Cənab Prezident İlham Əliyevin Fərmanı elm və təhsil ictimaiyyəti qarşısında yeni vəzifələr müəyyənləşdirir
29.07.2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərman imzalamışdır. Fərmanda elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi və bu sahələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə  mühüm struktur dəyişiklikləri yer almışdır.
İstər müasir dünyanın çağırışları, istərsə də ölkənin yeni sosial-iqtisadi reallıqları kontekstində strateji əhəmiyyətə malik elm və təhsilin müasir tələblər səviyyəsində inkişafı baxımından Fərman olduqca mühüm əhəmiyyətə malikdir. Belə ki, dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin təcrübəsi göstərir ki, müasir dövrdə bütün istiqamətlərdə həyata keçirilən strategiyaların, cəmiyyətin inkişafına təsir edən siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni, meqalayihə və konsepsiyaların, innovasiya ekosistemlərinin əsasında, istisnasız olaraq, elmin və təhsilin inkişafı, o cümlədən yüksəkhazırlıqlı kadr potensialı dayanır. Odur ki, ölkədə yeni reallığın yarandığı hazırkı şəraitdə elmi potensialın inkişafı strateji əhəmiyyət daşıyır. Məhz bunun nəticəsidir ki, son on ildə sürətlə inkişaf edərək regionun lider dövlətinə çevrilən Azərbaycanda elmi fəaliyyət sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir. Heç də təsadüfi deyildir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 22 iyul 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda son 10 ildə əldə edilmiş əsas nailiyyətlərdən biri kimi, elmi fəaliyyət sahəsində olan uğurlar xüsusi olaraq qeyd edilmişdir. Sənəddə göstərilir ki, son 10 ildə “elmi tədqiqat potensialı müasirləşdirilmiş, tətbiqyönlü tədqiqatların aparılması genişləndirilmiş, müasir texnologiyaların tətbiqi imkanları yaranmış və bu prosesdə əqli mülkiyyətin rolu artırılmışdır.
Elmin müxtəlif sahələri üzrə tədqiqatlara dair nəşrlərin sayı sürətlə artmışdır. Son 5 ildə akademik nəşrlərin sayı 80% artmış və Cənubi Qafqaz ölkələri arasında Azərbaycan bu göstərici üzrə 2018-ci ildən etibarən hər il mütəmadi olaraq birinci yerdə qərarlaşmışdır. Son 4 ildə əqli mülkiyyət sahəsində institusional islahat nəticəsində Qlobal Rəqabətlilik İndeksində ölkəmiz “Əqli mülkiyyətin qorunması” göstəricisi üzrə 140 ölkə sırasında 71-ci yerdən 30-cu yerə irəliləmiş, yaradıcı iqtisadiyyatın ÜDM-dəki payı 3,5%-dən 5,3%-ə yüksəlmişdir”.
Cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş Strategiyada əksini tapmış bu nailiyyətlər son 10 ildə dövlətin elmi fəaliyyət sahəsində həyata keçirdiyi siyasətin nəticəsi olaraq Azərbaycan alimlərinin gərgin əməyi və səyi hesabına mümkün olmuşdur.
Bütün bunlarla yanaşı, onu da qeyd etmək lazımdır ki, zəngin ənənələrə, güclü elmi potensiala malik Azərbaycan elminin və təhsilinin dövlətin sosial-iqtisadi inkişafında daha yaxından iştirakının təmin edilməsi və modernləşdirilməsi üçün idarəetmənin optimallaşdırılması və strukturun təkmilləşdirilməsi istiqamətində konkret tədbirlərin həyata keçirilməsi hazırda qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Belə ki, elmin cəmiyyətin və dövlətin inkişafının fundamental əsaslarından biri kimi rolu və əhəmiyyətinin yeni yanaşmalar və çağırışlar baxımından dərk olunması üçün qarşıda həyata keçirilməsi zəruri olan xeyli vəzifələr vardır.
Son illər Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin mühüm istiqamətlərindən birini idarəetmə sisteminin optimallaşdırılması, şəffaflığın artırılması, yeni idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi və kadrlardan daha səmərəli istifadə edilməsi kimi kompleks yeniliklər təşkil edir. Bu islahatların əsas məqsədi ölkənin siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının əsaslı şəkildə modernləşdirilməsidir. Belə bir şəraitdə elmi fəaliyyət sahəsində struktur islahatları, elm və təhsili vahid sistemdə birləşdirən dövlət tənzimlənməsinin həyata keçirilməsi, elmi istiqamətlərin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, elmin nəticəliliyinə, milli və dövlətçilik mənafelərinə uyğunluğu, kadr təminatı və sair sahələrdə köklü və konseptual islahatların aparılması vacib idi.
Bu baxımdan Fərman mövcud reallıqlar nəzərə alınaraq, Azərbaycan elminin strukturunun, əsasən, ölkə maraqlarına uyğun olaraq çevik və səmərəli formalarda yenidən təşkili zərurətindən irəli gələrək olduqca mühüm funksional əhəmiyyətə malikdir. Heç şübhəsiz ki, Fərman elmi fəaliyyət sahəsində əlaqələndirmə, koordinasiya və qiymətləndirmənin gerçəkləşdirilməsinə nail olunması, bu sahənin struktur və idarəetmə baxımından əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsində ciddi rol oynayacaqdır.
Cənab Prezidentin bu Fərmanı səksən ilə yaxın olduqca şərəfli bir inkişaf yolu keçmiş, mövcud olduğu bütün dövrlərdə ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına mühüm töhfələr vermiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müasir şəraitdə yeni tərəqqi mərhələsinə daxil olması baxımından mühüm rola malikdir. İndi AMEA-nın üzvləri, onun respublika elmi potensialının əsas hissəsini təşkil edən ziyalı ordusu Akademiyanın modernləşməsi üçün Fərmanda qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində bütün səylərini birləşdirməlidirlər.
