“Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq konfrans başa çatıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illliyinə həsr edilmiş “Bitki aləminin öyrənilməsində müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans bağlanış mərasimi ilə başa çatıb.
Mərasimdə çıxış edən Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva konfransda iştirak edən qonaqlara, yerli və xarici məruzəçilərə təşəkkürünü bildirib.
Konfransda Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutunun Mikologiya şöbəsinin baş elmi işçisi, b.e.d., professor Nina Bisko, Özbəkistanın Karantin və Bitkilərin Mühafizəsi Agentliyinin mərkəzi fitosanitar laboratoriyasının müdiri Sevarxon Xodcayeva, Azərbaycan Tibb Universitetinin farmakoqnoziya kafedrasının müdiri, professor Cavanşir İsayev, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, b.e.d., professor Şakir Qasımov və başqaları konfransın işini yüksək qiymətləndirərək təşəkkür ediblər.
Botanika İnstitutunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına şərait yaradıb. Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının M.G.Xolodnı adına Botanika İnstitutu ilə əməkdaşlığa dair memorandumların imzalanması Botanika İnstitutunun növbəti uğurlarından oldu.
Konfransa təqdim olunan məruzələrin tezisləri kitab formatında nəşr olunub. Elmi məruzələrlə çıxış edənlərə sertifikatlar təqdim olunub.
Mərasimi iştirakçıların Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Muzey Kompleksini ziyarəti və dəniz kənarında ziyafət yeməyi ilə yekunlaşıb.

The international scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev on “Modern approaches in the study of the plant kingdom” at the Institute of Botany, Ministry of Science and Education ended with the closing ceremony.
General Director of the Institute of Botany, prof. Sayyara Ibadullayeva thanked the guests, local and foreign conference participants.
Senior researcher of the Department of Mycology of the M.G. Kholodny Institute of botany, NAS of Ukraine, Dr. professor Nina Bisko, Head of the Agency of Plant Protection and Quarantine of the Republic of Uzbekistan Sevarkhon Khodjayeva, Head of Pharmacognosy Department of Azerbaijan Medical University, professor Javanshir Isayev, corresponding member of ANAS Panah Muradov and executive director of the Institute of Botany, Dr. prof. Shakir Gasimov and others thanked and appreciated the work of the conference.
The international conference at the Institute of Botany created conditions for the establishment of new cooperative relations. The signing of memorandums on cooperation with the Institute of Botany of the Academy of Sciences of Uzbekistan and M.G. Kholodny Institute of botany, NAS of Ukraine were one of the next successes of the Institute of Botany.
Abstracts of reports presented at the conference were published in book format. Certificates were presented to those who made scientific presentations.
The event ended with the participants’ visit to the Gala Archaeological-Ethnographic Museum Complex and a banquet by the sea.