“Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitab işıq üzü görüb
12.01.2024
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın “Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitabı çap edilib. Kitab “Azərbaycan florasında yayılan dərman bitkilərinin istifadəsi perspektivləri" adlı elmi tədqiqat proqramı çərçivəsində ərsəyə gəlib.
Kitabda Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşında qalan 150-dən çox bitki və bitki yığımlarının müalicəvi təsirləri, onların istifadə üsulları haqqında etnobotaniki sorğular nəticəsində toplanmış məlumatlar və bitkilərin şəkilləri əks olunub.
Kitabın elmi redaktorları AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik, biologiya elmləri doktoru, professor İradə Hüseynova və Bakı Dövlət Universitetinin Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Elşad Qurbanov, rəyçiləri isə Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Şakir Qasımov, İnteqrativ Təbabətdə Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Tibb Universitetinin Elmi- Tədqiqat  Mərkəzinin “Patoloji proseslərin modelləşdirməsi və eksperimental terapiyası” şöbəsinin müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Fikriyyə İbrahimova və Azərbaycan Tibb Universitetinin Farmakoqnoziya kafedrasının müdiri, əczaçılıq elmləri doktoru, professor Cavanşir İsayevdir.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin, xalqımızın və rəşadətli ordumuzun  sayəsində 30 il el-obasından ayrı düşmüş soydaşlarımız artıq doğma yurdlarına qayıdırlar. Bu tarixi hadisəyə töhvə olaraq hazırlanan əsərdə əsas məqsəd  “Böyük Qayıdış” icmalarına yaşadıqları bölgədə yayılan bitkiləri tanıtmaq və onların istifadə yollarını öyrətməkdir.

Вышла в свет книга генерального директора Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, доктора биологических наук, профессора Сайяры Ибадуллаевой «Забытые рецепты народной медицины (из воспоминаний общин Западного Азербайджана, Восточного Зангезура и Карабаха)». Книга подготовлена в рамках научно-исследовательской программы «Перспективы использования лекарственных растений, распространенных во флоре Азербайджана».
Книга содержит собранные в результате этноботанических исследований данные о целебных свойствах более 150 растений и травяных сборов, способах их применения, сохранившиеся в памяти общин Западного Азербайджана, Восточного Зангезура и Карабаха, а также их фотографии.
Научными редакторами книги являются вице-президент НАНА, академик, доктор биологических наук, профессор Ирада Гусейнова и заведующий кафедрой «Ботаника и физиология растений» Бакинского Государственного Университета, член-корреспондент НАНА, доктор биологических наук, профессор Эльшад Гурбанов, а рецензентами – исполнительный директор Института Ботаники, доктор биологических наук, профессор Шакир Гасымов, директор Центра научных исследований в области интегративной медицины, заведующая отделом «Моделирование и экспериментальная терапия патологических процессов» Научно-исследовательского центра Азербайджанского Медицинского Университета, доктор медицинских наук, профессор Фикрия Ибрагимова и заведующий кафедрой «Фармакогнозия» Азербайджанского Медицинского Университета, доктор фармацевтических наук, профессор Джаваншир Исаев.
Благодаря победоносному Главнокомандующему, Президенту Ильхаму Алиеву, нашему народу и храброй армии, наши соотечественники, 30 лет разлученные с родной землей, теперь возвращаются на родину. Основная цель работы, подготовленной в качестве вклада в это историческое событие, – познакомить общины «Великого возвращения» с растениями, распространенными в их регионе, и научить способам их применения.
Книга будет представлена общинам, вернувшимся в свои родные края, в качестве ценного источника информации.