AR ETN Botanika İnstutunda görkəmli botanik alim, “Şərəf nişanı” və “Şöhrət” ordenləri laureatı, akademik Vahid Hacıyevin 95 illyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları II Fəxri xiyabana gələrək, görkəmli alimin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbiri Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açaraq, V.Hacıyevin həyat və fəaliyyətindən, ölkəmizdə botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki,  alim əmək fəaliyyətinə 1952-ci ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda baş elmi işçi kimi başlayıb, 1957-1972-ci illərdə Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, 1972-1973-cü illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi Tədqiqat Yemçilik, Çəmənçilik və Otlaqlar İnstitutunun direktoru olmuşdur. O, 1972-ci ildən ömrünün sonunadək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda geobotanika şöbəsinin müdiri, 1978-1988-ci illərdə həmin institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, 1988-2008-ci illərdə isə direktoru vəzifələrində çalışmışdır.
Vahid Hacıyev 1952-ci ildə namizədlik, 1966-cı ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1970-ci ildə professor elmi adını almışdır. O, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Vahid Hacıyevin çoxillik ardıcıl və məqsədyönlü elmi fəaliyyəti əsasən Böyük və Kiçik Qafqazın, eləcə də Azərbaycanın yüksək dağ çəmənlərinin hərtərəfli və dəqiq geobotaniki tədqiqini əhatə etməklə, ölkəmizdə bu elm sahəsinin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Vahid Hacıyev geobotanikanın ən müxtəlif sahələrinə, o cümlədən rayonlaşdırma, xəritələşdirmə, təsnifat, bitki ehtiyatları və onların qorunması məsələlərinə öz əsərlərində geniş yer ayırmışdır. O, botanikanın digər sahələrindən – floranın sistematikası, bitki örtüyünün, faydalı bitki ehtiyatlarının, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin öyrənilməsi problemləri ilə də davamlı məşğul olmuşdur.
Vahid Hacıyevin tədqiqatlarının 350-dən artıq məqalədə və 12 monoqrafiyada öz əksini tapdığını deyən institututun baş direktoru alimin fəaliyyətinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, 1981-ci ildə “Şərəf nişanı” və 2004-cü ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini söyləyib.
Daha sonra tədbirdə b.e.d. Eldar Novruzov, b.e.d. Aydın Əsgərov, b.e.d. Şakir Qasımov, b.e.d. Dilzarə Ağayeva, b.ü.f.d Şəkər Muxatrova, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova, b.ü.f.d. Kəmalə Əsədova və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

An event dedicated to the 95th birthday of academician Vahid Hajiyev was held at the Botanical Institute of the Ministry of Science and Education of AR.
First, the participants of the event came to the II Honorary Alley, paid tribute to the dear memory of the outstanding scientist, and laid wreaths and bouquets of flowers in front of the grave.
The event was opened by the general director of the Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva, who spoke about the life and activities of V.Hajiyev and his services in the development of botanical science in our country. He said that the scientist started his career in 1952 as a senior researcher at the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences, in 1957-1972 he was the deputy director for scientific affairs of the Institute of Botany, and in 1972-1973 he was the Scientific Researcher of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, forage and grassland. and was the director of the Pasture Institute. From 1972 to the end of his life, he worked as the head of the geobotany department at the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences, in 1978-1988 as the deputy director for scientific affairs, and in 1988-2008 as the director of that institute.
Vahid Hajiyev defended his candidate's theses in 1952, doctor's theses in 1966, and received the scientific title of professor in 1970. He was elected a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1983, and a full member in 1989.
Vahid Hajiyev's multi-year, consistent and purposeful scientific activity mainly covers the comprehensive and precise geobotanical study of the Greater and Lesser Caucasus, as well as the high mountain meadows of Azerbaijan, and is of great importance in terms of the development of this field of science in our country. Vahid Hajiyev devoted a lot of space in his works to the most diverse areas of geobotany, including zoning, mapping, classification, plant resources and their protection. He was also continuously involved in the problems of studying flora systematics, vegetation, useful plant resources, rare and endangered plant species from other fields of botany.
Stating that Vahid Hajiyev's researches are reflected in more than 350 articles and 12 monographs, the director general of the institute said that the scientist's activity was highly appreciated by the country's leadership, and he was awarded with the Order of Honor in 1981 and the Order of Glory in 2004.
Later, doctor of biological sciences, Eldar Novruzov, doctor of biological sciences, Aydin Askerov, doctor of biological sciences, Shakir Gasimov, doctor of biological sciences, Dilzare Aghayeva, PhD in biology, Shakar Mukhatrova, PhD in biology, Khuraman Khalilova, PhD in biology, Kamala Asadova and others spoke at the event and shared their memories about the scientist.