Cənab Prezident İlham Əliyevin Fərmanı elm və təhsil ictimaiyyəti qarşısında yeni vəzifələr müəyyənləşdirir
29.07.2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərman imzalamışdır. Fərmanda elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi və bu sahələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə  mühüm struktur dəyişiklikləri yer almışdır.
İstər müasir dünyanın çağırışları, istərsə də ölkənin yeni sosial-iqtisadi reallıqları kontekstində strateji əhəmiyyətə malik elm və təhsilin müasir tələblər səviyyəsində inkişafı baxımından Fərman olduqca mühüm əhəmiyyətə malikdir. Belə ki, dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin təcrübəsi göstərir ki, müasir dövrdə bütün istiqamətlərdə həyata keçirilən strategiyaların, cəmiyyətin inkişafına təsir edən siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni, meqalayihə və konsepsiyaların, innovasiya ekosistemlərinin əsasında, istisnasız olaraq, elmin və təhsilin inkişafı, o cümlədən yüksəkhazırlıqlı kadr potensialı dayanır. Odur ki, ölkədə yeni reallığın yarandığı hazırkı şəraitdə elmi potensialın inkişafı strateji əhəmiyyət daşıyır. Məhz bunun nəticəsidir ki, son on ildə sürətlə inkişaf edərək regionun lider dövlətinə çevrilən Azərbaycanda elmi fəaliyyət sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir. Heç də təsadüfi deyildir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 22 iyul 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda son 10 ildə əldə edilmiş əsas nailiyyətlərdən biri kimi, elmi fəaliyyət sahəsində olan uğurlar xüsusi olaraq qeyd edilmişdir. Sənəddə göstərilir ki, son 10 ildə “elmi tədqiqat potensialı müasirləşdirilmiş, tətbiqyönlü tədqiqatların aparılması genişləndirilmiş, müasir texnologiyaların tətbiqi imkanları yaranmış və bu prosesdə əqli mülkiyyətin rolu artırılmışdır.
Elmin müxtəlif sahələri üzrə tədqiqatlara dair nəşrlərin sayı sürətlə artmışdır. Son 5 ildə akademik nəşrlərin sayı 80% artmış və Cənubi Qafqaz ölkələri arasında Azərbaycan bu göstərici üzrə 2018-ci ildən etibarən hər il mütəmadi olaraq birinci yerdə qərarlaşmışdır. Son 4 ildə əqli mülkiyyət sahəsində institusional islahat nəticəsində Qlobal Rəqabətlilik İndeksində ölkəmiz “Əqli mülkiyyətin qorunması” göstəricisi üzrə 140 ölkə sırasında 71-ci yerdən 30-cu yerə irəliləmiş, yaradıcı iqtisadiyyatın ÜDM-dəki payı 3,5%-dən 5,3%-ə yüksəlmişdir”.
Cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş Strategiyada əksini tapmış bu nailiyyətlər son 10 ildə dövlətin elmi fəaliyyət sahəsində həyata keçirdiyi siyasətin nəticəsi olaraq Azərbaycan alimlərinin gərgin əməyi və səyi hesabına mümkün olmuşdur.
Bütün bunlarla yanaşı, onu da qeyd etmək lazımdır ki, zəngin ənənələrə, güclü elmi potensiala malik Azərbaycan elminin və təhsilinin dövlətin sosial-iqtisadi inkişafında daha yaxından iştirakının təmin edilməsi və modernləşdirilməsi üçün idarəetmənin optimallaşdırılması və strukturun təkmilləşdirilməsi istiqamətində konkret tədbirlərin həyata keçirilməsi hazırda qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Belə ki, elmin cəmiyyətin və dövlətin inkişafının fundamental əsaslarından biri kimi rolu və əhəmiyyətinin yeni yanaşmalar və çağırışlar baxımından dərk olunması üçün qarşıda həyata keçirilməsi zəruri olan xeyli vəzifələr vardır.
Son illər Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin mühüm istiqamətlərindən birini idarəetmə sisteminin optimallaşdırılması, şəffaflığın artırılması, yeni idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi və kadrlardan daha səmərəli istifadə edilməsi kimi kompleks yeniliklər təşkil edir. Bu islahatların əsas məqsədi ölkənin siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının əsaslı şəkildə modernləşdirilməsidir. Belə bir şəraitdə elmi fəaliyyət sahəsində struktur islahatları, elm və təhsili vahid sistemdə birləşdirən dövlət tənzimlənməsinin həyata keçirilməsi, elmi istiqamətlərin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, elmin nəticəliliyinə, milli və dövlətçilik mənafelərinə uyğunluğu, kadr təminatı və sair sahələrdə köklü və konseptual islahatların aparılması vacib idi.
Bu baxımdan Fərman mövcud reallıqlar nəzərə alınaraq, Azərbaycan elminin strukturunun, əsasən, ölkə maraqlarına uyğun olaraq çevik və səmərəli formalarda yenidən təşkili zərurətindən irəli gələrək olduqca mühüm funksional əhəmiyyətə malikdir. Heç şübhəsiz ki, Fərman elmi fəaliyyət sahəsində əlaqələndirmə, koordinasiya və qiymətləndirmənin gerçəkləşdirilməsinə nail olunması, bu sahənin struktur və idarəetmə baxımından əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsində ciddi rol oynayacaqdır.
