Bu gün AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunda “27 sentyabr – Anım Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir öncəsi İnstitut əməkdaşları II Şəhidlər xiyabanına ziyarət edib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, məzarları üzərinə çiçəklər düzülüb.
Tədbir Dövlət Himnimizin səsləndirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla anılması ilə başlayıb.
Tədbirdə İnstitutun baş direktoru, professor, b.e.d. Səyyarə İbadullayeva Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, möhkəm iradəsi, uzaqgörən strategiyası, uğurlu xarici-daxili siyasəti nəticəsində xalqımızın 44 gün ərzində qazandığı möhtəşəm tarixi qələbədən söz açıb. O, Vətən müharibəsində cəmiyyətimizin nümayiş etdirdiyi səfərbərlikdən, igidlərimizin müharibə dövründə göstərdikləri şücaətdən danışıb, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində, tarixi qələbənin qazanılmasında qəhrəmanlıq göstərərək, canını vətən uğrunda qurban vermiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.
Tədbirdə çıxış edənlər II Qarabağ müharibəsində qazanılmış Zəfəri parlaq qələbə, mənəviyyat hadisəsi, milli qürur və milli ləyaqətin bərpası olduğunu qeyd ediblər.

Today, an event dedicated to “September 27 - Memorial Day” was held at the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education.
Before the event, the Institute’s staff visited the Second Alley of Martyrs, honored the blessed memory of heroic sons of the Motherland who gave their lives for the territorial integrity of Azerbaijan, and laid flowers at their graves.
The event began with the performance of our National Anthem and a minute of silence in memory of our martyrs.
At the event, the General Director of the Institute, professor Sayyara Ibadullayeva spoke about the magnificent historical victory of our people in 44 days as a result of the leadership, strong will, visionary strategy, successful foreign and domestic policy of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Participants of the event noted that the Victory in the Second Karabakh War was a brilliant victory, a moral event, the restoration of national pride and national dignity.