AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunda keçirilən “Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak etmək məqsədi ilə gələn xarici qonaqlar arasında Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutunun Mikologiya şöbəsinin baş elmi işçisi, b.e.d., professor Nina Bisko da olub.
Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva ilə keçən görüş zamanı qonağa Botanika İnstitutunun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verilib və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri müzakirə olunub.
N.Bisko tədbirin təşkilini yüksək qiymətləndirərək və dəvətə görə minnətdarlığını bildirib. Beynəlxalq konfransın bioloji müxtəlifliyin tədqiqi istiqamətində əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini vurğulayıb.
Səfər müddətində Botanika İnstitutu və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən bitki ehtiyatlarının tədqiqi, toplanılması, çoxaldılması, mühafizəsi üzrə müştərək layihələrin təşkili, birgə tədqiqatların aparılması, kadrların təcrübə mübadiləsi, görüşlər, mühazirələr, simpoziumlar və s. həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Among the foreign guests who came to participate in the international scientific-practical conference on “Modern approaches in the study of the plant kingdom” held at the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was the senior researcher of the Department of Mycology of the M.G. Kholodny Institute of Botany, NAS of Ukraine, doctor of biological sciences, prof. Nina Bisco.
During the meeting with the General Director of the Institute of Botany, professor Sayyara Ibadullayeva, the guest was informed about the research directions of the Institute of Botany, international relations, implemented projects and the prospects of establishing cooperation relations were also discussed.
N. Bisco appreciated the organization of the event and expressed her gratitude for the invitation. She emphasized that the international conference will make significant contributions to the study of biological diversity.
During the visit, a memorandum on cooperation was signed between the Institute of Botany, MSE RA and M.G. Kholodny Institute of Botany, NAS of Ukraine. According to the memorandum, it is planned to organize joint projects on the research, collection, reproduction, protection of plant resources, conduct joint research, exchange experience of personnel, hold meetings, lectures, symposiums, etc.