Fərman respublikanın elm və təhsil ictimaiyyəti qarşısında yeni, olduqca mühüm vəzifələr müəyyənləşdirir. Vəzifəsindən, yaşından asılı olmayaraq respublikanın  elm və təhsil sahəsində çalışan əməkdaşları bu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün bütün səylərini, intellektual potensialını, inzibati-təşkilati, mənəvi-ideoloji resurslarını birləşdirməli, cənab Prezidentin rəhbərlik etdiyi dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində daha yaxından iştirak etməlidirlər.
AMEA-nın rəhbərliyi və kollektivi ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyasının yeni mərhələyə qədəm qoyması baxımından geniş imkanlar açan bu Fərmana görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə öz dərin minnətdarlığını bildirir.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 28 июля 2022 года подписал Указ “О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике”. Указ содержит важные структурные изменения с целью укрепления взаимодействия науки и образования и совершенствования управления в этих сферах.
Как в условиях вызовов современного мира, так и в контексте новых социально-экономических реалий страны, Указ имеет чрезвычайно важное значение с точки зрения развития стратегически важных наук и образования на уровне современных требований. Так, опыт развитых стран мира показывает, что в основе стратегий, реализуемых в современном мире по всем направлениям, политических, социально-экономических, культурных, мегапроектов и концепций, влияющих на развитие общества, инновационных экосистем, без исключения, лежит развитие науки и образования, в том числе высококвалифицированного кадрового потенциала. Поэтому в нынешних условиях, когда в стране складывается новая реальность, развитие научного потенциала имеет стратегическое значение. Именно в результате этого в Азербайджане, быстро развивающемся за последнее десятилетие и ставшем государством-лидером региона, были достигнуты важные успехи в научной деятельности. Не случайно в “Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы”, утвержденной распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 22 июля 2022 года, в качестве одного из основных достижений за последние 10 лет были особо отмечены успехи в научной деятельности. В документе указывается, что за последние 10 лет “модернизирован научно-исследовательский потенциал, расширено проведение прикладных исследований, созданы возможности применения современных технологий, повышена роль интеллектуальной собственности в этом процессе".
Стремительно росло количество публикаций, посвященных исследованиям в различных областях науки. За последние 5 лет количество академических публикаций выросло на 80% и Азербайджан ежегодно, начиная с 2018 года, занимает первое место среди стран Южного Кавказа по этому показателю. За последние 4 года в результате институциональной реформы в области интеллектуальной собственности в Индексе глобальной конкурентоспособности наша страна поднялась с 71-го на 30-е место среди 140 стран по показателю “Защита интеллектуальной собственности”, доля творческой экономики в ВВП выросла с 3,5% до 5,3%”.
Эти достижения, отраженные в Стратегии, утвержденной господином Президентом Ильхамом Алиевым, стали возможными благодаря упорному труду и усилиям азербайджанских ученых в результате политики, проводимой государством в сфере научной деятельности за последние 10 лет.
Наряду со всем этим, следует отметить, что реализация конкретных мер по оптимизации управления и совершенствованию структуры для обеспечения более тесного участия азербайджанской науки и образования, обладающей богатыми традициями, мощным научным потенциалом, в социально-экономическом развитии государства является одной из основных задач, стоящих перед ней в настоящее время. Таким образом, для понимания роли и значения науки как одной из фундаментальных основ развития общества и государства с точки зрения новых подходов и вызовов перед ней стоит ряд задач, которые необходимо реализовать.
Одним из важных направлений политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым в последние годы, являются такие комплексные инновации, как оптимизация системы управления, повышение прозрачности, внедрение новых механизмов управления и более эффективное использование кадров. Основной целью этих реформ является коренная модернизация политической, экономической и культурной жизни страны. В таких условиях важное значение имели структурные реформы в сфере научной деятельности, осуществление государственного регулирования, объединяющего науку и образование в единую систему, приведение научных направлений в соответствие с требованиями современного времени, проведение коренной и концептуальной реформы в области результативности науки, соответствия национальным и государственным интересам, кадрового обеспечения и др.
С этой точки зрения Указ имеет очень важное функциональное значение, исходя из необходимости реорганизации структуры азербайджанской науки в гибких и эффективных формах, в основном в соответствии с интересами страны, с учетом существующих реалий. Несомненно, Указ будет играть серьезную роль в достижении координации и оценки в области научной деятельности, а также в коренном совершенствовании этой области с точки зрения структуры и управления.
Этот Указ Президента играет важную роль с точки зрения вступления в современных условиях на новый этап прогресса Национальной Академии Наук Азербайджана, которая за почти восемьдесят лет прошла весьма славный путь развития, внесла значительный вклад в социально-экономическое и культурно-духовное развитие страны за все время своего существования. Теперь члены НАНА, армия интеллигенции, составляющая основную часть научного потенциала республики, должны объединить все усилия в направлении реализации задач, поставленных в Указе для модернизации Академии.
Указ определяет новые, достаточно важные задачи перед научной и образовательной общественностью республики. Сотрудники республики, работающие в области науки и образования, независимо от должности, возраста, должны объединить все свои усилия, интеллектуальный потенциал, административно-организационные, духовно-идеологические ресурсы для выполнения этих задач, более тесно участвовать в реализации государственной политики, проводимой господином Президентом.
Руководство и коллектив НАНА выражает глубокую благодарность Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву за этот Указ, открывший широкие возможности с точки зрения вступления в новый этап интеграции науки и образования в нашей стране.