“Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq konfrans başa çatıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illliyinə həsr edilmiş “Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans bağlanış mərasimi ilə başa çatıb.
Mərasimdə çıxış edən Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva konfransda iştirak edən qonaqlara, yerli və xarici məruzəçilərə təşəkkürünü bildirib.
Konfransda Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutunun Mikologiya şöbəsinin baş elmi işçisi, b.e.d., professor Nina Bisko, Özbəkistanın Karantin və Bitkilərin Mühafizəsi Agentliyinin mərkəzi fitosanitar laboratoriyasının müdiri Sevarxon Xodcayeva, Azərbaycan Tibb Universitetinin farmakoqnoziya kafedrasının müdiri, professor Cavanşir İsayev, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, b.e.d., professor Şakir Qasımov və başqaları konfransın işini yüksək qiymətləndirərək təşəkkür ediblər.
Botanika İnstitutunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına şərait yaradıb. Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutu ilə əməkdaşlığa dair memorandumların imzalanması Botanika İnstitutunun növbəti uğurlarından oldu.
Konfransa təqdim olunan məruzələrin tezisləri kitab formatında nəşr olunub. Elmi məruzələrlə çıxış edənlərə sertifikatlar təqdim olunub.
Mərasimi iştirakçıların Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Muzey Kompleksini ziyarəti və dəniz kənarında ziyafət yeməyi ilə yekunlaşıb.

Завершилась международная конференция на тему «Современные подходы в изучении растительного мира»
В Институте Ботаники Министерства Науки и Образования АР завершилась Международная научно-практическая конференция на тему “Современные подходы в изучении растительного мира”, посвященная 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступивщая на церемонии, генеральный директор Института Ботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева поблагодарила гостей, местных и зарубежных докладчиков, принявших участие в конференции.
Работу конференции высоко оценили главный научный сотрудник отдела микологии Института Ботаники им. Н. Г. Холодного НАН Украины, доктор биологических наук, профессор Нина Биско, заведующая  центральной фитосанитарной лабораторией Агентства по карантину и защите растений Узбекистана Севархон Ходжаева, заведующий кафедрой фармакогнозии Азербайджанского Медицинского Университета, профессор Джаваншир Исаев, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, исполнительный директор Института Ботаники, доктор биологических наук, профессор Шакир Гасымов и другие.
Проведение международной конференции в Институте Ботаники создало условия для установления новых отношений сотрудничества.
Одним из очередных успехов Института Ботаники стало подписание меморандумов о сотрудничестве с Институтом Ботаники Академии наук Узбекистана и Институтом Ботаники имени М. Г.Холодного НАН Украины.
Тезисы докладов, представленных на конференции, были опубликованы в формате книги. Авторам научных докладов были вручены сертификаты.
Церемония завершилась посещением участниками Археолого-этнографического музейного комплекса Гала (Крепость) и банкетом на берегу моря.