“Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitab işıq üzü görüb
12.01.2024
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın “Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitabı çap edilib. Kitab “Azərbaycan florasında yayılan dərman bitkilərinin istifadəsi perspektivləri" adlı elmi tədqiqat proqramı çərçivəsində ərsəyə gəlib.
Kitabda Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşında qalan 150-dən çox bitki və bitki yığımlarının müalicəvi təsirləri, onların istifadə üsulları haqqında etnobotaniki sorğular nəticəsində toplanmış məlumatlar və bitkilərin şəkilləri əks olunub.
Kitabın elmi redaktorları AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik, biologiya elmləri doktoru, professor İradə Hüseynova və Bakı Dövlət Universitetinin Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Elşad Qurbanov, rəyçiləri isə Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Şakir Qasımov, İnteqrativ Təbabətdə Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Tibb Universitetinin Elmi- Tədqiqat  Mərkəzinin “Patoloji proseslərin modelləşdirməsi və eksperimental terapiyası” şöbəsinin müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Fikriyyə İbrahimova və Azərbaycan Tibb Universitetinin Farmakoqnoziya kafedrasının müdiri, əczaçılıq elmləri doktoru, professor Cavanşir İsayevdir.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin, xalqımızın və rəşadətli ordumuzun  sayəsində 30 il el-obasından ayrı düşmüş soydaşlarımız artıq doğma yurdlarına qayıdırlar. Bu tarixi hadisəyə töhvə olaraq hazırlanan əsərdə əsas məqsəd  “Böyük Qayıdış” icmalarına yaşadıqları bölgədə yayılan bitkiləri tanıtmaq və onların istifadə yollarını öyrətməkdir.

The book “Forgotten recipes of folk medicine (from the memories of West Azerbaijan, East Zangezur and Karabakh communities)” by doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva, general director of the Institute of Botany, MSE RA was published. The book was published within the framework of scientific research program “Prospects of the use of medicinal plants distributed in the flora of Azerbaijan”.
The book contains information collected as a result of ethnobotanical surveys about the healing effects of more than 150 plants and plant collections, and their methods of use, which remain in the memory of the communities of West Azerbaijan, East Zangezur and Karabakh with the pictures of plants.
Scientific editors of the book are vice-president of ANAS, academician, doctor of biological sciences, professor Irada Huseynova, and head of the Department of Botany and Plant Physiology of Baku State University, corresponding member of ANAS, doctor of biological sciences, professor Elshad Gurbanov, reviewers are executive director of the Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Shakir Gasimov, director of the Center for Scientific Research in Integrative Medicine, Head of the "Modeling and Experimental Therapy of Pathological Processes" Department of the Scientific Research Center of Azerbaijan Medical University, doctor of medical sciences, professor Fikriya Ibrahimova and head of the Department of Pharmacognosy of Azerbaijan Medical University, doctor of pharmaceutical sciences, professor Javanshir Isayev.
Thanks to the Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, our people and our brave army, our compatriots who were separated from their lands for 30 years are now returning to their homeland. The main goal of the work prepared as a contribution to this historical event is to introduce the “Great Return” communities to the plants that distributed in their region and teach them how to use them.
The book will be presented to communities that have returned to their native lands as an important resource.