Elm Günü ərəfəsində Botanika İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Mürsəl qızı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “İlin gənc alimi” diplomu ilə təltif olunub.
N.Mürsəl qızı bu diploma gənc alimlər arasında elmi fəaliyyət sahəsində fərqləndiyinə görə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Nigar Mürsəl qızı 2017-2021-ci illərdə Botanika İnstitutunda dissertantura təhsil almış və uğurla müdafiə edərək gənc alim adını almışdır. O, bir sıra yerli və beynəlxalq təlim kurslarında (Almaniya, Böyük Britaniya) konfranslarda iştirak etmiş, sertifikatlara layiq görülmüşdür. Apardığı elmi tədqiqatların nəticələri üzrə 46 elmi əsəri yerli və beynəlxalq bazalarda (Web of Science, Scopus, РИНЦ) referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın 3-cü nəşrinin (2023-cü il) tərtibçilərindən biridir. Hazırda institutun elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantura pilləsində təhsil alır və “Azərbaycan florasının endemik bitkilərinin müasir taksonomik təhlili və mühafizəsi” mövzusu üzərində tədqiqatlar aparır.

Сотрудница Института ботаники награждена дипломом «Молодой учёный года»
Накануне Дня науки ученый секретарь Института ботаники, доктор философии по биологии Нигяр Мурсал кызы была награждена дипломом Национальной академии наук Азербайджана «Молодой учёный года».
Данной грамотой Н.Мурсал кызы награждена за отличие в области научной деятельности среди молодых ученых.
Следует отметить, что ученый секретарь Института ботаники д.ф.п.б. Нигяр Мурсал кызы в 2017-2021 годах училась в диссертантуре Института ботаники и успешно защитила диссертацию, получив звание молодого учёного. Она принимала участие в ряде местных и международных обучающих курсах (Германия, Великобритания), участвовала в конференциях и была награждена сертификатами.
По результатам её научных исследований опубликовано 46 научных работ в журналах, которые реферируются и индексируются в местных и международных базах данных (Web of Science, Scopus, РИНЦ).
Она является одним из составителей 3-го издания (2023 г.) «Красной книги» Азербайджанской Республики. В настоящее время д.ф.п.б. Нигяр Мурсал кызы учится в докторантуре института и проводит исследования по теме «Современный таксономический анализ и охрана эндемичных растений флоры Азербайджана».