Botanika İnstitutunda Xocalı Soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutun baş direktoru b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva tədbiri açaraq, Xocalı soyqırımı və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti barədə danışıb. Qeyd edib ki, Xocalı qətliamı Azərbaycan xalqının tarixində erməni faşistlərinin insan təfəkkürünə sığmayan vəhşiliklərinin qanlı izidir. Xocalıda baş verənlər təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım deyil, bütöv bəşəriyyətə qarşı yönəldilən qanlı cinayətdir. Alim bildirib ki, 32 il ötməsinə baxmayaraq Xocalı faciəsinin ağrı və acısı hələ də qəlbimizdə yaşayır. Soyqırım nəticəsində yüzlərlə xocalılı qadın, kişi, yaşlı, cavan, körpə uşaq həlak olmuşdur. Yüzlərlə insan yaralanmış, xəsarət almış, şikəst olmuş, əsir düşmüşdür. Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya birliyinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışarkən qeyd edib ki, artıq bir sıra dövlətlər Xocalıda törədilən qırğını soyqırım kimi qəbul edib.
Professor 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qazandığı şanlı zəfərdən danışaraq erməni vandalizmi qurbanlarının qisasının alındığını söyləyib.
Tədbirdə İnstitutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru Şakir Qasımov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələddin Qədimov, Pərvanə Qaraxani, Aygün Məmmədova, Nigar Mürsəl qızı və Aydan Hüsüyeva çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu bildirib, faciə günahkarlarının dünyaya tanıdılması istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

At the event, the memory of the victims of the Khojaly tragedy was commemorated with a minute of silence.
The general director of the Institute, professor Sayyara Ibadullayeva, opened the event and spoke about the Khojaly genocide and the aggressive policy of Armenia against Azerbaijan. She noted that the Khojaly massacre is a bloody trace of the unimaginable atrocities of the Armenian fascists in the history of the Azerbaijani people. What happened in Khojaly is not only a genocide against the people of Azerbaijan, but a bloody crime directed against the entire humanity. The scientist noted that, despite the fact that 32 years have passed, the pain and suffering of the Khojaly tragedy still in our hearts.
Speaking about the work done to bring the truth about the Khojaly genocide to the world community, she noted that a number of countries have already recognized the massacre committed in Khojaly as genocide. As a result of the genocide, hundreds of Khojaly women, men, old people, youth and babies were killed.
Speaking about the glorious victory of the Azerbaijani army in the 44-day Patriotic War, the professor noted that the victims of Armenian vandalism were avenged.
Speaking at the event, executive director of the Institute, doctor of biological sciences Shakir Gasimov, doctors of philosophy in biology Aladdin Gadimov, Parvana Garakhani, Aygun Mammadova, Nigar Mursal gizi and Aydan Husuyeva stated that the Khojaly genocide is the most terrible tragedy recorded in the memory of the Azerbaijani people, and emphasized the importance of joining forces so that the perpetrators of the tragedy become known to the whole world.