Elm Günü ərəfəsində Botanika İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Mürsəl qızı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “İlin gənc alimi” diplomu ilə təltif olunub.
N.Mürsəl qızı bu diploma gənc alimlər arasında elmi fəaliyyət sahəsində fərqləndiyinə görə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Nigar Mürsəl qızı 2017-2021-ci illərdə Botanika İnstitutunda dissertantura təhsil almış və uğurla müdafiə edərək gənc alim adını almışdır. O, bir sıra yerli və beynəlxalq təlim kurslarında (Almaniya, Böyük Britaniya) konfranslarda iştirak etmiş, sertifikatlara layiq görülmüşdür. Apardığı elmi tədqiqatların nəticələri üzrə 46 elmi əsəri yerli və beynəlxalq bazalarda (Web of Science, Scopus, РИНЦ) referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın 3-cü nəşrinin (2023-cü il) tərtibçilərindən biridir. Hazırda institutun elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantura pilləsində təhsil alır və “Azərbaycan florasının endemik bitkilərinin müasir taksonomik təhlili və mühafizəsi” mövzusu üzərində tədqiqatlar aparır.

On the eve of the “Science Day”, scientific secretary of the Institute of Botany, Doctor of Philosophy in Biology Nigar Mursal was awarded with the diploma “Young Scientist of the Year” of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Nigar Mursal was awarded this diploma for her outstanding scientific activity among young scientists. It should be noted that the scientific secretary of the Institute of Botany, Dr. in Philosophy Nigar Mursal, studied for a dissertation at the Institute of Botany in 2017-2021 and successfully defended it receiving the title of young scientist. She participated in a number of local and international training courses (Germany, Great Britain), conferences and was awarded certificates. Based on the results of her scientific research, 46 scientific papers were published in journals, indexed in local and international databases (Web of Science, Scopus, RSCI). She is one of the compilers of the 3rd edition (2023) of the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan. Currently, she is studying at the dissertation stage in preparation for the doctoral degree of the Institute and is conducting research on the topic “Modern taxonomic analysis and protection of endemic plants of the flora of Azerbaijan”.