Botanika İnstitutunun baş direktoru Beynəlxalq Konqresdə iştirak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qaradəniz Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən I Beynəlxalq Apiterapiya və Təbiət konqresində iştirak edib.
Konqresin açılış mərasimində Azərbaycan və Türkiyə dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra elm və ali təhsil ocaqlarının rəhbərləri və nüfuzlu şəxslər çıxış ediblər.
Mərasimdə AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva “Azərbaycanda yaşayan etnik qrupların faydalı bitkilərdən istifadəsi” mövzusunda çıxış edərək, ilk dəfə olaraq nəsli kəsilməkdə olan 70-dən çox növün mühafizəsi üzrə tədbirlər kompleksi barədə məlumat verib. Professor məruzəsində Azərbaycanda yaşayan 21 etnik qrupun istifadəsində olan 300-ə qədər növün bioekologiyası, fitosenologiyası və təsərrüfat əhəmiyyətini, etnik qrupların yaşadıqları populyasiyaların areal xəritəsini təqdim edib. Həmçinin Azərbaycan biomüxtəlifliyində dərman preparatlarında istifadə edilən bəzi maddələrin xammal mənbəyi barədə danışıb.
Konqresin bağlanış mərasimində NDU nun rektoru cənab Elbrus İsayev və Karadeniz Universitetinin rektoru professor Hamdullah Çuvalcı tərəfindən S.İbadullayevaya sertifikat və xatirə lövhəsi təqdim olunub.
Üç gün davam edən tədbirdə “Təbiət və təməl elmlər”, “Tibb elmləri”, “Alternativ və tamamlayıcı tibb”, “Apiterapiya”, “Arıçılıq və arıçılıq məhsulları” sahələri üzrə bölmə çıxışlarında 6 ölkədən olan 300-dən çox məruzəçi dinlənilib.
S.İbadullayeva səfər müddətində Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi cənab Fuad Nəcəfli, Naxçıvan MR Səhiyyə naziri v.i.e. Samiq Sadiqov, Türkiyə Cümhuriyyəti Universitetlərinin rektorları, digər dövlət nümayəndələri və iş adamları ilə Naxçıvan MR-nın gələcək inkişafı naminə yeni strategiya müzakirələrində iştirak edib.
S.İbadullayeva Naxçıvan TV-də səhər proqramının qonağı olub və konfrans barədə təəssüratlarını bölüşüb.

The general director of the Institute of Botany participated in the International Congress
General Director of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of RA, Professor Sayyara Ibadullayeva participated in the I International Apitherapy and Nature Congress organized jointly by Nakhchivan State University and Karadeniz Technical University.
At the opening ceremony of the congress, after the national anthems of Azerbaijan and Turkey were performed, heads of science and higher education institutions and influential persons made a speech.
At the ceremony, General Director of the Institute of Botany, Professor Sayyara Ibadullayeva spoke on the topic “Use of useful plants by ethnic groups living in Azerbaijan” and for the first time gave information about the complex of measures for the protection of more than 70 endangered species. The professor presented the bioecology, phytocenology and economic importance of up to 300 species used by 21 ethnic groups living in Azerbaijan, as well as the areal map of the populations inhabited by the ethnic groups. She also spoke about the raw material source of some substances used in medicinal preparations in Azerbaijan's biodiversity.
At the closing ceremony of the Congress, NSU Rector Mr. Elbrus Isayev and Karadeniz University Rector Professor Hamdullah Chuvalci presented a certificate and a commemorative plaque to S. Ibadullayeva.
During the three-day event, more than 300 speakers from 6 countries made presentations in the fields of “Nature and basic sciences”, “Medical sciences”, “Alternative and complementary medicine”, “Apitherapy”, “Beekeeping and beekeeping products”.
During the visit, professor Sayyara Ibadullayeva met Mr. FuadNajafli, authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, Mr. SamigSadigov acting Minister of Health of Nakhchivan AR, rectors of the universities of the Republic of Turkey, other state representatives and businessmen in order to participate in new strategy discussions for the future development of Nakhchivan AR.
S. Ibadullayeva was a guest of the morning program on Nakhchivan TV and shared her impressions about the conference.