AR ETN Botanika İnstitutunda təhsil alan I və II kurs magistrantların, eləcə də fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə təhsil alan doktorant və dissertantların 2022-2023-cü tədris ili üçün attestasiyası keçirilib.
Attestasiya Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayevanın sədrliyi ilə baş tutub. Attestasiya Komissiyasının üzvləri b.e.d. Şakir Qasımov, b.e.d. Aydın Əskərov, b.e.d., Naibə Mehdiyeva, b.ü.f.d. Kəmalə Əsədova magistant, doktorant və dissertantların dissertasiya işlərinin gedişatı ilə tanış olublar.
Tədbirdə magistrantların qış imtahan sessiyasının nəticələri, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilmə vəziyyəti, dərc olunan məqalələrin sayı, elmi konfranslarda iştirak, nəzəri və çöl tədqiqatlarına aid məsələlər müzakirə edilib.
Sonda Attestasiya Komissiyasının üzvlərinin təklif və tövsiyələri dinlənilib, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan işləri tam həcmdə yerinə yetirmiş magistrant, doktorant və dissertantların növbəti ildə təhsillərini davam etdirmələri qərara alınıb.

Attestation of first and second-year graduate students, as well as doctoral and dissertation students studying at the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, for the 2022-2023 academic year, was held.
The attestation took place under the chairmanship of the Institute of Botany general director, doctor of biological sciences, professor Sayyare Ibadullayeva. The members of the Attestation Commission, doctor of biological sciences, Shakir Gasimov, doctor of biological sciences, Aydın Askarov, doctor of biological sciences, Naiba Mehdiyeva, PhD in biology, Kamala Asadova, got acquainted with the progress of dissertation work of master's, doctoral and dissertation students.
At the event, the results of the winter examination session of the master's students, the status of the implementation of the scientific-research works envisaged in the individual work plans, the number of published articles, participation in scientific conferences, and issues related to theoretical and field research were discussed.
At the end, the proposals and recommendations of the members of the Attestation Commission have been listened, and it was decided that the master's, doctoral students, and dissertation students who completed the work planned in their individual work plans should continue their studies in the next year.