Botanika İnstitutunda Xocalı Soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutun baş direktoru b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva tədbiri açaraq, Xocalı soyqırımı və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti barədə danışıb. Qeyd edib ki, Xocalı qətliamı Azərbaycan xalqının tarixində erməni faşistlərinin insan təfəkkürünə sığmayan vəhşiliklərinin qanlı izidir. Xocalıda baş verənlər təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım deyil, bütöv bəşəriyyətə qarşı yönəldilən qanlı cinayətdir. Alim bildirib ki, 32 il ötməsinə baxmayaraq Xocalı faciəsinin ağrı və acısı hələ də qəlbimizdə yaşayır. Soyqırım nəticəsində yüzlərlə xocalılı qadın, kişi, yaşlı, cavan, körpə uşaq həlak olmuşdur. Yüzlərlə insan yaralanmış, xəsarət almış, şikəst olmuş, əsir düşmüşdür. Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya birliyinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışarkən qeyd edib ki, artıq bir sıra dövlətlər Xocalıda törədilən qırğını soyqırım kimi qəbul edib.
Professor 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qazandığı şanlı zəfərdən danışaraq erməni vandalizmi qurbanlarının qisasının alındığını söyləyib.
Tədbirdə İnstitutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru Şakir Qasımov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələddin Qədimov, Pərvanə Qaraxani, Aygün Məmmədova, Nigar Mürsəl qızı və Aydan Hüsüyeva çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu bildirib, faciə günahkarlarının dünyaya tanıdılması istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

В Институте Ботаники состоялось памятное мероприятие, посвященное 32-й годовщине Ходжалинского геноцида
26.02.2024
В Институте Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие в связи с 32-й годовщиной Ходжалинской трагедии.
На мероприятии минутой молчания почтили память жертв Ходжалинской трагедии.
Открывая мероприятие, генеральный директор института, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева рассказала о Ходжалинском геноциде и агрессивной политике Армении в отношении Азербайджана. Она отметила, что Ходжалинская резня является кровавым следом немыслимых зверств армянских фашистов в истории азербайджанского народа. То, что произошло в Ходжалы, является не только геноцидом азербайджанского народа, но и кровавым преступлением, направленным против всего человечества. Ученый сказала, что, несмотря на то, что прошло 32 года, боль и горечь Ходжалинской трагедии все еще живут в наших сердцах. В результате геноцида погибли сотни ходжалинских женщин, мужчин, пожилых, молодых и младенцев. Сотни людей были ранены, изувечены, взяты в плен. Говоря о проделанной работе по доведению до мирового сообщества правды о Ходжалинском геноциде, она отметила, что ряд государств уже признали резню, совершенную в Ходжалы, геноцидом.
Говоря о славной победе азербайджанской армии в 44-дневной Отечественной войне, профессор отметила, что жертвы армянского вандализма отомщены.
Выступая на мероприятии, исполнительный директор Института, доктор биологических наук Шакир Гасымов, сотрудники доктора философии по биологии Аладдин Гадимов, Парвана Гарахани, Айгюн Мамедова, Нигяр Мюрсал кызы и Айдан Гусуева заявили, что Ходжалинский геноцид - самая страшная трагедия, записанная в памяти азербайджанского народа, и подчеркнули важность объединения усилий по представлению миру виновников трагедии.