Botanika İnstitutunun əməkdaşları ARTİ təkmilləşdirilməkdə olan biologiya fənn kurikulumunun müzakirəsində iştirak ediblər
17.02.2023
Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu  təkmilləşdirilməkdə olan biologiya fənn kurikulumunun müzakirəsini keçirib. Tədbirdə AR ETN-in Botanika, Fiziologiya, Zoologiya İnstitutlarının, Dövlət İmtahan Mərkəzinin, Bakı Dövlət Universitetinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Xəzər Universitetinin uyğun ekspertləri iştirak edib.
Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində vəfat edənlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdikdən sonra Təhsil İnstitutunun direktoru, k.ü.f.d. Rüfət Əzizov giriş nitqi ilə çıxış edərək, tədbir iştirakçılarını salamlayıb, son illərdə fənn kurikulumlarına dair aparılan islahatlar haqqında qısa məlumat verib. Daha sonra Təhsil standartları və proqramları şöbəsinin müdiri Mənsur Məhərrəmov məzmun sahəsində aparılan təkmilləşdirmə prosesi haqqında məlumat verərək, işçi qrupunu auditoriyaya təqdim edib.
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun əməkdaşları b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov, b.ü.f.d. dosent Nuri Mövsümova, b.ü.f.d. Aydan Zeynalova və b.ü.f.d. Nigar Mürsəlqızı biologiya fənn kurikulumunun müzakirəsində ekspert qismində iştirak edərək, fənn kurikulumuna dair ekspert rəyi təqdim ediblər.
İşçi qrupunun üzvü b.ü.f.d Rəşad Səlimov müzakirənin davamında təkmilləşdirilməkdə olan biologiya fənn kurikulumundakı yeniliklər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Təqdimat bitdikdən sonra iştirakçıların rəy və təklifləri dinlənilib və görüş qarşılıqlı diskussiya formatında davam edib. Görüşün sonunda Təhsil İnstitutunun direktor müavini Ülkər Babayeva müzakirə olunan əsas məqamlara öz fikirlərini əlavə etmiş və bu prosesin böyük təhsil islahatlarının bir parçası olduğunu vurğulayıb.

Состоялось обсуждение учебного плана по предмету биология, который совершенствуется Институтом Образования Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие соответствующие специалисты из Институтов Ботаники, Физиологии, Зоологии Министерства науки и образования АР, Государственного экзаменационного центра, Бакинского государственного университета, Бакинского инженерного университета, Азербайджанского государственного педагогического университета, Сумгаитского государственного университета и Хазарского университета.
После увековечения памяти погибших в результате землетрясения в Турции директор Института образования кандидат химических наук Руфат Азизов выступил со вступительной речью, поприветствовал участников мероприятия и дал краткую информацию о проводимых реформах, внесенных в учебные программы по предмету за последние годы.
Доцент, кандидат биологических наук Рашад Салимов, кандидат биологических наук, доцент Нури Мовсумова, кандидат биологических наук Айдан Зейналова и кандидат биологических наук Нигяр Мурселгызы Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики приняли участие в качестве экспертов в обсуждение учебной программы по предмету биология и представил экспертное заключение. В завершение встречи заместитель директора Института образования Улькар Бабаева дополнила основные обсуждаемые вопросы своими мыслями и подчеркнула, что данный процесс является частью крупных образовательных реформ.