Botanika İnstitutunun doktorantı Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun Alqologiya və lixenobriologiya laboratoriyasının elmi işçisi Aytac Muradova Türkiyənin İzmir şəhərində yerləşən Dokuz Eylül Universitetində ezamiyyətdə olub. Səfərin məqsədi A.Muradovanın “Xəzərin (Azərbaycan hissəsinin) cənub sahillərinin makrofitlərinin sistematikası, bioekoloji xüsusiyyətləri və istifadəsinin elmi əsasları”  adlı  dissertasiya üzrə toplanmış yosun nümunələri üzərində elmi tədqiqat işinin aparılması olub.
A.Muradova ezamiyyət müddətində Dokuz Eylül Universitetində Xəzər dənizinin cənub sahillərindən (Lənkəran, Astara rayonları) 2022-2023-cü illər ərzində 15 təyinat nöqtəsindən toplanmış, identifikasiya olunmuş nümunələr üzərində tədqiqat aparıb. Tədqiq zamanı nümunənin ekstraktı alınıb, gümüş nanohissəciklər sintez edilib, yosun ekstraktının təsiri ilə alınmış gümüş nanohissəciklər xarakterizə edilib, kimyəvi və fiziki amillərin təsiri müəyyənləşdirilib. HPLC (yüksək effektivli maye xromatoqrafiya) üsulu ilə Ulva lactucaUlva compressa növləri müqayisəli şəkildə öyrənilmişdir.
Sonda Botanika İnstitutunda A.Muradovanın təqdimatında elmi seminar keçirilib. Seminarda gənc doktorantın ezamiyyətinin nəticəsinə dair məruzəsi dinlənilib.

Айтадж Мурадова, научный сотрудник лаборатории Альгологии и Лихенобриологии Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, находилась в командировке в Университете «Докуз Эйлюль», расположенном в Измире, Турция. Целью поездки было проведение научных исследований образцов водорослей, собранных для диссертации А. Мурадовой на тему «Систематика, биоэкологические особенности и научные основы использования макрофитов южного побережья Каспия» (Азербайджанская часть)».
Во время командировки А. Мурадова провела исследование идентифицированных образцов, собранных в 15 пунктах назначения с южного побережья Каспийского моря (Ленкоранский, Астаринский районы) в период 2022-2023 гг. в Университете «Докуз Эйлюль». В ходе исследования был получен экстракт образца, синтезированы наночастицы серебра, охарактеризованы наночастицы серебра, полученные под действием экстракта водорослей, определено влияние химических и физических факторов. Виды Ulva Lactuca и Ulva compressa были сравнительно изучены методом ВЭЖХ (Высокоэффективная жидкостная хроматография - (HPLC)).
В завершение в Институте Ботаники А. Мурадовой был проведен научный семинар. На семинаре был заслушан доклад молодого докторанта об итогах его командировки.