Lerik rayonundan 105 nüsxə mamır növü toplanılıb
Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda uğurlu elmi tədqiqatlar aparılır. Ötən il Lerik rayonundan 105 nüsxə mamır növü toplanılıb.
Bu barədə AZƏRTAC-a institutdan məlumat verilib. Bildirilib ki, araşdırmalar nəticəsində ərazi üçün 25 fəsiləyə, 46 cinsə aid 73 takson yarpaqgövdəli mamır aşkar olunub və bioloji herbari fondunun elektron məlumat bazasına daxil edilib.
Bioekoloji təhlillər sayəsində yarpaqgövdəli mamır növlərinin mezofit və mezokserofit, kseromezofit ekoloji qrupların üstünlüyünə əsasən inkişaf edərək yayıldığı göstərilib. Bu, həmin rayonun təbii-coğrafi və iqlim şəraitinin (meşə massivi, bulaqlar, çayların və rütubətli iqlim olması) rütubəti çox sevən briofitlərin orada yayılmasına göstərdiyi müsbət təsirlə əlaqələndirilib.

Науки и Образования Азербайджанской Республики. В прошлом году Успешные научные исследования проводятся в Институте Ботаники Министерства в Лерикском районе собрано 105 экземпляров видов мха.
Об этом АЗЕРТАДЖ (AZƏRTAC) проинформировали в институте. Сообщается, что в результате исследований для района выявлено и включено в электронную базу данных Биологического гербарного фонда 73 таксона листостебельных мхов, относящихся к 25 семействам и 46 родам.
Биоэкологический анализ показал, что виды листостебельных мхов развиваются и распространяются на основе преобладания мезофитных и мезоксерофитных, ксеромезофитных экологических групп. Это связано с положительным влиянием природно-географических и климатических условий данного региона (наличие лесного массива, родников, рек и влажного климата) на распространение там влаголюбивых бриофитов (моховидные).