“Biomüxtəlifliyin dayanıqlığının təmin edilməsində yeni çağırışlar (COP29)-Yaşıl dünya və insan sağlamlığı” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransın bağlanış mərasimi keçirilib
07.06.2024
Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilən Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr edilən “Biomüxtəlifliyin dayanıqlığının təmin edilməsində yeni çağırışlar (COP29)-Yaşıl dünya və insan sağlamlığı” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans bağlanış mərasimi ilə başa çatıb.
Tədbirdə çıxış edən Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva konfransın təşkilatçıları olan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Səlahiyyətli Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinə, konfransda iştirak edən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Gəncə Bioresurslar İnstitutu, Naxçıvan Bioresurslar İnstitutu, Dendralogiya Bağı və s. elmi-tədqiqat müəssisələridən qatılan iştirakçılara, məruzəçilərə təşəkkürünü bildirib.
Professor konfransın işini yüksək qiymətləndirib, iki gün ərzində müxtəlif istiqamətlərdə geniş və maraqlı müzakirələr aparıldığını,  daxil olan tezislərin 8 istiqamət üzrə konfransın proqramına uyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonda elmi məruzələrlə çıxış edənlərə sertifikatlar təqdim olunub.
Konfrans iştirakçıları üçün Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkına ekspedisiya təşkil olunub. İştirakçılar, həmçinin Əshabi-Kəhf dağını da ziyarət ediblər.

The closing ceremony of the international scientific-practical conference on “New Challenges in Ensuring the Sustainability of Biodiversity (COP29) - Green World and Human Health” was held
07.06.2024
A memorandum of cooperation was signed between the Institute of Botany, MSE RA and Nakhchivan State University. The signing of the memorandum took place at the opening event of the international scientific-practical conference “New Challenges in Ensuring the Sustainability of Biodiversity (COP29) - Green World and Human Health” dedicated to the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic which was co-organized by the authorized representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Nakhchivan State University, the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education and the Public Union of the Society of Azerbaijan Botanists.
According to the memorandum signed by the rector of Elbrus Isayev, Nakhchivan State University and the professor Sayyara Ibadullayeva, general director of the Institute of Botany, MSE RA, establishment and development of relations in relevant directions; joint cooperation in the field of personnel training; implementation of joint activity on scientific researches; organization of joint expeditions; study of the geographical ranges of endemic species common in the flora of Nakhchivan; international and joint scientific researches to clarify the areas of their formation; collection of plant samples; implementation of joint scientific research projects for clarification and assessment of their modern taxonomic structure; as well as defining the framework of cooperation in other areas of mutual interest are considered.