AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, şura üzvləri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin, Azərbaycanın ərazi bötövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dövlət himni səsləndirilib.
İclası İnstitutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva açaraq Botanika İnstitutunun yeni binasında keçirilən ilk Elmi şura iclasını tarixi hadisə kimi qiymətləndirib və kollektivə uğurlu fəaliyyət arzulayıb.
Professor gündəlikdə yer alan digər məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
S.İbadullayeva Ali bitkilərin sistematikası və filogeniyası şöbəsinin müdiri, biologiya elmləri doktoru Aydın Əsgərovu professor elmi adı alması münasibətilə təbrik edib, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
İclasda İnstitutunun şöbə və laboratoriyalarının 2024-cü ilin I yarısı üçün elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı müzakirə olunub. Məruzəçilər tematik plana uyğun olaraq aparılan elmi-tədqiqat, elmi-təşkilati fəaliyyət, beynəlxalq  konfrans və  seminarlarda iştirak, nüfuzlu elmi jurnallarda dərc olunan məqalələr və s. ilə bağlı məlumat verib. Daha sonra gündəlikdən irəli gələn digər məsələlərə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda professor S.İbadullayeva iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

В Институте ботаники состоялось очередное заседание Ученого совета
В Институте ботаники Министерства науки и образования АР состоялось очередное заседание Ученого совета. В мероприятии приняли участие руководство института, члены совета и другие сотрудники.
Сначала участники мероприятия минутой молчания почтили память общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева и наших шехидов, погибших за территориальную целостность Азербайджана, затем прозвучал государственный гимн.
Открывшая заседание вступительной речью, генеральный директор Института, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева, оценила первое заседание Ученого совета, состоявшееся в новом здании Института ботаники, как историческое событие и пожелала коллективу успешной деятельности. Профессор довел до внимания участников мероприятия и другие вопросы, включенные в повестку дня.
С.Ибадуллаева поздравила заведующего отделом систематики и филогении высших растений, доктора биологических наук Айдына Аскерова с присвоением ученого звания профессора и пожелала ему крепкого здоровья и успехов в научной деятельности.
На заседании обсуждался отчет о научной и научно-организационной деятельности отделов и лабораторий Института за первое полугодие 2024 года.
Докладчики предоставили информацию о научно-исследовательской, научно-организационной деятельности, проведенной в соответствии с тематическим планом, а также об участии в международных конференциях и семинарах, о статьях, опубликованных в престижных научных журналах и т.д.
В завершении заседания были рассмотрены и другие вопросы повестки дня, приняты соответствующие решения.
Подводя итоги заседания, профессор С. Ибадуллаева озвучила определенные рекомендации по выполнения основных предстоящих задач.