Botanika İnstitutunun doktorantı Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun Alqologiya və lixenobriologiya laboratoriyasının elmi işçisi Aytac Muradova Türkiyənin İzmir şəhərində yerləşən Dokuz Eylül Universitetində ezamiyyətdə olub. Səfərin məqsədi A.Muradovanın “Xəzərin (Azərbaycan hissəsinin) cənub sahillərinin makrofitlərinin sistematikası, bioekoloji xüsusiyyətləri və istifadəsinin elmi əsasları”  adlı  dissertasiya üzrə toplanmış yosun nümunələri üzərində elmi tədqiqat işinin aparılması olub.
A.Muradova ezamiyyət müddətində Dokuz Eylül Universitetində Xəzər dənizinin cənub sahillərindən (Lənkəran, Astara rayonları) 2022-2023-cü illər ərzində 15 təyinat nöqtəsindən toplanmış, identifikasiya olunmuş nümunələr üzərində tədqiqat aparıb. Tədqiq zamanı nümunənin ekstraktı alınıb, gümüş nanohissəciklər sintez edilib, yosun ekstraktının təsiri ilə alınmış gümüş nanohissəciklər xarakterizə edilib, kimyəvi və fiziki amillərin təsiri müəyyənləşdirilib. HPLC (yüksək effektivli maye xromatoqrafiya) üsulu ilə Ulva lactucaUlva compressa növləri müqayisəli şəkildə öyrənilmişdir.
Sonda Botanika İnstitutunda A.Muradovanın təqdimatında elmi seminar keçirilib. Seminarda gənc doktorantın ezamiyyətinin nəticəsinə dair məruzəsi dinlənilib.

Aytac Muradova, a researcher at the Algology and Lichenobryology Laboratory of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, was on a business trip to Dokuz Eylul University located in Izmir, Turkey. The purpose of the visit was to carry out scientific research on the collected algae samples on her dissertation entitled “Systematics, bioecological characteristics and scientific basis of use of macrophytes of the southern shores of the Caspian (Azerbaijani part)”. She conducted research on the identified samples collected from 15 destination points from the southern shores of the Caspian Sea (Lankaran, Astara districts) during 2022-2023 at Dokuz Eylul University.
During the study, an extract of the sample was obtained, silver nanoparticles were synthesized, silver nanoparticles obtained by the effect of algae extract were characterized, and the effect of chemical and physical factors was determined. Ulva lactuca and Ulva compressa species were comparatively studied by HPLC (high performance liquid chromatography) method.
In the end, she held a scientific seminar at the Institute of Botany with a presentation on the results of her scientific mission.