Botanika İnstitutunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə institutun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açıb. S.İbadullayeva bildirib ki, Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə idarəçiliyin möhkəmlənməsi, kadrlara qarşı tələbkarlığın artırılması nəticəsində iqtisadi-sosial sahədə böyük nailiyyətlər əldə edilmişdir. Heydər Əliyev 1990-cı ilin 20 yanvarında Sovet qoşunlarının Bakıda törətdiyi qanlı faciə ilə əlaqədar ertəsi gün (21 yanvar, 1990-cı il) Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyində bəyanatla çıxış edərək, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətin təşkilatçıları və icraçılarının cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Azərbaycanda yaranmış vəziyyət və xalqın tələbi səbəbindən o zamankı dövlət başçıları Heydər Əliyevi rəsmən Bakıya dəvət etmək məcburiyyətində qalmışlar. 1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir. Onun Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində dönüş yaratmış, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlamışdır.
Baş direktor diqqətə çatdırıb ki, Heydər Əliyevin hakimiyyət illəri Azərbaycan Elmlər
Akademiyası, o cümlədən, Botanika İnstitutu tarixinə bir sıra əhəmiyyətli səhifələrin əlavə olunması ilə əlamətdardır. Hələ 1969-cu ildən sonrakı dövrdə SSRİ dövlətinin yüksək rəhbərlərindən biri kimi fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Respublikamızda elmi potensialın intensiv inkişaf etdirilməsinə və yeni yüksək ixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsinə xüsusi diqqətlə yanaşmışdır. O, 1970-1980-cı illərdə botanikanın ayrı-ayrı sahələri, xüsusən, yeni sahələri üzrə respublikamızda bazanın yaradılması üçün dünyanın qabaqcıl elm müəssisələrinə gənc mütəxəssislər göndərmişdir. Elmə böyük sayqı ilə yanaşan dahi şəxsiyyət hər zaman alimlərin qeydinə qalmış, Azərbaycan Elmlər Akademiyasını milliləşdirmişdir.
Professor onu da qeyd edib ki, bu gün Heydər Əliyev kursunun davamçısı Prezident İlham Əliyev Azərbaycanı güclü dövlətə çevirmişdir. Azərbaycan 2020-ci ilin sentyabrın 27-də Ermənistanın təcavüzünə qarşı başladığı əks-hücum əməliyyatları ilə ərazilərimizi işğaldan təmizləyərək, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycana qələbə qazandırmış, ordumuzun apardığı əməliyyatları isə müasir hərb tarixinə yeni səhifələr kimi əlavə etmişdir.
Sonda S.İbadullayeva vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibəti ilə Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin 29 sentyabr tarixli sərəncamına görə 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Biz 2023-cü ili öz nailiyyətlərimizlə qarşılamalı və dahi rəhbərin ruhunu sevindirəcək işlər görməliyik.
Tədbirdə digər çıxış edənlər b.e.d. professor Eldar Novruzov, b.e.d. Şakir Qasımov, b.e.d. Dilzarə Ağayeva, b.ü.f.d. Aygün Məmmədova, b.ü.f.d. Pərvanə Qaraxani çıxış edərək xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri barədə fikirlərini bildirmişlər.
Tədbir çərçivəsində İnstitutun bir qrup gənc əməkdaşı Fəxri xiyabana gedərək Ulu Öndərin məzarını ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyub, əziz xatirəsini böyük ehtiramla anıblar.

An event dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by the general director of the institute, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva. S.Ibadullayeva said that during Heydar Aliyev's leadership of the republic, great achievements were made in the economic and social sphere as a result of strengthening the administration and increasing the demands on personnel. Heydar Aliyev made a statement in the representative office of Azerbaijan in Moscow the next day (January 21, 1990) in connection with the tragedy committed by the Soviet troops in Baku on January 20, 1990, and demanded the punishment of the organizers and perpetrators of the crime committed against the people of Azerbaijan. Due to the situation in Azerbaijan and the demand of the people, the heads of state at that time had to officially invite Heydar Aliyev to Baku. On October 3, 1993, as a result of the national vote, Heydar Aliyev was elected the President of the Republic of Azerbaijan. With his return to the leadership of Azerbaijan, the country's socio-political, social, economic, scientific-cultural life, international relations have turned around, and the process of independent state-building in accordance with scientific principles, international norms and principles has begun.
The general director drew attention to the fact that the years of Heydar Aliyev's rule were marked by the addition of a number of important pages to the history of the Azerbaijan Academy of Sciences, including the Institute of Botany. Even after 1969, Heydar Aliyev, who acted as one of the top leaders of the USSR state, paid special attention to the intensive development of scientific potential in our Republic and the training of new highly qualified scientific personnel. In the 1970s and 1980s, he sent young specialists to the leading scientific institutions of the world to create a base in our republic for separate fields of botany, especially new fields. A genius who treated science with great respect was always remembered by scientists and nationalized the Azerbaijan Academy of Sciences.
The professor also noted that today President Ilham Aliyev, a follower of Heydar Aliyev's course, has turned Azerbaijan into a strong state. On September 27, 2020, Azerbaijan cleared our territories from occupation with the counter-offensive operations against the aggression of Armenia, brought victory to Azerbaijan as a result of the 44-day Patriotic War, and the operations carried out by our army added new pages to modern military history.
In the end, S. Ibadullayeva emphasized that on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, according to the decree of President Ilham Aliyev dated September 29, 2022, 2023 was declared the "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan. We should meet the year 2023 with our achievements and do things that will please the spirit of the genius leader.
Other speakers at the event, doctor of biological sciences, Professor Eldar Novruzov, doctor of biological sciences, Shakir Gasimov, doctor of biological sciences, Dilzare Aghayeva, PhD in biology, Aygun Mammadova, PhD in biology, Parvana Karakhani, spoke and expressed their views on the historical services of the national leader of our people, Heydar Aliyev.
Within the framework of the event, a group of young employees of the Institute went to the Alley of Honor and visited the grave of the Great Leader, laid flowers in front of it, and commemorated his dear memory with great respect.