Botanika İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq tədbirdə ekspert qismində iştirak ediblər
AR ETN Botanika İnstitutunun əməkdaşları biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nuri Mövsümova və Nigar Mürsəl qızı beynəlxalq tədbirdə ekspert qismində iştirak ediblər.
Tədbir Qafqaz üçün Ekoregional Mühafizə Planı (ECP 2020) və Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr (NDC) sənədinin biomüxtəliflik və iqlim dəyişmələri perspektivindən təhlilinin nəticələrinə həsr edilib.
Tədbirdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasından (UNFCCC) və Bioloji Müxtəliflik haqqında Konvensiyasından irəli gələn aktual məsələ – Cənubi Qafqaz regionunda biomüxtəliflik və iqlim dəyişmələri arasında qarşılıqlı əlaqəni öyrənmək, qlobal səviyyədə əhəmiyyətini təsvir etmək məqsədilə Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr sənədinin yenilənməsi fəaliyyəti, bu sənəd üzrə aparılmış təhlillərin nəticələrinə ümumi baxış və Ekoregional Mühafizə Planı sənədi üzrə təhlillərin ümumi nəticələrinin müzakirəsi aparılmışdır.

Сотрудники Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики д.ф.п.б.Нури Мовсумова и д.ф.п.б.Нигяр Мурсал кызы приняли участие в качестве экспертов в международном мероприятии.
Мероприятие было посвящено Экорегионального плана сохранения Кавказа (ECP 2020) и результатам анализа документа Национально определяемые вклады (NDC) с точки зрения биоразнообразия и изменения климата.
На мероприятии обсуждались актуальные вопросы, вытекающие из Рамочной конвенции ООН по изменению климата (UNFCCC) и Конвенции о биологическом разнообразии - изучение взаимодействия между биоразнообразием и изменением климата в регионе Южного Кавказа, деятельность по обновлению документа Национально определяемые вклады (NDC) с целью описания его значения на глобальном уровне, общий обзор результатов проведенного анализа по данному документу и обсуждение общих результатов анализа по документу Экорегионального Плана сохранения.