Lerik rayonundan 105 nüsxə mamır növü toplanılıb
Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda uğurlu elmi tədqiqatlar aparılır. Ötən il Lerik rayonundan 105 nüsxə mamır növü toplanılıb.
Bu barədə AZƏRTAC-a institutdan məlumat verilib. Bildirilib ki, araşdırmalar nəticəsində ərazi üçün 25 fəsiləyə, 46 cinsə aid 73 takson yarpaqgövdəli mamır aşkar olunub və bioloji herbari fondunun elektron məlumat bazasına daxil edilib.
Bioekoloji təhlillər sayəsində yarpaqgövdəli mamır növlərinin mezofit və mezokserofit, kseromezofit ekoloji qrupların üstünlüyünə əsasən inkişaf edərək yayıldığı göstərilib. Bu, həmin rayonun təbii-coğrafi və iqlim şəraitinin (meşə massivi, bulaqlar, çayların və rütubətli iqlim olması) rütubəti çox sevən briofitlərin orada yayılmasına göstərdiyi müsbət təsirlə əlaqələndirilib.

Successful scientific research is being conducted at the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education. Last year, 105 species of mosses were collected from Lerik district.
AZERTAC was informed about this from the Institute. It was reported that as a result of research, 73 taxa of leafy mosses belonging to 25 families and 46 genera were discovered for the area and included in the electronic database of the biological herbarium fund.
Thanks to bioecological analyses, it was shown that leafy moss species develop and spread based on the dominance of mesophyte, mesoxerophyte, and xeromesophyte ecological groups. This is associated with the positive influence of the natural-geographical and climatic conditions of that region (a massif of forests, springs, rivers and a humid climate) on the spread of bryophytes that love humidity.