Botanika İnstitutunda “Azərbaycan məktəbi” jurnalının redaksiya heyətinin üzvləri ilə görüş keçirilib
17.10.2022
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin “Azərbaycan məktəbi” jurnalının redaksiya heyətinin təklifi ilə Botanika İnstitutunda görüş keçirilib. Tədbiri Botanika İnstitunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açaraq, görüşdən məmnunluğunu bildirib.
Jurnalın baş redaktoru Arzu Soltan jurnalın yaranma tarixi, müasir fəaliyyəti və uğurları haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, “Azərəbaycan məktəbi” jurnalı pedaqoji mətbuat tariximizdə ən uzunömürlü akademik jurnal hesab olunur.  Təməli 1924-cü ildə qoyulan jurnal 1930-cu illərə qədər "Yeni məktəb", 1930-1941-ci illərdə "Müəllimə kömək" adlandırılıb, 1943-cü ildən başlayaraq isə "Azərbaycan məktəbi" adı ilə dərc olunur. O, qeyd edib ki, yaxın zamanda 100 illiyi qeyd ediləcək jurnal Azərbaycanda təhsil sisteminin inkişafında, qabaqcıl təcrübənin öyrənilib yayılmasında, görkəmli alimlərin fikir və ideyalarının cəmiyyətə təqdim olunmasında, elmi, pedaqoji təfəkkürün formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayıb.
Baş redaktorun müavini Nəsrəddin Musayev jurnalın fəaliyyət tarixi haqqında danışıb. Natiq deyib ki, “Azərbaycan məktəbi” jurnalının Azərbaycanda təhsilin və pedaqoji elmlərin inkişafında, kadr hazırlığında, pedaqoji biliklərin təbliğində, klassik pedaqoqların əsərlərinin nəşrində misilsiz xidmətləri olmuşdur. Təhsil işçilərinin ən yaxın köməkçisi olan bu jurnalın indiyə qədər yalnız “Azərbaycan məktəbi” adı ilə 686 nömrəsi dərc olunub. Azərbaycan xalq pedaqogikası, etnopedaqogika, etnopsixologiya məsələləri, maarifçi ideyalar, məktəb tariximizlə bağlı araşdırmalar, xalqımızın mütərəqqi ziyalılarının, mütəfəkkirlərin təhsil və tərbiyə haqqındakı fikirləri ilk dəfə, demək olar ki, bu pedaqoji mətbuat orqanında dərc olunub. Qeyd edib ki, “Azərbaycan məktəbi” jurnalı Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi nəşrlər sırasında yer alır, eləcə də bir sıra beynəlxalq indekslərdə tanınır.
Sonda S. İbadullayeva müasir tələblərə uyğun hazırlanan “Azərbaycan məktəbi” jurnalının elmin təhsilə inteqrasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Alim aktual məzmunlu elmi araşdırmalara və elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesində tətbiqinə aid məqalələrin bu jurnalda dərc olunmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb. Botanika İnstitutu ilə “Azərbaycan məktəbi” jurnalı arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə İnstitunun icracı direktoru, b.e.d., dosent Şakir Qasımov, b.e.d. dosent Aydın Əsgərov, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aydan Zeynalova və başqalarının iştirakı ilə birgə əməkdaşlıq imkanları, elmi məqalələrin nəşri və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting with the members of the editorial board of "Azerbaijan School" magazine was held at the Institute of Botany
17.10.2022
A meeting was held at the Institute of Botany at the suggestion of the editorial board of the magazine "Azerbaijan School" of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by the general director of the Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Sayyare Ibadullayeva, who expressed her satisfaction with the meeting.
The editor-in-chief of the magazine, Arzu Soltan, gave detailed information about the history of the magazine, its current activities and successes. He said that "Azerbaijan School" magazine is considered the longest-lived academic magazine in the history of our pedagogical press. The magazine, founded in 1924, was called "New School" until the 1930s, "Help for the Teacher" in 1930-1941, and was published under the name "Azerbaijani School" starting from 1943. He noted that the magazine, which will soon celebrate its 100th anniversary, played an important role in the development of the educational system in Azerbaijan, in the study and dissemination of advanced experience, in presenting the ideas and ideas of outstanding scientists to the society, and in the formation of scientific and pedagogical thinking.
Deputy editor-in-chief Nasreddin Musayev spoke about the history of the magazine. The speaker said that "Azerbaijani School" magazine has had unparalleled services in the development of education and pedagogical sciences in Azerbaijan, in staff training, in the promotion of pedagogical knowledge, and in publishing the works of classical pedagogues. 686 issues of this magazine, which is the closest assistant to educators, have been published so far only under the name "Azerbaijan school". Issues of Azerbaijani folk pedagogy, ethnopedagogy, ethnopsychology, enlightened ideas, researches about our school history, ideas of progressive intellectuals and thinkers of our nation about education and training were published for the first time in this pedagogical press. He noted that the magazine "Azerbaijan School" is among the publications recommended by the Higher Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan, as well as recognized in a number of international indexes.
In the end, S. Ibadullayeva said that the "Azerbaijan School" magazine, prepared according to modern requirements, is of great importance in terms of integrating science into education. The scientist drew attention to the necessity of publishing articles related to relevant scientific research and the application of the results of scientific research in the educational process in this journal. He emphasized the importance of strengthening cooperation between the Institute of Botany and the magazine "Azerbaijan School».
In the event, with the participation of the executive director of the Institute, doctor of biological sciences, associate professor Shakir Gasimov, doctor of biological sciences, associate professor Aydin Askerov,phd in biology, associate professor Rashad Salimov, the chairman of the Council of Young Scientist and Specialists Aydan Zeynalova and others, ideas were exchanged on the possibilities of joint cooperation, publication of scientific articles and other issues.