AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunda keçirilən “Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak etmək məqsədi ilə gələn xarici qonaqlar arasında Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutunun Mikologiya şöbəsinin baş elmi işçisi, b.e.d., professor Nina Bisko da olub.
Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva ilə keçən görüş zamanı qonağa Botanika İnstitutunun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verilib və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri müzakirə olunub.
N.Bisko tədbirin təşkilini yüksək qiymətləndirərək və dəvətə görə minnətdarlığını bildirib. Beynəlxalq konfransın bioloji müxtəlifliyin tədqiqi istiqamətində əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini vurğulayıb.
Səfər müddətində Botanika İnstitutu və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən bitki ehtiyatlarının tədqiqi, toplanılması, çoxaldılması, mühafizəsi üzrə müştərək layihələrin təşkili, birgə tədqiqatların aparılması, kadrların təcrübə mübadiləsi, görüşlər, mühazirələr, simpoziumlar və s. həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Среди зарубежных гостей, прибывших с целью участия в Международной научно-практической конференции "Современные подходы в изучении растительного мира", проходившей в Институте Ботаники МНО АР, были старший научный сотрудник кафедры микологии Института Ботаники им. Н. Г. Холодного НАН Украины, доктор биологических наук, профессор Нина Биско.
В ходе встречи с генеральным директором Института Ботаники, доктором биологических наук, профессором Сейярой Ибадуллаевой гостю была представлена информация о научных направлениях Института Ботаники, международных связях, реализуемых проектах и обсуждены перспективы налаживания сотрудничества.
Н. Биско высоко оценила организацию мероприятия и выразила благодарность за приглашение. Она подчеркнула, что международная конференция внесет значительный вклад в изучение биологического разнообразия.
В ходе визита был подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом Ботаники и Институтом Ботаники им. Н. Г. Холодного НАН Украины.
В соответствии с меморандумом предусматривается организация совместных проектов по изучению, сбору, воспроизводству, охране растительных ресурсов, проведение совместных исследований, обмен кадровым опытом, проведение встреч, лекций, симпозиумов и т.д.