtında təqdim edilməmiş, elmi səviyyəsi tələblərə cavab verməyən, yuxarıda qeyd edilən qaydalara riayət olunmamış və ciddi redaktə edilməmiş tezislər qəbul edilməyəcək.

При организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА в сентябре 2022 года в городах Шуша и Баку состоится международная конференция на тему «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы Шуши и прилегающих территорий: взгляд в будущее» (в гибридном формате).
Темы конференции:
- Разнообразие флоры, фауны, микобиоты, биоресурсов лекарственного значения, вопросы их восстановления, охраны и рационального использования;
- Лесные и пастбищные экосистемы региона;
- Красные списки Шуши и прилегающих территорий, вопросы интродукции и реинтродукции;
- Охраняемые территории Карабаха, текущая ситуация и перспективы;
- Генетические ресурсы и продовольственная безопасность региона;
- Современные подходы в восстановлении, рациональном и безопасном использовании водных и земельных ресурсов Шуши и прилегающих территорий;
- Восстановление и развитие сельского хозяйства в регионе;
- Разнообразие и перспективы развития аквакультуры;
- Геронтологические исследования;
- Вопросы биобезопасности;
- Экотуризм и биоразнообразие;
- Зеленая экономика.
Тезисы должны быть отправлены на электронный адрес [email protected]
Язык конференции: азербайджанский и английский
В тематическом поле письма обязательно должны быть написаны слова «Шуша-Карабахская конференция». Имя файла тезиса должно начинаться с фамилии и имени первого автора, написанных латинскими буквами, за которыми следуют первые слова названия тезиса, например: Rasouli_Aliakbar_APPLICATION_OF...
Над названием тезиса справа указывается номер раздела, к которому она относится, а затем пропускается строка.
Текст тезиса:
- Тезисы должны быть в формате Word A4, шрифтом Arial 12 pt (поля: с отступом 2 см с каждой стороны), размером 1-2 страницы, с межстрочным интервалом 1,05;
- Расстояние между абзацами не устанавливается, текст выравнивается с обеих сторон;
- Название тезисов должно быть написано жирным (черным) шрифтом (Bold) с прописными буквами от середины до конца, после пропускания одной строки в следующей строке обычным шрифтом от середины до конца указываются имя и фамилия авторов тезиса (имя пишется открыто), после пропускания одной строки в начале следующей строки указываются место работы каждого автора, страна, адрес электронной почты и мобильный телефон автора-корреспондента;
- С абзаца (абзац - 1 см) после пропуска одной строки начинается основной текст обычным шрифтом.
С примером можно ознакомиться здесь.
Крайний срок для отправки тезисов - 20.08.2022.
Тезисы, которые не были представлены вовремя, не соответствовали требованиям научного уровня, не соответствовали вышеуказанным правилам, а также не были серьезно отредактированы, не будут приняты.