“Horizon Avropa” Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi yenilənib
Avropa Komissiyasının çərçivə proqramlarının 2021-2027-ci illər üzrə növbəti mərhələsi “Horizon Avropa” (“Horizon Europe”) tədqiqat və innovasiya üzrə ən böyük proqramdır və büdcəsi 95.5 milyard avro təşkil edir. Sağlamlıq, mədəniyyət, kreativlik, inklüziv cəmiyyət, rəqəmsal, sənaye, kosmos, iqlim, enerji, mobillik, qida, bioiqtisadiyyat, milli resurslar, kənd təsərrüfatı, ətraf mühit və s. kimi sahələri əhatə edən bu proqramda Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri kimi iştirak edir.
Horizon proqramlarının imkanlarından istifadə etmək, çağırış haqqında məlumatı yerli təşkilatlar və mütəxəssislər arasında mütəmadi yaymaq, tərəfdaşların seçilməsi, layihələrin hazırlanması və təqdim edilməsinə dəstək göstərmək üçün Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi (MƏŞŞ) fəaliyyət göstərir. Digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da bu MƏŞŞ Avropa Komissiyasının nümayəndələri ilə onlayn formatda keçirilən görüş və müzakirələr əsasında “Horizon Avropa” istiqamətləri üzrə yenilənib. MƏŞŞ koordinatoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, üzvlər olaraq müvafiq dövlət qurumları, elm, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin mütəxəssisləri və əlaqələndirici kimi AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsi müəyyənləşdirilib.
“Horizon Avropa” portalında Azərbaycanın Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi haqqında məlumat, şəbəkə üzvlərinin əlaqə vasitələri yerləşdirilib.
MƏŞŞ üzvləri haqqında məlumatı, həmçinin buradan əldə edə bilərsiniz.
Qeyd edək ki, son illər MƏŞŞ üzvlərinin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın alim və mütəxəssislərinin “Horizon” proqramlarında iştirak fəallığı artıb, bu göstərici xüsusilə Mari Sklodovska-Küri və COST proqramları üzrə nəzərəçarpandır.

Обновлена Сеть национальных координирующих лиц по программе “Horizon Europe”
Очередной этап рамочных программ Европейской комиссии на 2021-2027 годы составляет крупнейшая программа по исследованиям и инновациям Horizon Europe с бюджетом 95,5 миллиарда евро.Как страна Восточного партнерства, Азербайджан также участвует в этой программе, охватывающей такие сферы, как здоровье, культура, креативность, инклюзивное общество, цифровое, промышленное, космическое, климатическое, энергетическое, мобильное, продовольственное, биоэкономическое, национальные ресурсы, сельское хозяйство, окружающая среда и т.д.
Чтобы использовать возможности программ “Horizon”, регулярно распространять информацию о вызове среди местных организаций и специалистов, оказывать поддержку в выборе партнеров, разработке и представлении проектов, действует Сеть национальных координирующих лиц (СНКЛ). Как и в других странах, в Азербайджане данное совещание было обновлено по направлениям “Horizon Europe” на основе встреч и обсуждений, проводимых в онлайн-формате с представителями Еврокомиссии. Координатором СНКЛ стал вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, членами-специалисты соответствующих государственных структур, учреждений науки, образования и здравоохранения,а координаторами-Отдел международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА.
На портале “Horizon Europe” размещена информация о Сети национальных координирующих лиц Азербайджана,а также средства связи членов сети.
Информацию об участниках тренинга вы также можете получить здесь.
Отметим, что в последние годы в результате деятельности членов СНКЛ возросла активность участия азербайджанских ученых и специалистов в программах “Horizon”, что особенно заметно по программам Марии Склодовской-Кюри и COST.