AMEA-nın gənc alimlərinin Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin illik hesabatları dinlənilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının illik hesabatları dinlənilib. Məruzələr elmi bölməyə aid 8 institutun GAMŞ sədrləri tərəfindən təqdim edilib.
Tədbir 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etməklə başlayıb.
Hesabatı giriş sözü ilə açan AMEA GAMŞ-ın sədri, k.ü.f.d. Elmir Babayev əvvəlcə qarşıdan gələn Zəfər Günü münasibətilə gəncləri təbrik edib, keçdiyimiz zəfər yolundan, qəhrəman şəhid və qazilərimizdən bəhs edib. E.Babayev GAMŞ BTEB-in institutlarının elmi və ictimai fəaliyyətdə daima fəal olduqlarını vurğulayıb, onlara uğurlar arzulayıb.
Hesabat iclası Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun GAMŞ sədri, həmçinin GAMŞ Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin katibi Nərgiz Bayramovanın məruzəsi ilə başlayıb. Məruzəçi institutun gənc alimlərinin cari ildə iştirak etdikləri beynəlxalq və yerli konfrans və tədbirlər, həmçinin qrant layihələri barədə məlumat verib, il ərzində çap olunmuş elmi əsərlərin sayını açıqlayıb. N.Bayramova xüsusi olaraq bu ilin önəmli nailiyyətlərindən birinin 2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatına elm üzrə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyar İnstitutunun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Axundovanın layiq görüldüyünü vurğulayıb.
Botanika İnstitutunu təmsil edən GAMŞ sədri Aydan Zeynalova institutun gənc alim və tədqiqatçılarının həm elmi, həm də ictimai fəaliyyətini diqqətə çatdırıb. Nəşr edilmiş məqalə və tezislər, eləcə də yerli və beynəlxalq konfranslarda gənclərin fəal iştirakları haqqında məlumat verib. A.Zeynalova, həmçinin elmi fəaliyyətin genişləndirilməsi istiqamətində institutda görülən işlərdən bəhs edib.
Zoologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Leyla Nadirli tədbirlər planı üzrə institutlarında keçirilmiş tədbirlərdən, KİV-də çıxışlardan, ezamiyyə və nəşrlərdən bəhs edərək gənclərin fəal iştirakını xüsusi vurğulayıb.
Fiziologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Nərmin Bağırova məruzəsində cari ildə şuranın təşkil etdiyi tədbirlərdən bəhs edib. N.Bağırova Gənclər və İdman Nazirliyi, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Gənc alimlərin yay düşərgəsində fəal iştirak edən gənclər barədə də məlumat verib.
Mikrobiologiya İnstitutu üzrə illik hesabatı tədqim edən sədr Aytən Əliyeva GAMŞ-ın qarşısına qoyulmuş vəzifələrdən, icra edilmiş kompleks tədbirlərdən söz açaraq, institutun hazırda KTN-nin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə bir sıra sahələrdə praktiki layihələr həyata keçirdiyini qeyd edib.
Dendrologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Leyla Atayeva tərəfindən təqdim olunmuş hesabat zamanı institutun gənclərinin cari ildə 16 beynəlxalq, 11 yerli olmaqla 22 tam dərc edilmiş, 5 çapta olan məqalə, 13 beynəlxalq, 12 yerli olmaqla 14 tam dərc edilmiş, 11 çapta olan tezislərinin olduğu qeyd edilib. Sədr, həmçinin gənclərin 2022-ci ildə  26 sertifikata layiq görüldüklərini, 4 dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi, 1 dissertasiya işinin müdafiəsi, həmçinin şura tərəfindən təşkil edilmiş 2 xeyriyyə işinin olduğunu vurğulayıb.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun GAMŞ sədri Günel Musayeva öz məruzəsində institutun Molekulyar genetika və genomika laboratoriyasının elmi işçisi Səbinə Fərhadovanın “Siçanın embrion kök hüceyrə modelləri üzərində insanın imprintinq xəstəliklərinə səbəb olan epigenetik mexanizmlərin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya müdafiəsinin 2022-ci il 9 iyun tarixində Monpelye Universitetində uğurla həyata keçirildiyini qeyd edib, bu nailiyyətin təkcə institut deyil, bütün bölmə üçün böyük uğur olduğunu vurğulayıb.
Torpaşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunu təmsil edən GAMŞ sədri Tərlan Yelmarlı institutlarında gənc alim və mütəxəssislərin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə respublika üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən hadisələrlə və anım günləri ilə əlaqəli təşkil edilmiş elmi-praktiki konfranslar və tədbirlərdən söz açıb.
Məruzələrin sonunda bölmənin hesabatı yüksək qiymətləndirilib, şuranın gələcək fəaliyyəti, gənclərin elmi və ictimai sferada aktiv olmalarını optimallaşdırmaq və daha da irəlilətmək üçün fikir mübadiləsi aparılıb.

In the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the annual reports of the institutes of the Biological and Medical Sciences Division of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) of ANAS. Reports were presented by CYSS chairmen of 8 institutes belonging to the scientific department.
The event began with a one-minute silence commemorating the souls of martyrs who heroically died in the 44-day Patriotic War.
The chairman of ANAS CYSS, PhD in chemistry Elmir Babayev who opened the report with an introductory speech, first congratulated the young people on the occasion of the upcoming Victory Day and talked about the path of victory we have passed, our heroic martyrs and veterans. E. Babayev CYSS emphasized that the institutes of DBMS are always active in scientific and social activities, and wished them success.
The report session began with the report of Nargiz Bayramova, the chairwoman of CYSS of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, and also the secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of CYSS. The speaker informed about the international and local conferences and events attended by young scientists of the institute in current year, as well as grant projects, and announced the number of scientific works published during the year. N. Bayramova especially emphasized that one of the most important achievements of this year was the awarding of the 2022 Presidential Youth Award to Lala Akhundova, a junior researcher at the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
Aydan Zeynalova, the chairwoman of CYSS, representing the Institute of Botany, drew attention to both the scientific and social activities of the institute's young scientists and researchers. She gave information about the published articles and theses, as well as the active participation of young people in local and international conferences. A. Zeynalova also spoke about the work done at the institute in the direction of expanding scientific activity.
Leyla Nadirli, chairwoman of CYSS of the Institute of Zoology, spoke about the events held in her institution according to the plan of events, speeches in the mass media, visits and publications, and emphasized the active participation of young people.
In his report, the chairwoman of CYSS of the Institute of Physiology, Narmin Baghirova, talked about the events organized by the council in the current year. N.Baghirova also informed about the young people actively participating in the summer camp of young scientists organized jointly by the Ministry of Youth and Sports and the Council of Young Scientists and Experts.
Ayten Aliyeva, who presented the annual report on the Institute of Microbiology, spoke about the tasks set before CYSS, the comprehensive measures implemented, and said that the institute is currently implementing practical projects in a number of fields with the Scientific-Research Institute of Fruit and Tea Cultivation of the Ministry of Agriculture and the Scientific-Research Institute of Vegetables noted.
During the report presented by Leyla Atayeva, the head of the CYSS of the Institute of Dendrology, it was noted that in the current year, the young people of the institute have 22 fully published, 5 printed theses of which 16 international, 11 local, 14 fully published, 11 printed theses, including 13 international, 12 local. The chairwoman also emphasized that young people were awarded 26 certificates in 2022, preliminary discussion of 4 dissertations, defense of 1 dissertation, and 2 charity events organized by the council.
Chairwoman of CYSS of the Institute of Genetic Resources, Gunel Musayeva, in her report, said that Sabina Farhadova, a researcher at the Institute's Laboratory of Molecular Genetics and Genomics, successfully defended her dissertation on "Study of epigenetic mechanisms that cause human imprinting diseases on mouse embryonic stem cell models" on June 9, 2022 at the University of Montpellier. noted and emphasized that this achievement is a great success not only for the institute, but for the entire department.
Tarlan Yelmarlı, Chairman of CYSS, representing the Institute of Soil Science and Agrochemistry, spoke about the scientific-practical conferences and events organized by young scientists and specialists in their institutes related to the events and commemoration days of special importance for the republic.
At the end of the reports, the department's report was highly appreciated, ideas were exchanged to optimize and further advance the future activities of the council, the activeness of young people in the scientific and social spheres.