AR ETN Botanika İnstitutunda fəaliyyət göstərən şöbə və laboratoriyaların 2024-cü ildə elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabat iclasları başa çatıb.
Elmi Şuranın sədri, İnstitutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın sədrliyi ilə keçən iclaslarda İnstitutun şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Professor S.İbadullayeva şöbə və laboratoriyaların işinin daha səmərəli təşkili və elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi baxımından hesabat iclaslarının keçirilməsinin xüsusi önəmini qeyd edib.
Qeyd olunub ki, hesabat ilində Botanika İnstitutun mövzu planına uyğun 2 problem çərçivəsində 9 mövzunu əhatə edən 15 işin 60 mərhələsi üzrə elmi tədqiqat işləri yerinə yetirilib, mövzulara aid 108 məqalə və konfrans materialı, 4 kitab, 1 kitab fəsli nəşr olunub.
Şöbə və laboratoriya müdirləri hesabat məruzələri ilə çıxış edərək cari ildə yerinə yetirilən işlər, elmi nəticələr, çap olunan elmi əsərlər, konfrans və seminarlarda iştirak, xarici səfərlər, ekspedisiyalar, ezamiyyətlər, elmi kadrların hazırlanması və s. haqqında geniş məlumat veriblər. Sonra struktur bölmələrdə çalışan əməkdaşların ayrı-ayrılıqda plana uyğun icraçısı olduğu iş, mərhələ və ya bölmələr üzrə hesabatları dinlənilib. Ümumilikdə Botanika İnstitutunun 2024-cü il üçün 10 mühüm nəticəsi səsləndirilib.
Elmi şura üzvləri hesabatları məqbul hesab edib və növbəti ildə mühüm elmi nəticələrin dünyanın nüfuzlu nəşrlərində çap edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Professor S.İbadullayeva görülməsi nəzərdə tutulan elmi işlər haqqında, xüsusilə Qarabağda aparılacaq monitorinq və bərpa üçün layihələrin hazırlanması üzrə müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Reports of departments and laboratories for 2024 were presented at the Institute of Botany
The reporting sessions on the results of the scientific and organizational activities of the departments and laboratories operating at the Institute of Botany MSERA, in 2024 have ended. The meetings, chaired by professor Sayyara Ibadullayeva, chairman of the Scientific Council, general director of the Institute of Botany, were attended by members of the Council, heads of departments and laboratories, and employees of the Institute. Professor S. Ibadullayeva noted the special importance of holding reporting meetings in terms of more efficient organization of the work of departments and laboratories and strengthening scientific activity.
It was noted that in the reporting year, scientific research work was carried out on 60 stages of 15 works covering 9 topics within the framework of 2 problems in accordance with the thematic plan of the Institute of Botany, and 108 articles and conference materials related to the topics, 4 books, and 1 book chapter were published. Department and laboratory heads delivered reports and provided extensive information on the work carried out in the current year, scientific results, published scientific works, participation in conferences and seminars, foreign trips, expeditions, scientific missions, training of scientific personnel, etc.
In general, 10 important results of the Institute of Botany for 2024 were presented.
The members of the scientific council considered the reports acceptable and emphasized the importance of publishing important scientific results in prestigious world publications in the coming year. Professor S. Ibadullayeva gave certain instructions and recommendations on the planned scientific work, especially on the preparation of projects for monitoring and restoration in Karabakh.