Botanika İnstitutunun əməkdaşları Dağlıq Şirvan bölgəsində ekspedisiyada olublar
AR ETN Botanika İnstitutunun Biomorfologiya və fitointroduksiya şöbəsinin əməkdaşları, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Yusif Zeynalov, Eldar Əliyev, Gülnar Qasımova, Elmira Səfərova və elmi işçi Şəbnəm İsayeva İsmayıllı rayonunda ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın məqsədi payız mövsümündə meşə ekosistemlərində fitosenoloji tədqiqatların aparılması, Azərbaycan florasının “Qırmızı kitabı”na düşən bəzi nadir bitki növlərinin kultura şəraitində introduksiyasının öyrənilməsi, eyni zamanda Karrar Dayaq Məntəqəsində kolleksiyanın yaradılması üçün toxum və əkin materialının toplanması olub.
Model meydançalar seçilərək orada fenoloji müşahidələr, senozların növ tərkibi və strukturu öyrənilib. Vegetasiyasını bitirmiş, çiçəkləmə və meyvəvermə fazasında olan bitkilərin bolluğu, hündürlüyü, ot bitkilərinin sıxlığı və s. göstəricilər təyin edilib, fitosenoloji blanklara salınıb. Senozda rast gəlinən növlərin herbari nümunələri yığılıb.

Сотрудники отдела «Биоморфология и Фитоинтродукция» Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, доктора философии по биологии, Юсиф Зейналов, Эльдар Алиев, Гульнар Гасымова, Эльмира Сафарова и научный сотрудник Шабнам Исаева побывали в экспедиции в Исмаиллинском районе.
Целью экспедиции было проведение фитоценологических исследований в осенний сезон в лесных экосистемах, изучение интродукции в условиях культуры некоторых редких видов растений, занесенных в «Красную книгу» флоры Азербайджана, а также сбор семенного и посадочного материала для создания коллекции в Каррарском опорном пункте.
Были выбраны модельные площадки, где проводились фенологические наблюдения, изучался видовой состав и структура ценозов. Обилие, высота растений, закончивших вегетацию и находящихся в фазе цветения и плодоношения, густота травянистых растений и другие показатели были установлены и помещены в фитоценологические бланки. Собраны гербарные образцы видов, встречающихся в ценозе.