AR ETN Botanika İnstitutunda fəaliyyət göstərən şöbə və laboratoriyaların 2024-cü ildə elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabat iclasları başa çatıb.
Elmi Şuranın sədri, İnstitutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın sədrliyi ilə keçən iclaslarda İnstitutun şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Professor S.İbadullayeva şöbə və laboratoriyaların işinin daha səmərəli təşkili və elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi baxımından hesabat iclaslarının keçirilməsinin xüsusi önəmini qeyd edib.
Qeyd olunub ki, hesabat ilində Botanika İnstitutun mövzu planına uyğun 2 problem çərçivəsində 9 mövzunu əhatə edən 15 işin 60 mərhələsi üzrə elmi tədqiqat işləri yerinə yetirilib, mövzulara aid 108 məqalə və konfrans materialı, 4 kitab, 1 kitab fəsli nəşr olunub.
Şöbə və laboratoriya müdirləri hesabat məruzələri ilə çıxış edərək cari ildə yerinə yetirilən işlər, elmi nəticələr, çap olunan elmi əsərlər, konfrans və seminarlarda iştirak, xarici səfərlər, ekspedisiyalar, ezamiyyətlər, elmi kadrların hazırlanması və s. haqqında geniş məlumat veriblər. Sonra struktur bölmələrdə çalışan əməkdaşların ayrı-ayrılıqda plana uyğun icraçısı olduğu iş, mərhələ və ya bölmələr üzrə hesabatları dinlənilib. Ümumilikdə Botanika İnstitutunun 2024-cü il üçün 10 mühüm nəticəsi səsləndirilib.
Elmi şura üzvləri hesabatları məqbul hesab edib və növbəti ildə mühüm elmi nəticələrin dünyanın nüfuzlu nəşrlərində çap edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Professor S.İbadullayeva görülməsi nəzərdə tutulan elmi işlər haqqında, xüsusilə Qarabağda aparılacaq monitorinq və bərpa üçün layihələrin hazırlanması üzrə müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini verib.

В Институте ботаники заслушаны отчеты отделов и лабораторий за 2024 год
В Институте ботаники МНО АР завершились отчетные заседания по итогам научно-организационной деятельности отделов и лабораторий за 2024 год.
На заседаниях, проводимых под председательством председателя Ученого совета, генерального директора Института, профессора Сайяры Ибадуллаевой приняли участие члены совета, заведующие отделами и лабораториями и сотрудники Института.
Профессор С.Ибадуллаева отметила особую важность проведения отчетных заседаний с точки зрения более эффективной организации работы отделов и лабораторий и усиления научной деятельности.
Было отмечено, что в отчетном году, в соответствии с тематическим планом Института ботаники, в рамках 2 проблем были выполнены научно-исследовательские работы по 60 этапам 15 работы охватывающей 9 темы, по темам опубликованы 108 статей и материалы конференций, 4 книги, 1 глава книги.
Руководители отделов и лабораторий выступили с докладами о выполненных работах, научных результатах, опубликованных научных работах, участии в конференциях и семинарах, зарубежных поездках, экспедициях, командировках и о подготовке научных кадров. Затем отдельно заслушивались отчеты сотрудников, работающих в структурных подразделениях. Всего были озвучены 10 важных результатов Института ботаники за 2024 год.
Члены Ученого совета сочли отчеты приемлемыми и подчеркнули важность публикации важных научных результатов в престижных мировых журналах. Профессор С.Ибадуллаева дала определенные поручения и рекомендации по подготовке проектов по научной работе, особенно по подготовке проектов для мониторинга и восстановления  которые будут осуществляться в Карабахе.