Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Ali bitkilərin sistematikası və coğrafiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Ezamiyyət Özbəkistan Respublikasının Fənlər Akademiyası Botanika İnstitutunun baş direktoru Prof. Dr. Xabibullo Fayzulloyeviç Şomurodovun rəsmi dəvəti və AR ETN Botanika İnstitutunun dəstəyi əsasında baş tutub.
Səfər çərçivəsində alim Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunun laboratoriyalarında aparılan elmi-tədqiqat işləri, həmçinin Özbəkistanın Milli Herbariumu və orada saxlanılan Lamiaceae fəsiləsinə aid herbari nümunələri ilə yaxından tanış olub. Özbəkistan florası laboratoriyasının müdiri akademik Komiljon Tojibayev və Molekulyar filogeniya və biocoğrafiya laboratoriyasının müdiri Dr. Ziyaddin Yusupov ilə görüş zamanı R.Səlimov Botanika İnstitutunun Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsində, həmçinin Ali bitkilərin sistematikası və coğrafiyası laboratoriyasında aparılan tədqiqatlara dair ətraflı məlumat verib.
Görüş zamanı 2023-cü ildə iki ölkə arasında müxtəlif səviyyələrdə möhkəmlənən ikitərəfli əlaqələr çərçivəsində istər Azərbaycanda, istərsə də Özbəkistanda bitki müxtəlifliyinin öyrənilməsi istiqamətində yeni tədqiqatların aparılması, müştərək tədqiqatların və faydalı layihələrin həyata keçirilməsi, institutlar arasında elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, gənc tədqiqatçıların təcrübə mübadiləsi və s. imkanlar müzakirə olunub.

Associate Professor, PhD in biology Rashad Salimov, Head of the Laboratory of Systematics and Geography of Higher Plants of the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of AR, was on a scientific mission in Tashkent, the Republic of Uzbekistan.
The visit took place on the basis of the official invitation of Prof. Dr. Khabibullo Fayzulloyevich Shomurodov, the general director of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan and the support of the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of AR
Within the framework of the visit, the scientist got acquainted closely with the scientific-research works conducted in the laboratories of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, as well as with the National Herbarium of Uzbekistan and herbarium specimens of the Lamiaceae family kept there. During the meeting with Academician Komiljon Tojibayev, head of the laboratory of flora of Uzbekistan, and Dr. Ziyaddin Yusupov, head of the laboratory of molecular phylogeny and biogeography, R.Salimov gave detailed information about the research conducted in the Systematics and Biodiversity Department of the Institute of Botany, as well as in the Systematics and Geography Laboratory of Higher Plants.
During the meeting, within the framework of the bilateral relations between the two countries, which will be strengthened at various levels in 2023, conducting new research in the direction of studying plant diversity in Azerbaijan and Uzbekistan, implementing joint research and useful projects, strengthening scientific relations between institutes, exchanging experience of young researchers, etc. possibilities were discussed.