Cənab Prezidentin bu Fərmanı səksən ilə yaxın olduqca şərəfli bir inkişaf yolu keçmiş, mövcud olduğu bütün dövrlərdə ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına mühüm töhfələr vermiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müasir şəraitdə yeni tərəqqi mərhələsinə daxil olması baxımından mühüm rola malikdir. İndi AMEA-nın üzvləri, onun respublika elmi potensialının əsas hissəsini təşkil edən ziyalı ordusu Akademiyanın modernləşməsi üçün Fərmanda qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində bütün səylərini birləşdirməlidirlər.
Fərman respublikanın elm və təhsil ictimaiyyəti qarşısında yeni, olduqca mühüm vəzifələr müəyyənləşdirir. Vəzifəsindən, yaşından asılı olmayaraq respublikanın  elm və təhsil sahəsində çalışan əməkdaşları bu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün bütün səylərini, intellektual potensialını, inzibati-təşkilati, mənəvi-ideoloji resurslarını birləşdirməli, cənab Prezidentin rəhbərlik etdiyi dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində daha yaxından iştirak etməlidirlər.
AMEA-nın rəhbərliyi və kollektivi ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyasının yeni mərhələyə qədəm qoyması baxımından geniş imkanlar açan bu Fərmana görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə öz dərin minnətdarlığını bildirir.

The Decree of President Ilham Aliyev defines new tasks for science and the educational community
On July 28, 2022, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a Decree “On some measures to improve management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan”. The Decree contains important structural changes in order to strengthen the interaction of science and education and improve management in these areas.
Both in the context of the challenges of the modern world and in the context of the new socio-economic realities of the country, the Decree is extremely important from the point of view of the development of strategically important sciences and education at the level of modern requirements. Thus, the experience of the developed countries of the world shows that the development of science and education, including highly qualified human resources, is the basis of strategies implemented in the modern world in all areas, political, socio-economic, cultural, megaprojects and concepts affecting the development of society, innovative ecosystems, without exception. Therefore, in the current conditions, when a new reality is emerging in the country, the development of scientific potential is of strategic importance. It is as a result of this that important achievements in scientific activity have been achieved in Azerbaijan, which has been rapidly developing over the past decade and has become a leading state in the region. It is no coincidence that in the “Strategy of socio-economic development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026”, approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated July 22, 2022, as one of the main achievements over the past 10 years, achievements in scientific activity were highlighted. The document states that over the past 10 years, “the research potential has been modernized, applied research has been expanded, opportunities for the use of modern technologies have been created and the role of intellectual property in this process has been increased.”
The number of publications devoted to research in various fields of science was growing rapidly. Over the past 5 years, the number of academic publications has increased by 80% and Azerbaijan annually, starting in 2018, ranks first among the countries of the South Caucasus in this indicator. Over the past 4 years, as a result of institutional reform in the field of intellectual property in the Global Competitiveness Index, our country has risen from 71st to 30th place among 140 countries in terms of “Intellectual Property protection”, the share of the creative economy in GDP has increased from 3.5% to 5.3%.”
These achievements, reflected in the Strategy approved by Mr. President Ilham Aliyev, became possible thanks to the hard work and efforts of Azerbaijani scientists as a result of the policy pursued by the state in the field of scientific activity over the past 10 years.
Along with all this, it should be noted that the implementation of specific measures to optimize management and improve the structure to ensure closer participation of Azerbaijani science and education, which has rich traditions and powerful scientific potential, in the socio-economic development of the state is one of the main tasks facing it at present. Thus, in order to understand the role and importance of science as one of the fundamental foundations of the development of society and the state from the point of view of new approaches and challenges, it faces a number of tasks that need to be implemented.
One of the important policy directions pursued by President Ilham Aliyev in recent years is such complex innovations as optimization of the management system, increasing transparency, introduction of new management mechanisms and more efficient use of personnel. The main goal of these reforms is the radical modernization of the political, economic and cultural life of the country. In such conditions, structural reforms in the field of scientific activity, the implementation of state regulation that unites science and education into a single system, bringing scientific directions in line with the requirements of modern times, carrying out fundamental and conceptual reforms in the field of scientific performance, compliance with national and state interests, staffing, etc. were important.
From this point of view, the Decree has a very important functional significance, based on the need to reorganize the structure of Azerbaijani science in flexible and effective forms, mainly in accordance with the interests of the country, taking into account existing realities. Undoubtedly, the Decree will play a serious role in achieving coordination and evaluation in the field of scientific activity, as well as in radically improving this area in terms of structure and management.
This Presidential Decree plays an important role in terms of entering a new stage of progress in modern conditions of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, which for almost eighty years has passed a very glorious path of development, has made a significant contribution to the socio-economic, cultural and spiritual development of the country throughout its existence. Now the members of ANAS, the army of intelligentsia, which makes up the bulk of the scientific potential of the republic, must unite all efforts towards the implementation of the tasks set out in the Decree for the modernization of the Academy.
The Decree defines new, rather important tasks for the scientific and educational community of the republic. Employees of the republic working in the field of science and education, regardless of their position, age, should combine all their efforts, intellectual potential, administrative, organizational, spiritual and ideological resources to fulfill these tasks, participate more closely in the implementation of the state policy pursued by Mr. President.
The leadership and staff of ANAS expresses deep gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, for this Decree, which opened up wide opportunities in terms of entering a new stage of integration of science and education in our country.