“Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” adlı beynəlxalq konfrans seksiya iclasları ilə davam edir
23.06.2023
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans seksiya iclasları ilə davam edir.
Tədbirin ikinci günündə Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın həmsədrliyi ilə 3 seksiya iclası keçirilib.
Seksiya iclaslarında “Flora və bitkiliyin müasir vəziyyəti”, “Milli Parklar və Qoruqlar”, “Nadir və itmək təhlükəsində olan bitkilər”, “Etnobotanika”, “Geobotanikanın müasir istiqamətləri”, “Mikologiya və mikrobiologiya”, “Bitki anatomiyası və morfologiya”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə flora biomüxtəlifliyinin təftişi”, “Faydalı bitkilərinin biokimyası, biotexnologiyası və bioloji fəal maddələrin alınması”, "Xalq təbabəti, aromaterapiya, fitoterapiya və fitopreparatlar”, “İntroduksiya və bitkilərin becərilməsinin sənaye əhəmiyyəti” istiqamətləri üzrə müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib. Mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, yaranan suallar cavablandırılıb.

International Scientific-Practical Conference “Modern Approaches in the Study of the Plant Kingdom” continues with section meetings
23.06.2023
The International Scientific-Practical Conference “Modern Approaches in the Study of the Plant Kingdom” dedicated to the “Year of Heydar Aliyev” continues with section meetings at the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of RA.
On the second day of the conference, three section meetings were held under the co-chairmanship of the General Director of the Institute of Botany, Professor Sayyara Ibadullayeva.
Presentations on various topics in the following areas were heard at the section meeting: "Current state of flora and vegetation", "National parks and reserves", "Rare and endangered plants", "Ethnobotany", "Modern directions of geobotany", "Mycology and microbiology", "Plant anatomy and morphology", “Inspection of flora biodiversity in areas liberated from the occupation", "Biochemistry, biotechnology of useful plants and acquisition of biologically active substances", "Folk medicine, aromatherapy, phytotherapy and phytopreparations", "Introduction and industrial importance of plant cultivation"