AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva gündəlikdə olan məsələlər haqqında şura üzvlərinə məlumat verib.
İclasda İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının 2023-cü il üçün mövzu planı çərçivəsində əldə etdiyi əsas elmi nəticələr və illik hesabata hazırlıq işlərinin müzakirəsi aparılıb.
Botanika İnstitunun elmlər və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturasına 2023-2024-cü tədris ili üçün qəbulun nəticələri barədə məlumat verilib.
Sonda AR Elm və Təhsil nazirliyindən daxil olmuş müvafiq tapşırıqlara əsasən İnstitutda 2024-cü il üçün keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə olunub.

A regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Azerbaijan Republic was held. Opening the meeting with an introductory speech, the General Director of the Institute, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullaeva, informed the council members about the issues on the agenda.
The meeting discussed the main scientific results achieved by the departments and laboratories of the Institute within the framework of the thematic plan for 2023, as well as preparation for the annual report.
The results of admission to doctoral and dissertation programs at the Institute of Botany for the preparation of doctors of philosophy and science for the 2023-2024 academic year have been reported.
In conclusion, in accordance with instructions received from the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, events planned for 2024 were discussed.